Banskobystrické basketbalové derby v extralige ovládli ´pumy´

0 /

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica si v treťom kole ženskej Niké extraligy merali sily v mestskom derby v športovej hale na Štiavničkách s BK ŠK UMB Banská Bystrica. O svojej výhre rozhodli domáce ´pumy´ najmä v druhej štvrtine, ktorú jasne ovládli. Prišli však o kapitánsku Striešovú, ktorá sa v závere tretieho dejstva zranila.

Prvá štvrtina bola vyrovnaná. Pumy síce išli do vedenia 6:2, ale hostky vyrovnali Paulechovou na 9:9 a touto hráčkou išli aj do dvojbodového vedenia (9:11). Následne sa presadila z trestných hodov van Dalen a Grígerová s Janštovou prinavrátili vedenie domácemu družstvu – bolo 15:11. Tieto spomínané hráčky sa presadil aj v závere tohto dejstva (19:13), lenže po dvojke Vyšnej a trojke Paulechovej bol rozdiel len jednobodový – 19:18, posledné slovo však mala van Dalen opäť z trestných hodov (21:18).

Druhá štvrtina rozhodla o osude stretnutia. V nej hráčky ŠKP 08 dovolili súperovi zaknihovať iba štyri body. Zlepšili obranu a darilo sa im aj strelecky. Univerzitné basketbalistky sa presadili až v sedemnástej minúte, Vyšná znížila na 34:20 a necelé dve minúty pred veľkou prestávkou korigovala po trestných hodoch už priepastný stav na 38:22 Sláviková. Pumy išli na polčas spokojnejšie, viedli 43:22.

Tretia štvrtina bola opäť vyrovnaná. Viac sa taktizovalo, dominovali obrany, aj preto skončila 11:10 v prospech družstva BK ŠKP 08. Darilo sa najmä pivotke Janštovej, spoľahlivý výkon predvádzala kapitánka ´púm´ Striešová, ktorá sa však zranila po kontakte s najlepšie bodujúcou hráčkou hostí Paulechovou. V bolestiach skončila kľúčová basketbalistka ´púm´ na palubovke, duel nedohrala a nevyzerá to s ňou najlepšie. Faul sa nepískal, čo hnevalo domáceho kouča Michálika.

V štvrtej štvrtine dostali príležitosť najmä mladšie hráčky ŠKP 08, vyhrali ju 18:8, hádzalo sa priveľa trestných hodov, keďže basketbalistky UMB viac faulovali a osudnou im bola hluchšia štvorminútová pasáž, počas ktorej bystrické ´pumy´ zaknihovali 11 bodov a súper sa vôbec nepresadil. Duel teda skončil výsledkom 72:40.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BK ŠK UMB Banská Bystrica  72:40 (21:18, 43:22, 54:32)

Štvrtiny: 21:18, 22:4, 11:10, 18:8, TH: 25/37 (67 %) – 10/14 (71 %), trojky: 3 – 2, fauly: 17 – 29, doskoky: 43 – 30, asistencie: 18 – 9, zisky: 20 – 11, straty: 18 – 30, bloky: 1 – 0, streľba z poľa: 22/58 (37 %) – 14/47 (29 %). Rozhodovali: Perečinský, Životský, Sirocký. Diváci: 151.

BK ŠKP 08: Janštová 23 + 9 doskokov, Grigerová 9 (1), Matejčíková 9 (1), Striešová 9 (1), Holíková 0 (van Dalen 9, Kollárová 6, Neuschlová 4, Šimčíková 2, Rausová 1, Bahledová 0)

BK ŠK UMB: Paulechová 10 (1), Háberová 8 (1), Šunová 4, Turčanová 4, Dobrotová 2 (Kaliuzhna 6, Vyšná 4, Slavíková 2, Luptáková 0, Mrváňová 0)

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: Nezačali sme dobre, ale nepovedal by som to tak vyslovene, pretože súper mal i šťastie, v prvej štvrtine mal vysoké percento úspešnosti streľby. Problém sme mali v obrane, lebo sme inkasovali až osemnásť bodov v prvej časti, čo je veľa. Od druhej štvrtiny sme už v obrane plnili úlohy, ktoré sme mali plniť. Druhá štvrtina potvrdila, že obranný koncept je nastavený dobre. Mrzí ma a je to ťažko vysvetliteľné, ale prišli sme o ďalšiu hráčku v dolnom postavení, takže teraz už asi začneme čarovať na tieto dva zápasy, ale taký je život. Musíme sa s tým vysporiadať a pripravím družstvo na najbližšie stretnutia v tej zostave, akú mám k dispozícii. Proti UMB som zapojil do hry všetky hráčky, tomu som rád. Niektoré prvýkrát v extralige bodovali, čo je super. Vyskúšali sme si nejaké varianty obrany, ktoré v najbližších zápasoch možno už použijeme. S výsledkom som teda spokojný, ale zranenie Lucii Sriešovej ma veľmi mrzí.“

Nina Janštová, pivotka BK ŠKP 08, najviac bodov v zápase: „Do zápasu sme nastúpili akoby s menším stresom, ale postupne sme sa dostali do zápasu. Začali nám padať koše, takže sme si urobili náskok a ten sme potom v druhom polčase bez väčších problémov udržali. Mne sa strelecky darilo, takže som spokojná. Mohli mi tam padnúť ešte nejaké lopty spod koša, ale hralo sa mi celkovo dobre, bolo to v pohode.“

Federika Rausová, prvé body v extralige, rozohrávačka BK ŠKP 08: Na to, že to bol pre mňa druhý extraligový zápas, tak som rada, že som mohla dostať takýto priestor na palubovke. Veľmi sa teším z premiérových bodov. Budem za to piecť koláč, to už nie je také dobré, ale urobím spoluhráčkam radosť, keďže mi to dali za úlohu. Čo sa týka zápasu, vstúpili sme do neho nekoncentrované, to sa ukázalo na prvej štvrtine, v ktorej bol stav vyrovnaný. V druhej štvrtine sme už zlepšili obranu, čo sa ukázalo na bodovom stave. Sovičky nám v nej strelili iba štyri body. Do tretieho dejstva sme tiež vstúpili menej koncentrované, ale postupne sme zlepšili obranu a opäť narastal bodový náskok. Vďaka tomu sme mohli nastúpiť aj my mladšie hráčky.“

Michaela Grígerová, druhá najviac bodujúca hráčka BK ŠKP 08: „Vedeli sme, že nás čaká jednoduchší súper než tomu bolo v úvodných dvoch kolách. Veľmi sme sa na tento zápas tešili, keďže išlo o bystrické derby, takže to malo byť vyrovnané. To sa odzrkadlilo v prvej štvrtine, v ktorej nám trošku ušla obrana a súperovi sme dovolili zaznamenať veľa bodov. Po prestávke sme sa však viac sústredili na obranu, čo napokon badať na konečnom výsledku, keďže rozdiel je až 32 bodový.“

Klaudia Háberová, bývalá hráčka ´púm´, druhá najlepšie bodujúca za BK ŠK UMB: „Prvú štvrtinu sme odohrali solídne, bol to vyrovnaný zápas, čo bolo badať aj na výsledku. Boli sme koncentrované, pasy boli dobré, prihrávky tiež, mali sme asi len dve stratené lopty v tejto časti hry. Potom neviem čo sa stalo. Úplne sme odišli, chýbala asi kondička i bojovnosť. Domáce na nás trošku pritlačili v druhej štvrtine a my sme sa zľakli. Snažili sme sa to v tretej štvrtine dotiahnuť, v nej domáce myslím si poľavili. My sme nasadili zónovú obranu a nevedeli ´pumy´ do toho hrať. To nám trošku pomohlo, ale zase sme pohoreli na stratách lôpt. Horíme na tom už tretí zápas. Musíme na tom zapracovať, teda na práci s loptou, ale aj na prihrávkach. Pre mňa to bol zaujímavý zápas z toho pohľadu, že predsa len ´baby´ z domáceho družstva poznám. Nemám však rada názov derby, pre mňa je to zápas ako každý iný. Je to pre mňa trošku divné, pretože som v ŠKP 08 bola dlho, ale pristupujem k tomu ako k bežnému zápasu, nie ako k derby.“

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Mali sme dobrý vstup do úvodu zápasu. Boli sme koncentrované, mali sme sebavedomie a pomohlo nám aj pár daných košov po sebe, to nás nakoplo. Avšak ako sa začali chrliť straty a chyby, tak to sebavedomie odchádzalo. Prestali sme hrať agresívne, málo bojovne a vlastne úvod druhej štvrtiny zlomil zápas prvýkrát. Potom sme sa trošku nakopli, ale opäť sa dostavila hluchá fáza, mali sme počas nej problém s prechodom na druhú stranu, čo nás tlačí od začiatku súťaže. Pracujeme na tom, ale chce to oveľa viac času. Po veľkej prestávke sme zmenou obrany a lepšou aktívnejšou hrou pridali k zlepšeniu si nášho bodového skóre, no boli tam veci, ktoré sme neuhrali, neustáli. Som rada, že sme neostali v bode, že nevieme, ale skôr môžeme. Bolo tomu tak hlavne v prvej a tretej štvrtine, no musíme sa toho držať celých štyridsať minút v zápasoch so súpermi, ktorí nie sú z kategórie najsilnejších, hoci ´pumy´ majú svoju kvalitu.“

Autor: (job), Zdroj: BK ŠKP 08, Foto: Ivan Golembiovský