Matej Tóth bude môcť plniť limit na olympiádu už od 1. septembra

ŠPORT
0 /

Svetová atletika (World Athletics/WA) čiastočne obnoví od 1. septembra 2020 kvalifikačný proces v maratóne a chodeckých súťažiach pre budúcoročné olympijské hry v Tokiu. V praxi to znamená, že bude možné plniť limity, no výkony sa ešte nebudú počítať do svetového rebríčka. Je to skvelá správa najmä pre obhajcu olympijského zlata v chôdzi na 50 km Mateja Tótha, ktorý žije v Banskej Bystrici a reprezentuje Slovensko i banskobystrickú Duklu.

Pre ostatné atletické disciplíny platí naďalej úplné pozastavenie celého kvalifikačného procesu až do 30. novembra 2020, ku ktorému došlo od 6. apríla 2020 v dôsledku koronavírusovej pandémie. Výnimku teda dostali iba chodci a maratónci. WA k rozhodnutiu obnoviť aspoň možnosť plnenia limitov pristúpila z obáv, že práve maratónci a chodci nebudú mať dostatok príležitostí na ich plnenie. Kvalifikačný proces v maratóne a chôdzi sa uzatvára 31. mája 2021.

Maratónci a chodci budú môcť plniť limity na OH len na vybraných podujatiach z medzinárodného atletického kalendára s certifikovanými traťami a s antidopingovými kontrolami. Prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe k najnovšiemu rozhodnutiu uviedol:

„Väčšinu hlavných maratónov v tomto roku zrušili, alebo ich posunuli na jeseň. Takisto je neistý vývoj pandémie a jej vplyv na podujatia naplánované na jar budúceho roka. Nik s istotou nevie povedať, ktoré sa uskutočnia, a ktoré nie. Táto situácia v kombinácii s obmedzenou možnosťou maratóncov a chodcov dosahovať špičkové výkony počas roka by mohla výrazne obmedziť ich možnosť plniť kvalifikačné kritériá na OH v Tokiu, preto sme pristúpili k zmene.“

WA uvažuje o dvoch chodeckých podujatiach medzi 1. septembrom a 30. novembrom 2020, na ktorých by bolo možné plniť limity na tokijskú olympiádu. Zatiaľ ešte nespresnila, kde by sa mali konať. K najnovšej správe sa pre web atletika.sk vyjadril aj samotný banskobystrický chodec Matej Tóth:

„Je to skvelá správa, zo zákulisia prenikali informácie, že sa také niečo chystá. Zoficiálnenie nám ju potvrdilo. Teraz bude dôležité v spolupráci s organizátormi pretekov dotiahnuť októbrovú chodeckú termínovku a najmä definitívny dátum pre Dudinskú päťdesiatku a takisto sa pustiť do roboty. Moja motivácia je teraz oveľa väčšia. Ak budem zdravý, v Dudinciach sa v októbri pokúsim splniť na 50 km olympijský limit 3:50 h.“

Autor: (cb), Zdroj: SAZ (atletika.sk), Foto: ilustračné +tasr