Slovenský rekord Škvarkovej na 100 m prekážok v Eisenstadte + HLASY

ŠPORT
0 /

Prvý štart atlétky banskobystrickej Dukly Stanislavy Škvarkovej v letnej sezóne sa senzačne premietol do slovenského rekordu. Naša prekážkarka spod Urpína obsadila v I. rozbehu na 100 m prekážok na mítingu v rakúskom Eisenstadte 2. miesto časom 13,02 sekundy za Maďarkou Lucou Kozákovou (12,92) a o 2 stotinky zlepšila slovenský rekord Miriam Bobkovej z 27. augusta 2007 z rozbehu na svetovom šampionáte v Osake.

Zverenka Michala Škvarku v banskobystrickej Dukle využila mimoriadne priaznivý vietor +1,9 m/. Zlepšila si tak minuloročný osobný rekord 13,08 z 3. augusta v rakúskom Andorfe o 6 stotín a nadviazala na výbornú halovú sezónu 2020. V nej v 13 štartoch iba jediný raz nedosiahla lepší výkon, ako bol jej osobný rekord (8,26) pred sezónou. Píše oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Vo finále, už v chlade a daždi, skončila Stanka Škvarková druhá za 13,08 sekundy opäť za Kozákovou (12,96), ale tentoraz fúkal prekážkarkam vietor o tri desatiny silnejší ako povolené 2 m/s.

Tréner Stanislavy a zároveň jej manžel Michal Škvarka sa pre atletika.sk vyjadril k výkonu svojej zverenkyne nasledovne:

„Pred prvým štartom v sezóne nikdy neviete, čo prinesie, je tam vždy priveľa otáznikov. Už Stankina rozcvička sa mi veľmi páčila, tušil som, že predvedie pekný výkon. Čakal som, že začne lepšie ako vlani, keď v úvodných pretekoch dosiahla 13,33. No úprimne: 13,02 je nad všetky moje očakávania. Kdesi vnútri však stále cítim, že môže dosiahnuť aj čas pod 13 sekúnd. Keby to dopadlo ako vlani, že z 13,33 sme sa postupne dostali dolu o 25 stotín na 13,08, bol by som nesmierne šťastný. V Eisenstadte sa ukázalo, že potrebujeme ešte potrénovať záver: po siedmu prekážku totiž Stanka viedla v rozbehu aj vo finále, no potom ju Maďarka predstihla.  Žiaľ, v Banskej Bystrici sa momentálne nedá na tréningoch behať celá stovka a nedávne sústredenie v Nitre nestačilo. Musí ten záver ešte vybehať, no potrebujeme nájsť vhodné miesto, kde bude môcť prešprintovať celú stovku. Škoda, že Stankin rekordný výkon v súvislosti s olympiádou v Tokiu nič nerieši… Momentálne sú pred nami už len dve méty. Prvá – čas pod 13 sekúnd. Sú to síce len tri stotinky, no ono sa to nezdá, stiahnuť ich bude asi najťažší krok. Ak túto métu prelomíme, potom je pred nami už len jediný cieľ – olympijský limit 12,84.“

Michal Škvarka a Stanislava Škvarková

Prekážkarka banskobystrickej Dukly Stanislava Škvarková v piatok v rozhovore pre oficiálny web SAZ atletika.sk okrem iného povedala:

„Veľmi sa teším, že to takto vypálilo. Zúročila som neobvykle dlhú prípravu, najmä neskutočné množstvo objemovej práce, keďže pre pandémiu sme nemohli odcestovať nikam na sústredenie do tepla. V rozcvičke som mala zvláštny pocit. Trénerovi a manželovi Michalovi som vravela, že sa cítim, ako keby som nesúťažila aspoň dva roky (smiech). Od posledných pretekov v hale ubehli viac ako štyri mesiace, no mne sa to zdalo ako večnosť. V prvom štarte som sa chcela čo najviac sa priblížiť k osobnému maximum 13,08 z minulého roka. Nesmierne sa teším, že som ho prekonala a dokonca hneď v prvých pretekoch. Vyžmýkala som zo seba všetko. Nemám dôvod tajiť to, ale s trénerom sme po rekorde poškuľovali už dávnejšie. Som rada, že čakanie naň nebolo dlhé a prišiel takto skoro.”

Stanislava odpovedala aj na otázku, čo sa jej v dlhej príprave na leto podarilo zlepšiť v porovnaní s halovou sezónou:

„Zrejme ťažím z kvalitnej objemovej prípravy, nabehala som veľa úsekov. Keďže som nemohla trénovať na štadióne, kompenzovala som to rôznymi úsekmi v lesoch a v kopcoch, čo mi mohlo pomôcť. Takisto som veľa posilňovala. V objemovej príprave a všetkom, čo k nej patrí, sme toho odviedli naozaj perfektnú robotu. Postupne sme sa prehupli do technickej časti prípravy, kde sme začali od úplne nizučkých prekážok a postupne sme ich zvyšovali. Nabehala som aj veľa prekážkového objemu. Teraz však potrebujem vybehať dlhé súťažné medzery medzi prekážkami, kde mám ešte rezervy.“

Stanislava Škvarková (vpravo)

Prekážkarka banskobystrickej Dukly by sa rada kvalifikovala na letné olympijské hry po Tokia. K tomu dodala:

„Myslím si, že sa výkonnostne posúvam dopredu a to je momentálne najdôležitejšie. Evidentne vidieť, že sme zamakali na zlepšení štartu, čo sa odzrkadľuje aj na pretekoch. Môj názor je, že aj keď je limit  12,84 na tokijskú olympiádu prísny, pre mňa je jeho splnenie schodnejšia cesta k zabezpečeniu si miestenky ako sa spoliehať na to, že sa na hry kvalifikujem cez svetový rebríček. Moja šanca dostať sa na najlepšie bodované svetové mítingy totiž nie je veľká.“

V Eisenstadte vyhral súťaž oštepárov dvadsaťdvaročný Banskobystričan Jakub Kubinec výkonom 73,06 m z prvej série. Zverenec Jozefa Hanušovského, ôsmy z MEJ 2017 v talianskom Grossete, len o 22 cm zaostal za svojím osobákom z kvalifikácie na spomenutom šampionáte. Druhý skončil ďalší oštepár z Dukly Patrik Michalec (69,41).

Patrik Michalec a Jakub Kubinec

V netradičnom chodeckom dueli na 1000 m zdolal banskobystrický chodec Miroslav Úradník českého reprezentanta Víta Hlaváča a časom 3:29,94 min zlepšil vlastný najlepší slovenský výkon histórie o 15,06 sekundy (3:44,97).  Pre oficiálny web SAZ náš chodec z Dukly uviedol:

„Takéto preteky, keď som akoby stíhal súpera, sú skvelé na spestrenie dlhej prípravy. Z výkonu mám, samozrejme, radosť. Škoda, že som zaspal na štarte – nepočul som poriadne výstrel – môj čas mohol byť ešte o čosi lepší.”

Miroslav Úradník

V behu na 800 m žien obsadila Duklistka Iveta Putalová 2. miesto časom 2:06,89 min za semifinalistkou MS 2019 v Dauhe Nemkou Trostovou (2:04,93).

Iveta Putalová

Autor: (cb + SAZ), Foto: Zdroj fb SAZ