Matej Tóth pre zdravotné problémy necestuje na Európsky pohár v chôdzi do Litvy

ŠPORT
0 /

Tohtoročná súťažná premiéra olympijského víťaza v chôdzi Mateja Tótha sa znova odkladá. Informuje o tom na svojom oficiálnom webe Slovenský atletický zväz. Náš 36-ročný chodec z banskobystrickej Dukly totiž nefiguruje v slovenskej nominácii na 13. ročník Európskeho pohára v litovskom Alytuse.

Európsky pohár v chôdzi sa uskutoční v nedeľu 19. mája. Matej Tóth plánoval štartovať v pretekoch na 20 km. K aktuálnej situácii na webe Slovenského atletického zväzu (SAZ) uviedol:

„Hlavný dôvod mojej absencie je zranenie zadného stehenného svalu. Celý apríl som pauzoval – kým v zime ma trápil ľavý zadný stehenný sval, tentoraz som mal problémy s pravým. Trénujem ešte len týždeň, v podstate len začínam. Zatiaľ nie som schopný absolvovať kvalitnejší tréning a preteky už vôbec nie.“

Kde absolvuje Matej svoje prvé preteky v tomto kalendárnom roku 2019 zatiaľ nie je jasné. Ďalšia súťaž, ktorá figurovala v jeho pôvodných plánoch, bol míting P – T – S v Šamoríne 15. júna. Tam je na programe krátka disciplína na 3km. Matej Tóth pre SAZ dodáva:

„Vzhľadom na môj aktuálny stav naozaj neviem odhadnúť, kedy absolvujem prvé preteky. Vôbec nie je vylúčené – aj keď verím, že sa to nestane – že premiéru budem mať až 28. septembra na svetovom šampionáte v katarskej Dauhe. Aj štart na MS je však podmienený tým, že budem zdravý.“

Kým náš olympijský šampión z banskobystrickej Dukly riešil problémy so zadným stehenným svalom, jeho kolegovia z reprezentácie sa naplno pripravovali na Štrbskom Plese na Európsky pohár v Alytuse. Medzi nimi sú aj Duklisti Miroslav Úradník, Dominik Černý, Michal Morvay s trénerom Matejom Spišiakom, ktorý je zároveň šéftrénerom slovenskej chodeckej reprezentácie.

Na 13. ročníku chodeckého Európskeho pohára v Alytuse bude štartovať napokon osem slovenských reprezentantov. Slovensko obsadí všetkých 5 disciplín, no iba jedinú tímovú súťaž – žien na 20 km. Šéftréner SAZ, Banskobystričan Martin Pupiš na zväzovom atletickom webe informuje:

„Oproti očakávaniam chýba v nominácii Matej Tóth pre zdravotné problémy a výpadok v príprave. Absentuje aj Dušan Majdán, ktorý sa bude pokúšať o limit na 50 km na MS 2019 a OH 2020 pravdepodobne v júni v Číne. Zo zdravotných dôvodov do Alytusu nepôjdu ani juniori Kubiš a Žárska.“

Nominácia Slovenska na 13. ročník Európskeho pohára v chôdzi v Alytuse 19. mája je teda nasledovná:

MUŽI

50 km: Michal Morvay (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

20 km: Miroslav Úradník, Dominik Černý (obaja ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

ŽENY

20 km: Mária Katerinka Czaková, Monika Hornáková (obe ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš)

JUNIORI

10 km: Daniel Kováč (ŠK ŠG Nitra)

JUNIORKY

10 km: Hana Burzalová (AK Spartak Dubnica n/V.)

Realizačný tím – vedúci výpravy: Martin Pupiš, tréneri: Jozef Pavelka, Peter Mečiar, Matej Spišiak, fyzioterapeut: David Líška.

Autor: (bl), Zdroj: SAZ, Foto: ilustračné