Tóth a Czaková halovými majstrami SR, sezónne maximum prekážkarky Škvarkovej

ŠPORT
0 /

Atléti banskobystrickej Dukly cez víkend súťažili na mítingu v bratislavskej hale Elán. Pre chodcov išlo zároveň o majstrovstvá Slovenska. A nesklamali. Matej Tóth získal titul medzi mužmi a Mária Katerinka Czaková medzi ženami. Potešila nás aj prekážkarka Stanislava Škvarková, ktorá dosiahla na 60 m trati sezónne maximum.

V predprograme 20. ročníka Elánu sa uskutočnil domáci halový šampionát v chôdzi pre kategóriu dospelých a juniorov. Preteky mužov na 5000 m vyhral olympijský šampión z Banskej Bystrice Matej Tóth solídnym časom 19:54,97 min a vybojoval si po trojročnej pauze svoj štvrtý domáci halový titul, celkovo sedemnásty v kariére. Pre nášho 38-ročného chodca spod Urpína to bol vzhľadom na blížiaci sa koniec kariéry posledný slovenský šampionát pod strechou. Po pretekoch pre web atletika.sk povedal:

„V podstate som išiel z plného tréningu. Preteky som si naozaj užil a som rád, že sa podarilo míting Elán zorganizovať a mohli sme si zasúťažiť. Dnešná päťka vyzerala ľahko, aj ja som to tak vnímal. Prirovnal by som ju k vlaňajšej z úvodného kola ligy v Dubnici, kde som tiež výkonom tesne pod 20 minút zdolal Mira Úradníka. Povedal by som, že dnes to bol kvalitný tréning v dobrom tempe. Nebol to extra výkon, skôr taký štandard, ale aj s určitou rezervou, a preto som spokojný.”

V súťaži žien na 3000 m potvrdila pozíciu hlavnej favoritky Banskobystričanka Mária Katerinka Czaková a získala  dokonca už 18. zlato z majstrovstiev Slovenska v kariére, v hale ôsme za sebou. Okrem toho triumfovala 7-krát na 20 km, na 50 km 2-krát a na 10 km raz. V cieli pre web Slovenského zväzu atletiky (SAZ) uviedla:

„Predovšetkým som rada, že sa preteky vôbec uskutočnili. Samozrejme, titul ma veľmi teší, ale čas ma škrie. Dnes tomu chýbala iskra i konkurencia, ktorá by ma potlačila k lepšiemu výkonu. Nešlo to podľa mojich predstáv. Tým, že sme vlastne do stredy nevedeli, či sa šampionát uskutoční, tak dovtedy sa trénovalo normálne. Potom som absolvovala už len voľnú chôdzu a nejaké to vyladenie. Nebolo to však nič špeciálne. Môj základný cieľ bol ísť pod trinásť minút, ale, žiaľ, nevyšlo to. Na slovenský rekord som si neverila, keďže sme prišli z hôr a nie som úplne rozchodená.”

Duklistka Stanislava Škvarková, žijúca aktuálne v Banskej Bystrici, má stúpajúcu fazónu. Aj po dlhej ceste z piatkového mítingu v Toruni, kde skončila tretia v sezónnom maxime 8,20 s, sa dokázala znova zlepšiť. Hneď v prvej sérii na 60 m prekážok stiahla zo sezónneho maxima dve stotinky na 8,18 s, čo je jej šiesty najlepší čas v kariére. V druhom behu dosiahla tiež solídnych 8,22 sekundy. Pre spomínaný špecializovaný atletický portál hovorila:

„Po 8,18 s v prvom behu som verila, že v druhom stiahnem ešte nejaké stotinky, čo sa mi však nepodarilo. Mrzí ma to, lebo to stále ešte nie je výkon, na aký sa cítim. Vedela som, že dnes pobežíme len dva behy a zároveň, že si budem musieť bežať svoje preteky. Tešila som sa na to, lebo som sa mohla viac sústrediť na techniku behu. Verím, že forma príde v pravý čas. V tomto ťažkom období je náročné nájsť nejaké preteky, preto sa teším, že sa míting Elán uskutočnil. V Bratislave sa mi behá veľmi dobre.“

Stanislava Škvarková má v aktuálnej sezóne vyrovnané výkony, vo všetkých ôsmich pretekoch sa vmestila do 8 stotín od bratislavských 8,18 do 8,26 sekundy.

Autor: (bl), Zdroj: SAZ (atletika.sk), Foto: fb SAZ