Večerný maratón pod Urpínom prilákal dve tisíc účastníkov

3 /

Na všetky disciplíny tohtoročného banskobystrického maratónu sa registrovalo až dve tisíc účastníkov. Najväčší záujem bol o polmaratón, ktorý absolvovalo viac než 700 bežcov. Dvanásty ročník bola aj tento rok otvorený pre inline korčuliarov a kolobežkárov. Hlavná maratónska disciplína vo večerných hodinách je v strednej Európe raritou.

Maratónsku viac než 42 km trať zvládlo celkovo 131 bežcov a bežkýň v stanovenom limite do päť a pol hodiny. Zvíťazil Taras Ivaniuta z klubu Reštartni sa.sk. Ide o rodáka z Ukrajiny, avšak už so slovenským občianstvom. Tentoraz sa prezentoval časom 2:31:01. Vlani  skončil pod Urpínom na druhom mieste, predvlani vyhral. Striebornú priečku obsadil v sobotu večer Matej Šavol s časom 2:54:03 a bronzovú Branislav Šprocha za 2:55:55. Maratón pozostával zo sedem kilometrových okruhov. Čo sa týka žien, z víťazstva sa tešila Vladimíra Ilkaničová (ZŠ Ďumbierska Banská Bystrica), keď dosiahla čas 3:35:09.

Výsledky maratónu

Muži:

1. Taras Ivaniuta (Reštartni sa.sk) 2:31:01 hod.
  2. Matej Šavol (Matej)                      2:54:03 hod.
  3. Branislav Šprocha (Malacky)     2:55:55 hod.

Ženy:

1. Vladimira Ilkanicova (ZŠ Ďumbierska BB) 3:35:09 hod.
  2. Kristína Karácsonyová (Lehnice)                   3:46:39 hod.
  3. Martina Skirkanič (Ladies Thaibox)              4:04:33 hod.

Polmaratón odbehlo 707 bežcov a najrýchlejší bol Martin Rusina z BMSC za 1:11:33. Medzi ženami sa z triumfu tešila Popradčanka Zuzana Gejdošová z ŠKP Bratislava. Prezentovala sa časom 1:19:09. Aj tento rok mohli bežať polmaratón účastníci na boso v disciplíne barefoot polmaratón. Skúsili to šiesti pretekári a najlepší bol Lukáš Cintula.

Sedem pretekárov štartovalo na handbike-och a z víťazstva sa tešil Lipták Miloš Hudec. Čo sa týka tímovej súťaže, najrýchlejšie polmaratónsku trať zvládla štafeta AK Krupina za 1:14:52. Celkom štartovalo 134 trojčlenných tímov. Celkové výsledky v jednotlivých kategóriách Banskobystrického maratónu 2023 nájdete na Banskobystrický maratón 2023 – Sportsoft Timing.

Primátor Ján Nosko uviedol:

„Po nebežeckých štartoch si zmerali svoje sily maratónski bežci. Držali sme všetkým palce, aby prišli bezpečne do cieľa.  V Banskej Bystrici súťažilo viac ako 2 000 športovcov z celého Slovenska. V súvislosti s dopravnými obmedzeniami, ktoré si takéto podujatie vyžaduje, ďakujem za  trpezlivosť všetkým, ktorí prechádzali mestom.“

Aj tento rok zaradili organizátori do programu kratšie hobby behy. Nechýbali preteky na inline korčuliach a kolobežkách. Pre účastníkov a návštevníkov podujatia bol pripravený bohatý sprievodný program. Na veľkoplošnej obrazovke mohli diváci vidieť živé zábery priamo z trate.

Autor: (bl), Foto: facebook (Norbert Kuklovsky a mesto BB)