Prekážkari Dukly Škvarková a Baluch v Eisenstadte s výkonmi roka

0 /

Výborné výkony podali prekážkari banskobystrickej Dukly Stanislava Škvarková a Matej Baluch na stredajšom mítingu Raiffeisen Austrian Open v rakúskom Eisenstadte, štvrtom podujatí sedemdielneho seriálu Austrian Top Meetings 2021. Obaja naši atléti si zlepšili sezónne maximá. Škvarková na 100 m cez prekážky atakovala hranicu trinástich sekúnd a Matej Baluch sa na 400 m cez prekážky dostal pod hranicu 51 sekúnd.

Banskobystričanka Stanislava Škvarková sa zlepšuje z pretekov na preteky a v stredu si k meninám dala pekný darček. Na mítingu Raiffeisen Austrian Open v rakúskom Eisenstadte, štvrtom podujatí sedemdielneho seriálu Austrian Top Meetings 2021, utvorila v rozbehu na 100 m prekážok slovenský výkon roka 13,01 sekundy. Vlastné maximum z minulého štvrtka v St. Pöltene zlepšila o 11 stotín. Škvarková, ktorá vlani v Eisenstadte prvý raz v kariére utvorila rekord SR (13,02), bola v rozbehoch suverénne najrýchlejšia, jej  čas bolo o 34 stotín lepší ako dosiahla Češka Štolová.

Zverenka Michala Škvarku v banskobystrickej Dukle dosiahla druhý najlepší výkon v slovenskej histórii, rýchlejšia bola len vlani v auguste pri rekordných 12,90 sekundy. Vo finále poznačenom príliš silným vetrom v chrbte (+3,6 m/s) obsadila slovenská rekordérka druhú priečku časom 13,06 o štyri stotinky za Štolovou.

Stanislava Škvarková prekážkovú stovku bežala v tomto roku šesťkrát a svoje sezónne maximum si nezlepšila len v eisenstadskom finále. Jej tohtoročné výkony: 13,39, 13,29, 13,14, 13,12, 13,01, 13,06 (s vetrom). Vystúpenie svojej zverenkyne a zároveň manželky komentoval pre web atletika.sk tréner Michal Škvarka:

„Stanka zakopla na dvoch prekážkach, čo je veľká škoda – takisto aj prisilného vetra. Dobrým finálovým časom si mohla spraviť chuť pred ďalšími súťažami. V polovici finále mala už veľký náskok, no potom zaváhala. Je to však dobré, forma stúpa a už v nedeľu sa ju pokúsime pretaviť v ďalší kvalitný výkon.“

Beh na 400 m prekážok vyhral rakúskom Eisenstadte bronzový z MEJ 2019 Matej Baluch vo svojom sezónnom maxime roka 50,92 sekundy. Pre 20-ročného už plnohodnotného pretekára banskobystrickej Dukly to bol tretí najlepší výkon v kariére, rýchlejší bol vlani na Zlatej tretre v Ostrave a vo finále ligy v Košiciach, kde mu v oboch prípadoch namerali 50,74 sekundy.

Baluch, ktorého pripravujú Edmund a Igor Kováčovci, zvíťazil v Eisenstadte vo svojej šiestej tohtoročnej prekážkarskej štvorstovke pred Bosniakom Malkočevičom (51,48) a Rakúšanom Kornfeldom (53.21). Po pretekoch pre web a facebook Slovenského atletického zväzu povedal:

„Som rád, že som mohol bežať na tomto mítingu, v Eisenstadte bola super atmosféra a netradične som bežal až o deviatej večer. Dráha je naozaj rýchla. Aj keď prvých 200 m fúkal protivietor a v zákrute som urobil chyby, v poslednej rovinke sa mi už bežalo dobre. Stále však cítim, že mám na viac.“

Autor: (bl), Zdroj: SAZ (atletika.sk), Foto: ilustračné