Kladivári bystrickej Dukly Hrašnová a Lomnický dlhodobo trénujú v zahraničí

ŠPORT
1 /

Špičkoví svetoví kladivári z banskobystrickej Dukly Martina Hrašnová a Marcel Lomnický sa na olympijskú letnú sezónu pripravujú dlhodobo v zahraničí. Niekdajšia dvojnásobná vicemajsterka Európy a bronzová z MS 2009 je od 9. januára na sústredení v Turecku, kde sa bude pripravovať až do 5. apríla, dvojnásobný strieborný univerziádny medailista a bronzový z juniorských MS 2006 zasa od 22. februára trénuje v olympijskom centre USA v kalifornskej Chula Viste a ostane tam až do polovice mája.

Hrašnová ani Lomnický neplánujú štart na májovom Európskom pohári vo vrhoch v chorvátskom Splite, ktorý mal byť pôvodne v polovici marca portugalskej Leirii, ale pre nepriaznivú pandemickú situáciu ho zrušili a nahradili ho len nedávno. Duklista Marcel Lomnický pre web Slovenského atletického zväzu (SAZ) vysvetľuje:

„Do Splitu sa nechystám, náhradný termín podujatia mi nevyhovuje, keďže sa v tom čase budem pripravovať ešte v Kalifornii a práve 9. mája plánujem preteky vo Walnute, ktoré majú zlatý štatút World Athletics Continental Tour (WACT). Už dávnejšie som mal nachystanú prípravu na na tento štart, preto meniť prípravu by bolo už nerozumné. Keďže v Kalifornii je deväťhodinový časový posun, sústredenie by som musel ukončiť o dva týždne skôr, aby som sa stihol po návrate do Európy aklimatizovať mohol v Splite predviesť kvalitný výkon. S trénerom Liborom Charfreitagom sme sa dohodli, že sa radšej sústredíme na štarty v USA s cieľom splniť limit 77,50 na tokijskú olympiádu.“

Marcel sa do 21. januára pripravoval vo svojom privátnom kruhu v Pohraniciach neďaleko Nitry, potom odletel na kemp do USA. Premiérový štart v roku 2021 absolvuje na zlatom mítingu WACT v Eugene, potom je v hre štart na pretekoch v Chula Viste 2. mája a o týždeň neskôr už spomenuté preteky vo Walnute.

Skúsená Banskobystričanka Martina Hrašnová sa hneď v úvode januára vybrala na tri mesiace do Turecka. Pre atletika.sk prezradila:

„Vzhľadom na zložitú situáciu s tréningovými možnosťami u nás som od novembra takmer neustále v zahraničí. Aktuálne sústredenie je zamerané na rozvoj silových schopností. “

Martina pod vedením kouča Rudolfa Lukáča trénuje s piatymi kladivármi z MS 2019 v Dauhe, Ukrajincami Irynou Klymecovou a Mychajlom Kochanom, juniorským majstrom Európy 2019 a juniorským vicemajstrom sveta 2018. Po návrate z Turecka ostane pod Urpínom len necelé dva týždne. Už od 18. apríla má v pláne ďalší spoločný kemp s ukrajinskými kladivármi, ktorí chceli pôvodne prísť na sústredenie na Slovensko. K tomu naša kladivárka pre web SAZ poznamenala:

„Keďže u nás sa ešte nedá hádzať, pripravovať sa budeme buď na Ukrajine alebo opäť v Turecku. V mojom prípade je všetko zamerané na olympiádu, a preto chcem naplno využiť každú príležitosť trénovať so špičkovými kladivármi pod odborným vedením a v kvalitných podmienkach. Žiaľ, nový termín Európskeho pohára vo vrhoch by mi narušil tento zámer.“

Súťažnú sezónu by chcela Hrašnová začať na Zlatej tretre v Ostrave 19. mája a do olympiády má okrem dvoch ligových štartov (5. 6 v Trnave a 13. 6. v Košiciach) a majstrovstiev Slovenska (26. – 27. 6.) v pláne ešte mítingy vo fínskom Turku (8. 6.) a v maďarskom Székesfehérvári (5. 7.).

„Prednosť majú súťaže so zlatým štatútom a slovenský šampionát, ktoré by mi mohli pomôcť udržať si dobrú pozíciu v olympijskom kvalifikačnom rebríčku a zabezpečiť si účasť v Tokiu,“

– zdôraznila Martina Hrašnová.

Zdroj: SAZ (atletika.sk) + cb úprava, Foto: ilustračné + SAZ