Kvalitné výkony Hrašnovej a Veszelku v nórskom Sandnese

ŠPORT
0 /

Slovensko sa prebojovalo do I. atletickej ligy ME tímov a počas tohto víkendu sa usiluje v nórskom Sandnese o udržanie sa v druhej najvyššej súťaži družstiev. Za náš národný tím súťaží aj niekoľko atlétov banskobystrickej Dukly. V sobotu vynikla kladivárka Martina Hrašnová a trojskokan Tomáš Veszelka v diaľke. Obaja svoje disciplíny vyhrali.

Po sobote patrí slovenskej reprezentácii priebežne 8. miesto so 116 bodmi z 11 družstiev. Na siedmu priečku zaručujúcu záchranu v druhej najvyššej súťaži stráca dva body, na šiestu štyri. Z 19 sobotných disciplín vyhrali Slováci dve – v kladive triumfovala skúsená Banskobystričanka Martina Hrašnová výkoom 71,64 m a v diaľke nečakane Tomáš Veszelka v osobnom rekorde 779 cm.

Martina Hrašnová vyhrala suverénne. Najlepší výkon 71,64 m dosiahla už v prvej sérii. Opäť jej tesne ušiel limit 72,50 m na OH 2020 v Tokiu. Pre oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ) komentovala svoje vystúpenie nasledovne:

„V tomto počasí sa hádzalo ťažko. Bol dosť pomaly kruh, všetky sme s tým mali problém. Vzhľadom k tomu ma však výkon takmer 72 metrov teší. Nečakala som, že by som mohla v takej kvalitnej konkurencii ako jediná prekonať 70 metrov.“

Trojskokan Tomáš Veszelka prekvapujúco vyhral v daždi diaľku. Táto disciplína je pritom iba v jeho prípade iba doplnková. Už v prvej sérii skočil 779 cm a o 8 cm si zlepšil osobný rekord z 11. apríla 2017 v juhoafrickom Potchefstroome. Náš pretekár bystrickej Dukly  vyhral o 1 cm pred  Bulachovom z Bieloruska a o 3 cm pred nórskym favoritom Kiplesundom. Jeho kouč Radoslav Dubovský pre portá SAZ povedal:

„Tušil som, že Tomi môže skočiť ďaleko. Naznačil to už tréning. Škoda len ťažkých podmienok a takisto netrafil ideálne ani rozbeh, odrážal sa s 10-centimetrovou rezervou. Z podmienok však vytĺkol maximum. Isté je, že reálne jeho výkon bol niekde na úrovni 790 cm. Som presvedčený, že v ideálnych podmienkach a technicky vydarenom skoku môže atakovať aj hranicu osem metrov.”

Po zranení sa predstavil v Nórsku aj výškar Dukly Matúš Bubeník a v ťažkých podmienkach prekonal v daždi 218 cm, čo stačilo na tretiu priečku. Škoda, že tesne zhodil 221 cm, čo by znamenalo v jeho len treťom štarte v sezóne sezónne i slovenské maximum.

Ďalšia Duklistka Iveta Putalová sa predstavila v behu na 400 m a skončila piata (čas: 53,57). Pre web SAZ atletika.sk naša pretekárka uviedla.

„Chcela som dosiahnuť čo najlepší výsledok, a keďže som obhájila svoju pozíciu z piatkových rozbehov, som spokojná. Bola to ťažká štvorstovka. jednak preto, lebo už behám najmä osemstovku a odvykla som si, jednak sa vietor točil a bolo potrebné rozložiť si sily. Najviac fúkalo v cieľovej rovinke.”

Dlhoročná opora národného tímu, členka našej Dukly Dana Velďáková sa v Sandnese s reprezentáciou rozlúčila 7. miestom a slovenským výkonom roka v trojskoku 13,24 m. Ten dosiahla už v prvej sérii.

Šéftréner SAZ, Banskobystričan Martin Pupiš hodnotil sobotné súboje nasledovne:

„Hovoril som, že na záchranu budeme potrebovať 130-percentnné výkony a nasadenie. Ukazuje sa, že nie som ďaleko od pravdy. Našťastie, tím ide na úrovni 125 percent, a tak šanca na záchranu po 21 disciplínach nevyzerá ako utópia. Celý tím ukazuje srdce a odhodlanie, a preto verím, že zajtra zabojujeme úspešne o zotrvanie v I. lige. Zatiaľ nám vychádza to, že sme v papierovo najslabších discpilínach zdolali 1 až 2 súperov, čo sú v konečnom účtovaní mimoriadne cenné body. Výborné výkony podali obaja dnešní víťazi, Martina Hrašnová a Tomáš Veszelka, pričom najmä Tomášové víťazstvo je mierne nad očakávania. Z môjho pohľadu môžem povedať, že všetci bojovali v plnom nasadení, ale viacerí vo výprave sme sa zhodli, že Tibor Sahajda podal asi najbojovnejší výkon. Keď si pozrieme, s akými atletickými krajinami sme aktuálne obklopení v priebežných výsledkoch, niekomu by to mohlo naháňať strach, ale verím, že náš tím to pred zajtrajškom ešte viac povzbudí. Osobne som veľmi rád, že kým pred šampionátom sa viacerí len smiali mojim rečiam o túžbe zachrániť sa, po prvom dni to nevyzerá beznádejne. Najmä pri možnosti, že napokon by mohli vypadávať “len” tri tímy. Samozrejme, dosnívanie sna o záchrane je ešte stále ďaleko, ale dôležité je, že nádej stále existuje  a zajtra máme o čo bojovať.”

Autor: (bl), Foto: fb SAZ