Trojskokan Veszelka ´osobákom´ na HME do finále, tesná stopka pre výškara Bubeníka

0 /

Trojskokan banskobystrickej Dukly Tomáš Veszelka postúpil na 35. halových ME atletike v škótskom Glasgowe výkonom 16,78 m do nedeľného osemčlenného finále. Žiaľ vo výške ušla finálová osmička tesne armádnemu atlétovi spod Urpína Matúšovi Bubeníkovi. Skočil síce 225cm, ale až na tretí pokus, čo mu bolo osudným.

Tomáš Veszelka v druhom pokuse trojskokanskej kvalifikácie skočil 16,78 m, o 8 cm prekonal potrebný limit a ešte pred skončením kvalifikácie s prehľadom postúpil do nedeľného osemčlenného finále o 20.35 hod SEČ. Zverenec trénera Radoslava Dubovského si zlepšil svoj halový osobný rekord o 34 cm, navyše dosiahol aj svoje absolútne maximum, keď k výkonu 16,63 m z ME 2017 do 23 rokov v Bydgoszczi pridal 15 cm. Náš dvadsaťtriročný člen Dukly Banská Bystrica sa už na druhých majstrovstvách Európy za sebou dostal do finále, vlani pod holým nebom v Berlíne skončil celkovo ôsmy. Pre portál www.atletika.sk glasgowský finalista trojskoku uviedol:

„Vedel som, že mám formu. V poslednom tréningu na sústredení v Prahe som si o pol metra zlepšil osobný rekord z kratšieho rozbehu. Vedel som, že ak urobím v kvalifikácii všetko správne, môže to byť vynikajúce. Škoda prvého pokusu, nebolo by to síce 16,70, ale na postup by to stačilo a nemusel som sa ďalej znervózňovať. Potom ma rozbolel členok, pálilo ma v ňom, ako keby mi tam nasypali čili…Našťastie, pauza medzi prvým a druhým pokusom bola dosť dlhá a bolesť ustúpila. Posunul som rozbehu trochu dozadu a stiahol som posledný krok. Výsledok? Ideálne som trafil dosku!“

Tomáš dosiahol v kvalifikácii štvrtý najlepší výkon, lepší ako on boli len niekdajší olympijský šampión z Pekingu 2008 Portugalčan Nelson Évora (16,89), majster Európy 2017 do 23 rokov Nazim Babajev z Azerbajdžanu (16,81) a majster Európy 2016 Nemec Max Hess (16,81). Pred nedeľným finále dodáva:

„Čo vo finále? Bojím sa to povedať, ale určite to vzhľadom na stav môjho členka bude najmä o prvom pokuse. Už sa poznám, viem ako to potom bolí stále viac a viac a nedá sa s tým nič spraviť.“

Veszelku už dlhodobo trápi členok. Pre problémy s ním vynechali majstrovstvá Slovenska. Ako tak dokopy sa dal v záverečnej príprave v Prahe, no priznal, že členok je ešte ubolený.

Veľkú smolu mal v kvalifikácii na 35. halových ME v atletike v Glasgowe výškar banskobystrickej Dukly Matúš Bubeník. Hoci si zlepšil sezónne maximum  až o 5 centimetrov na 225 cm, do finále sa napokon nepozrie. Skončil desiaty a doplatil na to, že ponad 225 cm sa dostal až na tretí pokus. Ak by túto výšku zdolal hneď na prvý raz (aj 221 cm zvládol až tretím pokusom), mohol dnes obhajovať piatu priečku z Belehradu 2017. Výšku 228cm zdolal len európsky šampión z Berlína 2018 Nemec Mateusz Przybylko, do finálovej osmičky postupovali ostatní siedmi pretekári s 225 cm zdolanými i na druhý pokus. Pre SITA náš Duklista po pretekoch uviedol:

„Je to sklamanie. Ak skočíte toľko, ako siedmi, čo postúpili, a vy nemáte to šťastie, mrzí to. Cítim, že mám takú výkonnosť, aby som si aj ja zaskákal vo finále. Sezóna bola veľmi náročná, prešiel som pred ňou po výmene trénerov mnohými zmenami a chvíľu mi trvalo, kým som sa so všetkým vyrovnal. Preto som nesmierne rád, že som v Glasgowe zabojoval, ale myslím si, že som mal na viac. Dal som do toho všetko, preto ma mrzí, že to nevyšlo.“

Ďalšiemu Slovákovi v súťaži, Lukášovi Beerovi zo Stavbáru Nitra sa nedarilo. Prekonal iba 216 cm (na tretí pokus) a na 221 cm mal potom už tri nevydarené skoky. Z 19 výškarov ho klasifikovali celkovo na 17. priečke. Matúš Bubeník skončil na halových majstrovstvách Európy celkovo na slušnom desiatom mieste.

V Glasgowe sklamala naša armádna štvorstovkárka Iveta Putalová. Svoje účinkovanie ukončila už v rozbehoch. Vo svojom totiž skončila piata časom 54,19 sekundy, za sezónnym maximom z januárového mítingu vo Viedni (53,85) zaostala o 34 stotín. Zverenku Marcela Lopuchovského klasifikovali až na 35. mieste. Putalovej beh bol veľmi rýchly: víťazná Švajčiarka Sprungerová dosiahla najlepší čas v rozbehoch 52,46, Lotyška Vaičulé zlepšila národný rekord (52,66), Buenová zo Španielska (52,67) a Švédka Hellqvistová (53,93) si posunuli osobné rekordy. Práve Švédka v polovici pretekov dvakrát lakťom vytlačila našu Duklistku na poslednú priečku. Tá netajila pre portál www.atletika.sk sklamanie:

„Jediná možnosť, ako postúpiť, bola bežať od začiatku naplno. Nebolo čo riešiť. Bežať a vydať zo seba maximum, to bola cesta. Myslím si, že to bolo rozbehnuté dobre, trochu ma vyhodili z rytmu kolízie so Švédkou, ktoré ma stáli sily a pribrzdili ma. Bez kolízií by to bolo určite lepšie. Určite by to nebolo za 52, to netvrdím, ale okolo 53,50 by som asi dala.“

V behu na 60 m cez prekážky skončila v sobotu popoludní na HME v Glasgowe aj banskobystrická armádna atlétka Stanislava Lajčáková. Vo svojom rozbehu finišovala šiesta s časom 8,28 s. Táto naša mladá Duklistka si túto sezónu zlepšila osobný rekord na 8,26 s, no v jej rozbehu mali všetky súperky lepší tabuľkový čas. Veľká šanca na postup medzi 28 štartujúcimi nebola. Lajčáková by si musela osobné maximum zlepšiť, ak sa chcela do semifinále prepracovala. V celkovom poradí skončila na 18. mieste, na postup sa vyžadoval čas minimálne 8,21s.

Autor: (bl), Foto: ilustračné, internet