Basketbalistky ŠKP 08 už viac trápili majstra, zahrajú si o bronz + HLASY

ŠPORT
4 /

Naše ´Bystrické pumy´ ani v treťom zápase semifinále play-off ženskej Niké extraligy nedokázali zlomiť vysoko favorizovaného majstra z Ružomberka. Na jeho palubovke prehrali o 28 bodov a v sérii hranej na tri víťazstvá sa tešili z postupu do finále Liptáčky. Na zápasy vyhrali 3:0. Banskobystričanky si zahrajú podľa očakávania o bronz. Zvedú boj pre zmenu s Košičankami.

Naše basketbalistky spod Urpína začali duel dobre. Išli do vedenia (0:5) a domáce dlho iba znižovali. Na 2:8, 6:10 či 8:12. Za náš  tím sa presadzovala najmä skúsená van Dalen. Až v siedmej minúte Ružomberčanky stiahli náš náskok na bod po koši Živaljevičovej, no naň odpovedala Žilinská – 11:14. Domáce otočili stav po troch trestných hodoch na 15:14, do vedenia nás však dostala 104 sekúnd pred koncom prvej štvrtiny Mesárošová – 15:16. Lenže ´pumy´ opäť pykali po fauloch a následných trestných hodoch, takže na druhú desaťminútovku išli spokojnejšie Liptáčky, viedli 19:16.

Druhá štvrtina Bystričankám absolútne nevyšla. Nedokázali sa presadiť takmer päť minút a majstrovský celok to dokonale využil. Vytvoril si rozhodujúci náskok 29:16. My sme už oba korigovali stav pivotkami Žilinskou a Vargovou, polčas napokon skončil výsledkom 38:23. V tretej štvrtine sprvu basketbalistky ŠKP 08 držali krok so súperom, ten náskok nenavyšoval. Až postupom času Liptáčky viac ožili v útoku, najmä pod košom a napokon v tejto časti zaznamenali najviac bodov – až 22. V poslednej desaťminútovke naopak zaknihovali najmenej bodov, len 15. Naše ´pumy´ odohrali štvrté dejstvo dôstojne, prehrali len o päť bodov, celkovo zanechali dobrý dojem na palubovke majstra i bez zranenej kľúčovej hráčky ŠKP 08 Lucii Striešovej, ktorá by však do súbojov o bronz mala zasiahnuť. Prvý duel sa bude hrať v stredu 14. apríla v Košiciach. Odveta bude na programe pod Urpínom v sobotu 17. apríla.

Fakty o zápase:

MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 75:47 (19:16, 38:23, 60:37) – stav série 3:0, Ružomberok postupuje do finále.

Štvrtiny: 19:16, 19:7, 22:14, 15:10, TH: 22/15 (68 %) – 13/7 (53 %), trojky: 4 – 2, fauly: 15 – 20, doskoky: 45 – 27, asistencie: 15 – 10, zisky: 14 – 7, straty: 15 – 21, bloky: 2 – 1, streľba z poľa: 28/62 (45 %) – 19/52 (36 %). Rozhodovali: Perečinský, Donovalová, Cibulka. Bez divákov.

MBK: Turudičová 20 (2), Enabosiová 18, Williamsová 8 + 12 doskokov, Havranová 5 (1), Praženicová 4 (Živaljevičová 11 (1), Rusiňáková 9, Uramová 0)

ŠKP 08: Žilinská 10, Van Dalen 8 (1), Holíková 7, Belušová 6, Vargová 4 + 9 doskokov (Janštová 4, Matejčíková 4 (1), Mesárošová 2, Šimčíková 2, Kollárová 0, Mesíková 0, Oborilová 0)

Hlasy po zápase:

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: Dnes sme odohrali najlepší zápas v semifinálovej sérií. Dnešný výkon môže byť povzbudením do ďalších bojov, pretože sme predviedli hru, ktorá je nám vlastná. Snažili sme sa byť agresívni v obrane aj v útoku, čo nám prinieslo výsledok v podobe iba jednej prehratej štvrtiny dvojciferným rozdielom. Pre nás sú tieto čiastkové úspechy veľmi dôležité, lebo posúvajú dievčatá v ich basketbalovom vývoji a v raste ich sebavedomia.

Lucia Žilinská, najviac bodov za ŠKP 08: „Posledný zápas proti Ružomberku hodnotím veľmi pozitívne v porovnaní s predošlými dvoma. Podali sme veľmi dobrý výkon a určite sa nemáme za čo hanbiť. Prvá štvrtina bola z našej strany najlepšia, prehrali sme ju len o tri body. Boli sme namotivované a ´makali´ sme od začiatku zápasu až do konca, čo súpera možno aj trošku zaskočilo. Týmto zápasom sa potvrdilo, že patríme do prvej štvorky a zaslúžime si bojovať o medaily. Pokiaľ takýto výkon podáme aj v ďalších zápasoch, myslím si, že máme šancu na úspech.“

Nina Janštová, hráčka ŠKP 08: „Do zápasu sme nastúpili s tým, že nemáme čo stratiť. Naším cieľom bolo si ho hlavne užiť a dať do toho všetko. Začali sme veľmi dobre a po zvyšok zápasu sme sa snažili minimalizovať chyby. Náskok súpera síce narastal, no my sme nepoľavovali. Napriek prehre tento zápas hodnotím pozitívne, pretože sme konečne predviedli výkon podľa našich predstáv a načerpali cenné skúsenosti.“

Tereza Šimčíková, hráčka ŠKP 08: „Vstup do zápasu nám celkom vyšiel. Boli sme dobre naladené a išli sme si užiť zápas. Snažili sme sa hrať našu hru. Šliapali sme v obrane aj v útoku. Bohužiaľ Ružomberok mal prevahu pod košom. Z našej strany to bol oveľa lepší výkon ako v predošlých dvoch zápasoch. Tešíme sa na ďalšie zápasy a na boj o tretie miesto.“

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Mrzí ma, že sme nemali také dobré mentálne nastavenie, ako v predchádzajúcich dvoch zápasoch. V tomto treťom sme sa rozpadli. Hrali sme zle. V podstate toľko, čo nám súper dovolil. My sme sa tomu prispôsobili. Okrem jedného individuálneho výkonu boli ostatné tragické. Z môjho pohľadu nastalo u mojich dievčat obrovské podcenenie súpera. Spečatili sme však zaslúžene postup do finále.“

Miroslava Mištinová, bývalá hráčka ´púm´, dnes kapitánka Ružomberka: „V tomto zápase sme zaznamenali príliš veľa strát, čo sa nám nemôže stávať. Celkovo sme v tejto celej sérii s Bystričankami nemali ani na adekvátnej úrovni doskok. Máme ešte čo zlepšovať pred finálovými duelmi.“

Autor: (job), Foto: fb MBK RK (R. Maškurica)