Basketbalistky ŠKP 08 vstúpili do bojov o 5. priečku víťazstvom nad Nitrou + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v prvom zápase play-off ženskej extraligy o 5. až 8. miesto zdolali BKM Junior UKF Nitra o dvanásť bodov 69:57. V sérii hranej na tri víťazstvá sa tak ujali vedenia 1:0.

Prvá štvrtina ´pumám´ nevyšla. Prehrali ju o sedem bodov, keď v nej dali iba päť košov za dva body. Viedli sme síce 2:0, no potom sme skóre už iba znižovali, Jassovou na 4:5, Števulovou na 6:9, Pavlendovou na 8:9. Nitranky nám následne odskočili, pretože dosiahli dva koše a premenili štyri trestné hody, stav bol teda 8:17! Piperková 62 sekúnd pred prvou prestávkou dokázala znížiť na 10:17 a začiatok druhej štvrtiny bol už z našej strany lepší. Stále nám však robila problémy hlavne strelecky disponovaná hráčka súpera Kováčiková. Jej zásluhou bolo v 14. minúte skóre 13:21. Až v druhej polovici tohto dejstva sa strelecky prebudili Bystričanky, potešila trojka Števulovej, presadzovala sa česká legionárka Verlíková, ktorá najprv znižovala len na rozdiel dvoch bodov 23:25 a po úspešnej trojke na 26:27. Sailerová však bola proti (26:29), ešteže to padlo Striešovej až dvakrát spoza veľkého oblúka, na opačnej strane Dubeňovej iba raz, takže polčas sa skončil nerozhodným výsledkom 32:32.

V tretej štvrtine sme išli do vedenia. Bystričanky sa triafali do koša za dva body i z trestných hodov, takže v 25. minúte s prehľadom viedli 43:34, v 27-mej 45:36. Čo sa však dialo potom, bolo nevysvetliteľné. Nitranky Migovou a Kováčikovou znížili na rozdiel štyroch bodov, začali sme faulovať a pred treťou prestávkou z trestných hodov súper otočil nepriaznivý vývoj na 45:46. O našej výhre napokon rozhodla záverečná desaťminútovka. V nej sme dosiahli až 24 bodov! Jelenčíkovou a Verlíkovou sme sa dostali do vedenia, pridala sa Jassová a trojkou van Dalen, takže v 35. minúte sa na stav pozeralo veselšie – 57:51. Družstvo spod Zobora sa potom strelecky odmlčalo na viac než tri minúty. Nám to naopak padalo do koša, na čom mali zásluhu najmä Jelenčíková s van Dalen (64:53). Kouč hostí si musel zobrať oddychový čas, po ktorom znížila Svetlíková. Proti však boli naše posledne spomínané dve basketbalistky, ktoré sa opäť presadili a žiadnu drámu nepripustili.

Najbližšie odohrajú Banskobystričanky druhý súboj play-off o 5. až 8. miesto v Nitre, a to v stredu 29. marca.
Tretí súboj je plánovaný na sobotu 1. apríla opäť na banskobystrických Štiavničkách o 18.00 hodine.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BKM Junior UKF Nitra 69:57 (10:17, 32:32, 45:46 ) – stav série 1:0

Štvrtiny: 10:17, 22:15, 13:14, 24:11. TH: 37/17 – 20/16. Fauly: 18 – 31. Trojky: 6 – 3. Rozhodovali: Bara, Kurpaš a Donovalová.

ŠKP 08: Ozdincová 0, Števulová 7 /1/, Jassová 6, Verlíková 13 /1/, Jelenčíková 12 /1/ (Pavlendová 5, van Dalen 10 /1/, Striešová 12 /2/, Piperková 2, Matejčíková 2)

Najviac bodov Nitra: N. Kováčiková 18, Migová a Linda Dubeňová po 7.

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: Do tejto série play-off ide o dobrý vstup, vyhrávame 1:0. Mali sme problém s až prílišnou agresivitou súpera, ale dokázali sme to ustáť. Musíme si lepšie postrážiť vstupy do zápasov, lebo nás to môže v ďalší stretnutiach tejto série mrzieť. Okrem trestných hodov sme boli lepší vo všetkých štatistických ukazovateľoch.“

Lucia Striešová, naša druhá najproduktívnejšia hráčka + 10 doskokov: Úvod do zápasu nám nevyšiel. Nitra nás preskákala veľmi ľahko na útočnom doskoku, z čoho mali hostky druhé šance, ktorými si vytvorili niekoľko bodový náskok. Postupne sme však zlepšili doskok, aj obranu a vrátili sa späť do zápasu. V druhom polčase sme začali koncentrovane, ale opäť sme na pár minút poľavili, čo využila Nitra a zápas bol vyrovnaný až takmer do konca. Takéto výpadky si nemôžme v ďalších zápasoch dovoliť. V závere sme si celkom dobre poradili so zónou a premenili sme dôležité strely. Následný tlak súpera sme taktiež zvládli a udržali sme si rozhodujúci náskok. Do Nitry ideme za stavu 1:0 a nenecháme nič na náhodu.

Natália Jelenčíková, naša druhá najproduktívnejšia hráčka + 9 doskokov: Zápas sa vôbec nezačal podľa našich predstáv. Boli sme v kŕči, čo sa ukázalo v prvých minútach duelu. Nevedeli sme sa vysporiadať s tlakom súpera. Nastal však moment, kedy sme pritvrdili aj my a naša hra sa potom rapídne zlepšila. Dostali sme sa do voľných pozícii, hrali sme rýchlo a využili tak presilové situácie. Berieme si prvý bod, z čoho sa nesmierne tešíme, ale boj stále pokračuje. Hrá sa až na tri víťazstvá. Veríme, že v stredu v Nitre pridáme ďalšie a odnesieme si odtiaľ ďalší bod.“

Monika Verlíková, naša najproduktívnejšia hráčka, 13 bodov: „Odohrali sme veľmi ťažký zápas plný tvrdých súbojov. Začali sme veľmi nervózne, chýbal nám obranný doskok a súper teda ťažil z druhých šancí. Výpadok prišiel aj v tretej štvrtine, v určitej fáze sme sa nemohli trafiť do koša. Ďalej sme mali žalostnú úspešnosť trestných hodov. Musím však vyzdvihnúť naše nasadenie a veľkú bojovnosť. Ďakujeme aj divákom za peknú atmosféru a pozývame ich na tretie domáce stretnutie s týmto súperom v sobotu. Radi by sme rozhodli o našom postupe už do priameho boja o piate miesto v ženskej extralige.“

Autor: (job), Foto: archív fb BK ŠKP 08 (Ivan Golembiovský)