Prekážkarka Škvarková dosiahla 5. najlepší čas v kariére, Baluch v Česku 3-krát prvý

ŠPORT
0 /

Po víťazstvách na mítingoch v Eisenstadte a Viedni skončila slovenská rekordérka na 100 m prekážok a atlétka banskobystrickej Dukly Stanislava Škvarková na treťom podujatí rakúskeho seriálu Austrian Top Meeting v Grazi druhá časom 13,20 s. Ide o jej piaty najlepší výkon v kariére bez ohľadu na silu vetra. Ďalší prekážkar podporovaný Duklou Banská Bystrica Matej Baluch vyhral v I. českej lige až tri disciplíny.

Našu prekážkarku žijúcu v Banskej Bystrici zdolala cez víkend v rakúskom Grazi o 3 stotiny iba semifinalistka MS 2019 v Dauhe Betae Schrottová, pre ktorú to bolo v tomto roku prvé víťazstvo v dueli so slovenskou jednotkou. Bilancia ch súbojov 2020 (vrátane haly) je 7:1 v prospech Stanislavy Škvarkovej, ktorá pre oficiálny web Slovenského atletického zväzu povedala:

„Nevyšiel mi štart, no neviem, prečo. Keď si pozriem video, možno budem múdrejšia. Dnes to však ani technicky nebolo najlepšie, takže 13,20 nie je v konečnom dôsledku zlý výkon. Po slovenskom rekorde 13,02 hneď v prvom štarte v letnej sezóne, čo bolo naozaj brutálne, som však možno potrebovala čosi – napríklad túto prehru – čo by ma vrátilo na zem, aby som nelietela v oblakoch.“

Sebakritická Stanislava Škvarková dosiahla najlepší výkon v rozbehoch – 13,35 s. Jej tréner a zároveň manžel Michal Škvarka pre atletika.sk uviedol:

„Kým doteraz bol štarty Stankinou silnejšou stránkou, tak v Grazi jej nevyšili v rozbehu a ani vo finále. Na prvú prekážku dobiehala posledná. Neviem, kde sa stala chyba, ale na štarte dnes zjavne strácala. Prehra so Schrottovou mrzí, no keď zaspí na štarte a snaží sa doťahovať sa za súperkami, potom to má negatívny vplyv na techniku. Výkon 13,20 je však celkom fajn. Viem si predstaviť, že ak by zabrala aj na štarte, bol by možno aj o desatinku lepší. S doterajšími výkonmi som naozaj spokojný, ale rezervy sa, samozrejme, vždy nájdu.“

Škvarková vpravo

Darilo sa aj mladému iba 19-ročnému prekážkarovi Matejovi Baluchovi, ktorý je podporovaný športovec Dukly Banská Bystrica a trénujú ho bratia Kováčovci, teda aj Igor Kováč žijúci v meste pod Urpínom a tréner VŠC. Jeho zverenec v I. českej lige (druhá najvyššia súťaž) v C-skupine v Uherskom Hradišti vybojoval až tri prvenstvá.

Matej Baluch triumfoval v behu na 100 m za 10,70 s, ďalej na 110 m cez prekážky časom 14,77 s a v jeho hlavnej disciplíne 400 m cez prekážky dosiahol kvalitný čas 51,95 s, čo je jeho sezónne maximum! Ukazuje sa tak, že podpora zo strany Dukly ako aj kvalitná trénerská práca sa do tohto mladého pretekára vypláca.

Baluch v strede s trénermi

Autor: (br), Foto: ilustračné + SAZ