Trojskokan Dukly Tomáš Veszelka so zranením šiesty na halových ME

ŠPORT
0 /

Atlét banskobystrickej Dukly Tomáš Veszelka obsadil vo finále 35. halových ME v atletike v trojskoku šiestu priečku výkonom 16,35 m z druhej série pokusov. Zverenec Radoslava Dubovského tak dosiahol druhé najlepšie slovenské umiestenie v Glasgowe, najlepším je zlato Jána Volka v behu na 60 m.

V trojskoku v ére samostatnosti Slovenska ešte žiadny trojskokan neskončil tak vysoko. Tomášovi sa však nepodarilo zopakovať výborný výkon z kvalifikácie – 16,78 m, pretože mal zjavné problémy s členkom. Štvrtý pokus dokonca vynechal, aby pošetril sily.

Finálová séria Tomáša Veszelku bola 16,11 – 16,35 – 15,99 – vynechal – x – x. Pre nášho nádejného trojskokana to bolo už ôsme finále na vrcholnom podujatí, druhé seniorské, keď vlani skončil na  majstrovstvách Európy pod holým nebom v Berlíne ôsmy. Po vybojovaní šiestej priečky v Glasgowe pre RTVS uviedol:

„Toto umiestnenie by som si želal všetkými desiatimi pred šampionátom. Výkon hodnotiť nebudem, ale je to neskutočné umiestnenie. Bojoval som, dal som päť pokusov, jeden som musel vynechať, lebo môj členok ma neskutočne bolel. Nechcel som to hovoriť pred súťažou, ale nevedel som ani rovinky behať, bolelo ma to pri každom kroku, pri chôdzi. Je taký menší zázrak, že som sa dokázal na štart postaviť a skákať. Mám aj suvenír v ruksaku, niečo na spôsob sádry, ktorá mi obalila členok, no pri prvom pokuse povolil tento sadrový obväz, nebolo to asi dobré riešenie. Noha sa mi spotila, pri doskoku sa mi šmykla, trošku mi ju podvrtlo hneď v prvom pokuse a vznikol ešte väčší problém ako bol predtým. Dal som napokon 16,35 m na druhý pokus, vzhľadom na okolnosti je to dobrý výkon. Možno sa dalo skočiť aj viac, neviem, ale je to neskutočne nepríjemné. Bez poskoku sa trojskok skákať nedá.“

Veszelka v prenose na televíznej Dvojke aj bližšie opísal svoje zranenie členka a vyjadril sa i ku svojmu kvalifikačnému výkon 16,78 m, čím si vytvoril osobný rekord:

„Je to narazená chrupavka, kosť. Je to silno podráždené, na dotyk to už bolí, takže pri preťažení si viete predstaviť, aký je to tlak na členok. Postupoval som do finále so super výkonom, s halovým osobákom. Znamenalo to, že som mohol dosiahnuť aj lepšie umiestnenie, ale na to by som musel mať lepší zdravotný stav. Nič iné ma nebolí, len ten členok. Inak som sa cítil super. Ak nájdete človeka, ktorý mi dá členok dokopy, budem môcť skákať sedemnásť metrov na každých pretekoch (úsmev).“

Iba 23-ročný trojskokan Dukly má pred sebou ešte sľubnú budúcnosť. Uvedomuje si to dobre aj jeho tréner Radoslav Dubovský, ktorý pre SITA hodnotil výkon svojho zverenca v Glasgowe nasledovne:

„Tomiho výkon nebol ideálny, ale ovplyvnil ho problém s členkom, ktorý sa ťahá už dlhšie. Škoda, že aspoň jeden jeho pokus nevyšiel lepšie, mohlo to byť ešte lepšie umiestenie.“

Zlato si na halových ME vybojoval Veszelkov večný súper, majster Európy 2017 do 23 rokov Nazim Babajev z Azerbajdžanu v absolútnom osobnom rekorde 17,29 m. Striebro si odniesol olympijský šampión z Pekingu 2008 už 35-ročný Portugalčan Nelson Évor (17,11 – sezónne maximum). Bronz patrí majstrovi Európy 2016, nemeckému trojskokanovi Maxomu Hessomovi (17,10 – sezónne maximum).

Autor: (job), Foto: fb SAZ