Basketbalistky ŠKP 08 vyrovnali sériu so Šamorínom, sú blízko k historickému úspechu + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v druhom zápase play-off ženskej Niké extraligy dokázali zdolať na domácej palubovke Šamorín výrazným rozdielom o osemnásť bodov a vyrovnali tak sériu hranú na dve víťazstvá. O historickom postupe do semifinále môžu rozhodnúť v nedeľu. V Šamoríne sa odohrá rozhodujúci tretí duel.

Bystrické ´pumy´ boli v piatok na Štiavničkách odhodlané zvíťaziť, veď v prvom zápase u súpera prehrali iba o tri body.  Potvrdzovali to od začiatku duelu. V prvej štvrtine neustáli viedli o dva či tri body a parádne im vyšiel záver tohto dejstva. Za necelé dve a pol minúty dosiahli desať bodov v rade a súper mlčal. Z 15:12 sa tak išlo do druhej desaťminútovky za stavu 25:12. V nej už Šamorínčanky oveľa viac odolávali, skresali manko v 17. minúte na rozdiel desiatich bodov 35:25 a minútu pred prestávkou na deväť bodov 37:28. Avšak následne Vargová premenila tri trestné hody a sedem sekúnd pred polčasom to padlo za dva body i Belušovej, takže výsledok 42:28 bol viac než priaznivý.

Ani v tretej štvrtine sa žiadny obrat nekonal. Bystričanky dominovali najmä na doskoku, hrali obetavo v obrane a mali slušnú úspešnosť streľby. Nevyhli sa však jednej slabšej pasáži hneď v úvode druhého polčasu, keď sa netrafili do koša takmer štyri minúty. Hostky sa dotiahli na rozdiel jedenástich bodov, no potom sa pre zmenu ony odmlčali a my sme náskok navýšili na 55:36, na čom mali zásluhu najmä van DalenJanštová. V štvrtej štvrtine sa ´pumy´ snažili držať Šamorín na ´dištanc´, udržiavali si pohodlné vedenie a duel po kolektívnom výkone zaslúžene dotiahli do víťazného konca 79:61. Ak sa im podarí vyhrať aj v nedeľu v Šamoríne (zápas sa začína už o 16.30 hodine), prepíšu históriu klubu. Dostali by sa totiž do priamych bojov o medaily.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 79:61 (25:12, 42:28, 58:40), stav série: 1:1
v ŠH Dukla, Banská Bystrica – Štiavničky

Štvrtiny: 25:12, 17:16, 16:12, 21:21, TH: 24/16 (66 %) – 12/10 (83 %), trojky: 3 – 5, fauly: 16 – 23, doskoky: 39 – 31, asistencie: 18 – 14, zisky: 12 – 7, straty: 14 – 16, bloky: 2 – 0, streľba z poľa: 30/63 – 23/57. Rozhodovali: Bartoš, Obertová a Izák. Bez divákov.

ŠKP 08:  van Dalen 15 (1), Striešová 7 (1), Belušová 6, Holíková 3 (1), Vargová 13 (Janštová 17 + 10 doskokov, Žilinská 11, Matejčíková 5, Kollárová 2, Mesárošová 0, Oborilová 0, Šimčíková 0)

ŠBK:  Sujová 16 (1), Horvátová 9 (3), Ošťádalová 9 (1), Marcová 7, J. Lelkes 4 (Vaigl 8, Bábiková 4, Šeligová 4, Ernst 0, B. Lelkes 0, Svetlíková 0)

Miloslav Michálik, tréner ŠKP 08 Banská Bystrica: „S Miňom Špinerom sme verili, že Šamorín môžeme poraziť. Dôležité bolo, že tomu uverili aj dievčatá a po tomto zápase je všetko otvorené. Tieto dva duely sme odohrali dobre a celá príprava k tomu smerovala. Dievčatá v tejto sérií plnia všetko čo majú, treba v tom len pokračovať a nezľaknúť sa príležitosti na úspech.“

Laura van Dalen, skúsená hráčka ŠKP 08, 15 bodov v zápase: Dnešným tímovým výkonom v útoku a obrane sme vyrovnali sériu na 1:1. Mali sme aj tzv. šiesteho hráča na ihrisku a tým bola naša lavička, ktorá dávala citeľnú energiu. V nedeľu je nový deň, nový zápas a nová výzva. Máme herný plán, v ktorom chceme pokračovať a treba ísť poctivo krok za krokom.“

Alexandra Belušová, hráčka ŠKP 08: „Do zápasu sme nastúpili koncentrovane a s takým tempom, ako sme si predstavovali. Šliapali sme v obrane a bojovali sme každú chvíľu, čo sa nám potom odzrkadlilo v úspešných útokoch. Cely zápas mal super energiu a som hrdá na náš dnešný výkon. V tomto duchu chceme pokračovať aj v nedeľu a urobíme všetko pre to, aby sme podali takýto výkon i v Šamoríne v treťom rozhodujúcom stretnutí.“

Timea Sujová, hráčka a asistentka trénera ŠBK Šamorín: „Dnes sme bohužiaľ mentálne nepricestovali na zápas, každá naša reakcia bola oneskorená. Hrali sme splašene a bez disciplíny. Rozhodla naša veľmi slabá a chaotická obrana, dostali sme 50 bodov z vymedzeného územia a to je neprípustné. Bystričanky hrali agresívnejšie a všetko im vyšlo v útoku. My ale nevešiame hlavy, vedeli sme, že po tom období, čo sme prešli, to nebude ľahké ale ideme bojovať a potvrdiť, že patríme do prvej štvorky.“

Simona Marcová, hráčka ŠBK Šamorín:Z našej strany to bol katastrofálny výkon aj v obrane aj v útoku… V piatok sme vôbec neprišli na zápas. V nedeľu to musí byť z našej strany úplne iný zápas.“

Radoslava Ošťádalová, hráčka ŠBK Šamorín: „Súper prišiel namotivovaný viac ako my. Počas celého zápasu sme nedokázali zabrzdiť ich výkon, preskákali nás a k tomu mali aj lepšiu úspešnosť streľby. V ďalšom zápase musíme byť precíznejšie, dominantnejšie, ale aj kolektívnejšie.“

Od sezóny 2014/2015, odkedy je naše ŠKP 08 v extralige, sa prvý krát udialo, že vo štvrťfinále play-off ženskej extraligy vyhrali ´pumy´ zápas proti súperovi z hornej štvorky.

Autor: (job), Foto: fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)