Tohtoročný maratón v Banskej Bystrici atakoval účastnícky rekord, vyhral Kviatkovský

0 /

V sobotu sa v meste pod Urpínom konal 13. ročník Banskobystrickího maratónu. Očakávalo sa, že padne účastnícky rekord. Ten napokon odolal tesne, prišlo takmer dva a pol tisíc súťažiacich. Okrem bežcov si merali sily aj inline korčuliari, handbike cyklisti alebo kolobežkári.

Hlavnú disciplínu maratón na 42 135 metrov absolvovali bežci na sedemkilometrových okruhoch vedúcich od obchodného centra Europa SC až po Sládkovičovu ulicu a na druhú stranu po Námestie Slobody. Víťazom sa stal Peter Kviatkovský (Milujembehanie.sk) s časom 2h, 40 min, 32 s. Druhý skončil Tomáš Michalec (Maratón klub Rajec) s mankom približne štyri minúty. V prvej desiatke sa ocitla aj najrýchlejšia žena, obsadila celkovo 9. miesto, ide o Maďarku Pannu Zákányiovú (ELTE SE), trať absolvovala za 3h, 11 min, 42 s.

Najobľúbenejší polmaratón prilákal až 864 bežcov. Vyhral Mário Košút (AK Zdravie v pohybe Lučatín) so zabehnutým časom 1h, 14 min, 8 s.  Druhý skončil Pavol Bakoš (Chlebnice) s mankom cez jednu minútu. Najrýchlejšou ženou bola Veronika Páleníková (Bežecká Akadémia Marcela Matanina). Celkovo obsadila 12 priečku a jej čas činil 1h, 19 min, 5 s.

Štafetový beh si vyskúšalo až 140 tímov, spomedzi ktorých triumfoval Zdravie v pohybe Lučatín v čase 1h, 17 min, 48 s. NA druhom mieste dobehli bežci z BŠK Banská Bystrica so stratou iba tri sekundy.

Organizátori pripravili pre súťažiacich aj dĺžkovo kratšie disciplíny. V behu na 10 kilometrov bol najrýchlejší Ján Sopko (AK Krupina) s časom 34:39 a netradičnú takmer tri a pol kilometrovú trať ovládol Vladyslav Volkov (AO Slávia ŽU Žilina) s časom 11:23.

Zaujímavosťou je víťazstvo hokejistu Juraja Valacha, ktorý sa predstavil v sedemkilometrových pretekoch na inline korčuliach a dominantne túto disciplínu ovládol časom 12:50. Kompletné výsledky ostatných disciplín nájdete TU!.