Trojskokan Dukly Tomáš Veszelka znovu mení trénera, povedie ho Škvarka

ŠPORT
0 /

Tabuľkovo šiesty najlepší európsky trojskokan v uplynulom roku Tomáš Veszelka z banskobystrickej Dukly začne netradičnú letnú atletickú sezónu 2020 s novým trénerom. Iba prednedávnom sem písali, že si k sebe prizval mladého kouča, svojho rovesníka Mariána Krnáča. Dnes už je znovu všetko inak. Povedie ho napokon Michal Škvarka.

O trénerskej zmene informovala oficiálna webová stránka Slovenského atletického zväzu. Strieborného vlaňajšieho medailistu v trojskoku na Armádnych svetových hrách v čínskom Wu-chane Tomáša Veszelku trénoval do lanskej jesene Radoslav Dubovský. Po úspešnej sezóne, v ktorej prvý raz v kariére prekonal 17-metrovú hranicu, sa však najlepší slovenský trojskokan rozhodol pre zmenu. Na spolupráci sa dohodol s Mariánom Krnáčom, tiež odchovancom Daniela Pauka a lučenskej atletiky. Ani nie po pol roku sa však ich cesty rozišli. Dôvody pre web SAZ objasnil 24-ročný atlét banskobystrickej Dukly Tomáš Veszelka nasledovne:

„Jeden z hlavných dôvodov bol fakt, že Marián pracoval vo fitku ako živnostník a nie zamestnanec, čo mu komplikovalo situáciu. Keď bol so mnou na sústredeniach, klienti od neho odišli a musel si zháňať nových. Na sústredeniach žil iba z toho, čo mal našetrené. Okrem toho, trénoval som s ním vtedy, keď mal voľné ´okno´ medzi klientmi, čo nebývalo viac ako dve hodiny. Mnoho času mu zaberalo aj cestovanie v rámci Bratislavy od klienta za mnou do haly Elán a naopak. Zhodli sme sa, že takto sa fungovať nedá. Keďže Marián je jeden z mojich najlepších kamarátov a nechcel som, aby prišiel o živobytie, dohodli sme sa na skončení spolupráce. Koronakríza, žiaľ, jeho životnú situáciu ešte zhoršila.“

Talentovaný trojskokan s osobným rekordom 17,09 m, ktorý ako piaty Slovák v histórii pokoril sedemnásťmetrovú hranicu, sa preto dohodol na spolupráci s Michalom Škvarkom. Ambiciózny tridsiatnik, bývalý výškar, trénuje aj dve slovenské ženské jednotky – prekážkarskú Stanislavu Škvarkovú a výškarskú Tatianu Dunajskú a niekoľko mládežníkov. Veszelka bude jeho medzinárodne najúspešnejší zverenec. Michal Škvarka je v banskobystrickej Dukle profesionálnym vojakom. Prevzatie prípravy nádejného trojskokana glosoval pre atletika.sk:

„S veľkým talentom prichádza veľká zodpovednosť. Je to pre mňa veľká trénerská výzva. Čo sa týka tréningu, vie sa o mne, že som pedant, a práve športovec ako Tomáš potrebuje 120-percentný servis. On je 17-metrový trojskokan, čo je už naozaj svetová úroveň, preto beriem všetko, čo súvisí s jeho prípravou, veľmi zodpovedne. Vzhľadom na momentálnu situáciu spôsobenú koronavírusom mám aspoň viac času zoznámiť sa s ním z pohľadu trénera. Náš hlavný cieľ budú, samozrejme, olympijské hry v Tokiu. Ak bude zdravý, jeho možnosti vnímam ako neobmedzené. To sa však týka asi každého športovca, lebo stopercentný výkon je možné podať iba vtedy, ak ste stopercentne v poriadku.“

Budúcoročná olympiáda v Tokiu by bola pre Tomáša Veszelku premiérová. Limit 17,14 m je prísny, no a ak ho nesplní plánovaných 32 trojskokanov, štartovú listinu doplnia ďalší najlepší podľa postavenia vo svetovom rebríčku. Ten je síce momentálne zmrazený, ale k 31. marcu 2020 v ňom patrilo armádnemu banskobystrickému trojskokanovi 23. miesto.

Veszelka skončil vlani na halových ME v Glasgowe vo finále  šiesty, na už spomenutom armádnom šampionáte  si vybojoval striebro, prvý raz v kariére prekonal 17-metrovú métu, v osobnom rekorde 779 cm vyhral diaľku v I. lige ME družstiev v nórskom Sandnese a v koncoročných európskych tabuľkách 2019 mu v trojskoku patrila výborná  šiesta priečka.

Autor: (job), Foto: ilustračné + facebook