Basketbalistky ŠKP 08 vyhrali duel s Košicami o bronz, rozhodne sa v stredu + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v druhom zápase play-off ženskej Niké extraligy o konečné tretie miesto dokázali zdolať na domácej palubovke Young Angels Košice. Vôbec po prvýkrát! Vynikajúco odohrali najmä štvrtú štvrtinu, keď veľký priestor dostali najskúsenejšie hráčky. Kto získa bronzové medaily v najvyššej slovenskej súťaži, o tom sa rozhodne v stredu na východe republiky.

Duel začal rozpačito. Prvý kôš padol až po troch minútach. Súper išiel do vedenia Blanárovou, ´pumy´ otočili van DalenStriešovou na 4:2. Potom sa však opäť na takmer štyri minúty odmlčali, ale držali sa v hre, trojkou vyrovnala Matejčíková na 7:7 a po trestných hodoch Janštovejvan Dalen skončila prvá štvrtina v náš prospech – 11:10. Druhú desaťminútovku zvládli lepšie Košičanky. Prvých päť minút to bolo vyrovnané, ako sa vraví ´každý chvíľku, ťahal pílku´. V 14. minúte Bystričanky viedli po trojke Vargovej 16:14 a po ďalšej trojke tejto pivotky 19:18. To ale nebolo všetko, po trojke Striešovej bolo dokonca 22:18. Košický kouč na to reagoval oddychovým časom a ten zabral. Jeho tím otočil vývoj, išiel do bodového vedenia a ´pumy´ žiaľ nezvládli najmä záver polčasu. Za dve a pol minúty inkasovali desať bodov (!) a zaznamenali len dva. Aj preto sa išlo na veľkú prestávku za stavu 26:33.

Tretia štvrtina bola vyrovnaná. Sprvu to však nevyzeralo pre náš tím vôbec ružovo. Po trojke Urbanovej a dvojke Jurčenkovej sme prehrávali o dvanásť bodov (26:38). Začali sme však trestať fauly súpera a premieňať trestné hody. Vďaka nim sme manko stiahli a vyrovnali sa Košičankám aj v bodovom zápise. Hoci sme dali iba dva koše z hry, Belušová dvojkou znížila na 30:40 a ďalšia pivotka Žilinská dokonca trojkou na 38:44, toto dejstvo skončilo prijateľným výsledkom 15:16 a do štvrtej štvrtiny sa išlo za stavu 41:49.

Posledná desaťminútovka bola v podaní ´púm´ parádna. Tím potiahla najmä kapitánka Lucia Striešová, výborne jej sekundovali van DalenBelušová. Hostky museli šetriť najviac faulujúce hráčky, najmä produktívnu Bohušovú a Bystričanky eliminovali aj Jurčenkovú, ktorá nám v prvom zápase nasúkala neuveriteľných 35 bodov a zaznamenala sedemnásť doskokov. Tentoraz sa už bodovo presadzovala oveľa menej, hoci doskokov mala až štrnásť. Najprv nás rozladili v tomto dejstve sporné verdikty rozhodcov. I napriek nim sme stiahli náskok súpera na dva body, no potom i ´vďaka´ nim Young Angels navýšili náskok na rozdiel siedmich bodov 48:55 (štyri minúty pred koncom). Hostky však začali v útoku robiť chyby a my sme trestali z brejkových situácií a po fauloch aj z trestných hodov. Kľúčový bol faul Blanárovej 34 sekúnd pred koncom pri streľbe Striešovej za tri body za stavu 54:57. Kapitánka ŠKP 08 premenila všetky tri nariadené trestné hody a vyrovnala na 57:57. Po chybe Urbanovej sa v samom závere zmocnila lopty, zakončovala v poslednej sekunde do koša za dva body a lopta pri tancovačke okolo obruče napokon zapadla do nej – 59:57! Na Štiavničkách prepukla veľká radosť, ale ešte nebol koniec! Košičanky po oddychovom čase mali necelú sekundu na zakončenie po lopte z boku na útočnej polovici. Túto situáciu naše dievčatá zvládli a mohli sa tak tešiť z vyrovnania série na 1:1 v súboji o bronz. Keďže sa hrá na dve víťazstvá, rozhodnúť sa musí v stredu na palubovke favorizovaných Východniarok.

Banskobystričanky sa zároveň rozlúčili s domácou palubovkou na Štiavničkách v tejto sezóne. Tak ako začali na úvod (víťazne nad Sp. N. Vsou 79:25), tak aj víťazne končia (Košice 59:57). Posledný duel sezóny odohrajú teda na východe Slovenska s cieľom pokúsiť sa o historický medailový úspech klubu.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – YOUNG ANGELS Košice 59:57 (11:10, 26:33, 41:49), stav série: 1:1, hralo sa v ŠH Dukla, Štiavničky

Štvrtiny: 11:10, 15:23, 15:16, 18:8, TH: 24/21 (87 %) – 17/14 (82 %), trojky: 6 – 5, fauly: 17 – 24, TCH: 1 – 0, doskoky: 38 – 43, asistencie: 13 – 14, zisky: 10 – 10, straty: 22 – 23, bloky: 4 – 10, streľba z poľa: 16/56 (28 %) – 19/62 (30 %). Rozhodovali: Fuska, Kurpaš a Izák. Bez divákov.

ŠKP 08: Striešová 15 (2) + 8 doskokov, Belušová 13, van Dalen 9 + 8 doskokov, Vargová 8 (2), Holíková 0 (L. Žilinská 6 (1), Janštová 4, Matejčíková 3 (1), Oborilová 0, Mesárošová 1), technická chyba: lavička (36. min)

Young Angels: Bartánusová 9, Jurčenková 9 + 14 doskokov, Blanárová 7 (1), Urbanová 6 (2), Drobná 2 (Bohušová 16 (1) + 7 doskokov, Dulovičová 6 (1), Virasztóová 2), vyfaulovaná: Bohušová (39. min)

Miloslav Michálik, tréner ŠKP 08 Banská Bystrica: „Všetci sme spokojní s týmto zápasom a hlavne víťazstvom. Bola to aj moja motivácia, že sme dokázali s týmto družstvom poraziť Ružomberok, Piešťany, ale Košice sa nám nedarilo zdolať, dokázali sme to až teraz v súboji o medaily, čo je super. Moje zverenkyne ukázali progres, odstránili chyby z prvého zápasu v Košiciach. Boli sme ďaleko agresívnejší v dolnom priestore, Jurčenkovej sme dali omnoho menej priestoru. Hrali sme veľmi disciplinovane, podriadili sme to taktike a dostavil sa zaslúžený úspech. Čaká nás teraz na východe posledný zápas sezóny, o taktike či motivácii je zbytočné hovoriť. Karty sú rozdané, pôjde tam o všetko.“

Lucia Striešová, najviac bodov za ŠKP 08 Banská Bystrica: „Bol to veľmi – veľmi ťažký zápas. Myslím si, že sme dali do neho úplne všetko, išli sme až na dno svojich síl a oplatilo sa. V závere sme mali aj veľa zlých rozhodnutí, no napokon na samom konci sa predsa len na nás usmialo šťastie. Namotivoval nás aj pohár, ktorý sme videli vedľa našej lavičky na stole prichystaný pre súpera. Rozložili to tu i s medailami, ako by ich už išli Košičankám hneď odovzdávať. My však vieme, že ´kľudne´ môžeme aj my získať tretie miesto, takže sme bojovali a budeme bojovať zo všetkých síl aj v Košiciach. Bude to tam v stredu ešte ťažšie ako tu u nás doma, pretože súper bude mať výhodu vlastnej palubovky. Nebude si chcieť pustiť tretie miesto po tejto prehre, takže očakávame oveľa náročnejší súboj.“

Alexandra Belušová, druhá najviac bodujúca hráčka ŠKP 08 Banská Bystrica: „Bol to veľmi ťažký, fyzický zápas. Som však hrdá na náš výkon, že sme bojovali až do konca, hoci to nebolo jednoduché, čo sa týka atmosféry, rozhodcov i samotného súpera. Bolo to na oboch stranách dosť tvrdé. Môžeme byť na seba hrdé a tešíme sa na zápas v Košiciach. Verím, že tam môžeme predviesť nielen takýto výkon, ale aj lepší. Videli sme vedľa našej lavičky pohár, medaily, to bol tiež taký faktor pre nás, veď sa to mohlo pokojne nachystať po zápase. Ale teraz sa to bude zase baliť a chystať do Košíc (úsmev). Na východe republiky nás čaká tiež ťažký zápas, ťažší ako tento doma. Ak dodržíme to, čo nám tréner káže a podáme minimálne taký výkon ako dnes, tak môžeme pomýšľať na úspech.“

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: „Po basketbalovej stránke to bol veľmi zaujímavý duel. Pre ligu i divákov sú takéto zápasy iba prospešné. Bystrica ukázala, že je právom v prvej štvorke a nedá to súperom zadarmo. Nič to nemení na tom. Vraciame sa na domácu palubovku a veríme, že tam budeme úspešní. V tomto zápase dokázali Bystričanky eliminovať našu Anku Jurčenkovú. Stratili sme koncentráciu tým, že nám odišla naša najproduktívnejšia hráčka. Ostatné sa splašili, nehrali disciplinovane, priveľa sme obstreľovali kôš namiesto toho, aby sme hrali agresívne do koša a dokázali sa dostať na čiaru trestného hodu. Musíme túto prehru hodiť za hlavu. Čaká nás ďalší pekný zápas doma, chceme ho zvládnuť a vyhrať.“

Autor: (job), Foto: fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)