Matej Tóth vyhral Dudinskú päťdesiatku, má olympijský limit a svetový výkon roka

ŠPORT
1 /

Chodec banskobystrickej Dukly Matej Tóth na 39. ročníku Dudinskej päťdesiatky v chôdzi nielenže jasne zvíťazil a splnil limit 3:50 h na budúcoročné OH v Tokiu, ale časom 3:41:15 utvoril aj svetový výkon roka! Podujatie sa konalo v sobotu dopoludnia za prísnych pandemických opatrení proti koronavírusu. V mužskej kategórii sa predstavilo iba 11 súťažiach.

Matej Tóth sa do histórie pretekov zapísal ako ich prvý štvornásobný víťaz, predtým triumfoval v rokoch 2011, 2015 a 2018. Tóth sa presne 286 dní pred štartom pretekov na 50 km na budúcoročných OH stal prvým slovenským atlétom s istotou účasti na hrách v Tokiu, ktoré by mali byť už jeho piate! Zároveň však dosiahol skvelý čas – 3:41:15, čo je svetový výkon roka! Doterajšie sezónne maximum 3:43:29 patrilo  Rusovi Dementijovi Čeparevovi.

Chodec banskobystrickej Dukly vo svojej pätnástej päťdesiatke v kariére – 392 dní od predošlej na MS 2019 v katarskej Dauhe – vybojoval pätnáste slovenské prvenstvo na Dudinskej päťdesiatke. Všetkých súperov predstihol minimálne o jeden 1-kilometrový okruh. V cieli Matej Tóth bezprostredne pre facebook Slovenského atletického zväzu (SAZ) povedal:

„Veľmi sa teším. Je to úžasný pocit mať to v suchu. Špeciálne tento rok, keď sme nevedeli ako to bude, čo bude. Nakoniec sme sa ocitli tu v Dudiniciach a dopadlo to skvele. Samozrejme som ubolený, aj počasie bolo náročnejšie, tiež otočky na trati. Stokrát sa otočiť, to nie je žiadna sranda. Som rád, že som to zvládol až do ciela a teraz sa už teším na oddych a regeneráciu. Tak ako na jar, tak aj teraz sa teším na karanténu, pretože budem doma a oddýchnem si spolu s rodinkou. Pôjde o zaslúžený oddych.“

Matej Tóth súťažil v Dudinciach dovedna už 22. raz v kariére, premiéru mal v roku 1997 v žiackej súťaži na 3 km. Tento triumf je špecifický v čase celosvetovej pandémie nového koronavírusu. Triumfoval zrejme naposledy, keďže budúci rok sa sústredí iba na olympiádu, po ktorej sa plánuje rozlúčiť s aktívnou športovou kariérou. Na druhej priečke skončil v sobotu v Dudinciach 3-násobný dudinský víťaz Rafal Augustyn z Poľska (3:47:42) a aj ďalší dvaja v cieli splnili tokijský limit – tretí Ekvádorčan Andrés Chocho (3:48:57) a štvrtý Karl Junghannss z Nemecka (3:49:45), ktorý sa do 46. kilometra držal na druhej priečke, no potom bojoval s obrovskou krízou.

Banskobystričan Matej Tóth potvrdil deklarovanú vysokú výkonnosť a v kvalitnej medzinárodnej konkurencii predviedol sólojazdu. Pre TASR dodal:

„Dážď mohol byť o niečo slabší, ale počasie bolo pre nás napokon výborné. Cítil som sa veľmi dobre, využil som formu. Záver bol z mojej strany trochu menej energický. Sú tu ostré zákruty a moje svaly trochu trpeli, no stálo to za to. Vedel som, že mám na to, aby som išiel na 3:45 h, ale 3:41 je ešte o level vyššie. Sme na dobrej ceste aj napriek veku, ktorý pribúda. Ak má však človek kvalitnú podporu, môže aj v tomto veku dosahovať kvalitné výsledky. Stále viem, že mám aj na výkony pod 3:40 a to je známka toho, že v Tokiu treba myslieť na najvyššie méty.“

VÝSLEDKY:

MUŽI (11 štartujúcich): 1. Matej Tóth (SR/Dukla B. Bystrica) 3:41:15 – svetový výkon roka a splnený olympijský limit, 2. Rafal Augustyn (Poľ.) 3:47:42, 3. Andrés Chocho (Ekv.) 3:48:57, 4. Karl Junghannss (Nem.) 3:49:45,  5. Alex Wright (Ír.) 3:56:17, 6. Rafal Fedaczynski (Poľ.) 3:56:31, 7. Nathaniel Seiler (Nem.) 3:57:34, 8. Jakub Jelonek (Poľ.) 4:08:33.

Autor: (job), Foto: fb SAZ