Kladivári Dukly Lomnický a Hrašnová prvýkrát trénovali spoločne

ŠPORT
0 /

Elitní slovenskí kladivári z banskobystrickej Dukly Martina Hrašnová a Marcel Lomnický trénovali tento týždeň spoločne. Dohodli sa, že nezvyčajnú prípravu na nezvyčajnú sezónu si spestria spoločným sústredením v Lomnického privátnom vrhačskom sektore v Pohraniciach neďaleko Nitry. Informuje o tom oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

S nápadom prišla Banskobystričanka Martina Hrašnová, ktorá už chcela zmeniť prostredie. To sa pozdávalo aj kolegovi z armádnej Dukly Marcelovi Lomnickému, ktorý bez váhania súhlasil. Pre spomínaný web uviedol:

„Zomlelo sa to všetko rýchlo. Martina chcela už trochu zmeniť prostredie, a keďže aj ja trénujem sám alebo pod dohľadom Libora Charfreitaga, prišlo mi to vhod. Pre mňa tréningy s kladivárkami nie sú nič nezvyčajné. Keď som študoval na univerzite v americkom Blacksburgu, v naše skupine boli tuším štyri dievčatá a už len jeden ďalší chlapec. Potom som roky trénoval spoločne so sestrou Nikolou, boli sme aj na sústredeniach v USA a Juhoafrickej republike. Na ženský kolektív som si zvykol.“

Piaty z Olympiády v Riu de Janeiro 2016 a dvojnásobný finalista MS (2013, 2015) sa pripravoval s dvojnásobnou vicemajsterkou Európy (2012, 2014) a bronzovou z MS 2009 na spoločnom tréningovom kempe prvý raz v kariére.

Martina Hrašnová bývala počas netradičného sústredenia v Pohraniciach v susednej dedine Malý Lapáš na ranči Nový Dvor u bývalého popredného slovenského bežca a v súčasnosti trénera Jána Tótha. Spoločné tréningy sa jej pozdávali, keď pre web SAZ povedala:

„Takto spolu sa pripravujeme prvý raz a pravdepodobne si to ešte zopakujeme. Na ranči je príjemné a pohodové prostredie. Marcel v stredu krásne pokosil sektor. Ja som v domácom sektore v Dolnej Mičinej kosila trávu ručne, klasickou kosou (smiech).“

Ďalšej podobnej spolupráci je naklonený i odchovanec nitrianskej atletiky vo farbách banskobystrickej Dukly Marcel Lomnický, keď ešte dodal:

„Martina už zisťovala, či by za mnou mohla prísť na konci júla. Mne je to jedno, nech príde kedykoľvek, budem rád. Bola to pre ňu určite vítaná zmena prostredia a pre mňa možnosť dobrého sparingu. Konečne v sektore nie som sám ako prst, môžem s niekým prehodiť pár slov.“

Lomnický plánuje prvý štart 12. júla v 1. kole slovenskej ligy v Dubnici nad Váhom. Potom mieni absolvovať aj ďalšie dve – 25. júla v Košiciach a 15. augusta v Trnave. K svojim štartom pre atletika.sk vraví:

„Budem hádzať z plného tréningu, veď len minulý týždeň som ukončil udržiavaciu fázu prípravy a terz si budem postupne pridávať tak, aby moja výkonnosť rástla. Na prvé preteky sa už teším, veď od vlaňajších MS v Dauhe na prelome septembra a októbra som nesúťažil. Takto dlho bez pretekov som nikdy doteraz nebol. Kvalitné výkony však čakám až koncom augusta, na začiatku septembra v čase majstrovstiev Slovenska v Trnave a mítingu P-T-S v Šamoríne. Verím, že sa mi v tom čase podarí tri až štyri týždne udržať špičkovú formu.“

Martina Hrašnová začne letnú sezónu 2020 takisto v úvodnom kole slovenskej ligy v Dubnici. Plánuje absolvovať všetky tri základné kolá i finále 15. septembra v Košiciach. Naša banskobystrická kladivárka pre web SAZ hovorí:

„Výkonnosť nebudem špičkovať. Spokojná budem s výkonmi nad 70 metrov, čo by v momentálnej situácii malo byť v mojich silách. S fyzioterapeutom intenzívne pracujem na zmene niektorých pohybových návykov s cieľom, aby som sa menej poškodzovala a pohyb vykonávala efektívnejšie. Cieľ sústredenia v Pohraniciach u Marcela bolo tieto zmeny aplikovať aj pri hádzaní. Celkom sa mi to darilo. Verím , že keď v tom budem ďalej pokračovať, prinesie to želaný efekt aj v budúcom roku.”

Autor: (cb), Zdroj: SAZ (atletika.sk), Foto: fb SAZ + archívne