Na ME družstiev cestuje až 8 chodcov banskobystrickej Dukly z 12 člennej nominácie

ŠPORT
0 /

Výkonný výbor Slovenského atletického zväzu (SAZ) odobril návrh trénerskej komisie a na 15. ročník ME družstiev v chôdzi (predtým Európsky pohár) v českých Poděbradoch nominoval 12 pretekárov. Sú medzi nimi aj dvaja olympionici z banskobystrickej Dukly – Mária Katerinka Czaková a Michal Morvay. Celkovo pocestuje na šampionát až osem chodcov z armádneho klubu spod Urpína.

Slovensko postaví v českých Poděbradoch v nedeľu 21. mája tri tímy – ženský na 20 km a oba juniorské (chlapci, dievčatá) na 10 km. Pred dvoma rokmi na ME družstiev, tiež v Poděbradoch, štartovalo osem slovenských chodcov. Najlepšie umiestenie si vtedy vybojovala Duklsitka Katerinka Czaková, ktorá v konkurencii 49 chodkýň na 20 km skončila osemnásta. Z troch slovenských tímov skončili muži aj ženy na 20 km na 9. priečke, družstvo junioriek neklasifikovali.

Tridsaťštyriročná Mária Katerinka Czaková, zverenka Mateja Spišiaka, je jednoznačne najskúsenejšia z 12-členného slovenského tímu. Na ME/EP družstiev v chôdzi štartovala v seniorských súťažiach už šesťkrát (na 20 km), teraz sa predstaví na 35 km s cieľom zabezpečiť si v tejto disciplíne účasť na augustových MS v Budapešti.

V doterajších 14 ročníkoch ME/EP tímov v chôdzi získalo Slovensko dovedna päť medailových umiestení. V individuálnych súťažiach tri na 20 km Matej Tóth (v Olhau 2011 vyhral, v Dudinciach 2013 tretí, v Murcii 2015 druhý), v tímoch bralo bronz družstvo mužov na 50 km v zložení Štefan Malík, Peter Korčok, Erik Kalina, Roman Mrázek v Dudinciach 1998 a takisto na tretej priečke skončilo trio žien Zuzana. Malíková, Mária Gáliková, Mária Czaková v Metz 2009.

Tentoraz do Poděbrad cestuje osem banskobystrických chodcov, v kategórii mužov sa predstavia Dominik ČernýMichal Morvay, v kategórii žien Ema Hačundová, Hana Burzalová, Klaudia Žárska (na 20km) a Mária Katerinka Czaková (na 35km) a v kategórii juniorov to budú Filip Krestianko a Jakub Bátovský.

NOMINÁCIA SR NA 15. ROČNÍK ME TÍMOV V CHÔDZI V PODĚBARDOCH (21. máj 2021)

MUŽI

20 km: Dominik Černý, Michal Morvay (obaja Dukla Banská Bystrica)

ŽENY

20 km: Ema Hačundová, Hana Burzalová, Klaudia Žárska (všetky Dukla Banská Bystrica), Alžbeta Ragasová (AK Spartak Dubnica)

35 km: Mária Katerinka Czaková (Dukla Banská Bystrica)

JUNIORI

10 km: Filip Krestianko, Jakub Bátovský (obaja Dukla Banská Bystrica), Tomáš Mencel (AK ZŤS Martin)

JUNIORKY

10 km: Tamara Indrišková (AŠK Slávia Trnava), Paulína Avenová (ŠK ŠOG Nitra)

REALIZAČNÝ TÍM

Vedúci výpravy: Ľuboš Machník (aj tréner), tréneri: Matej Spišiak, Martin Pupiš, Ľudovít Žambokréthy, Miloš Bátovský (mimo oficiálnej výpravy), fyzioterapeut: Denis Freudenfeld

Autor: (bl, cb, atletika.sk), Foto: ilustračné