Jozef Mazár: Pravda je najvyššou kvalitou aj atletického umenia!

ATLETIKA
1 /

Keď som navštívil v sobotu staručký a chátrajúci štadión Dukly Banskej Bystrice na Štiavničkách a pozrel sa na to množstvo pretekárov, trénerov i podaktorých rodičov, neviem prečo mi preletela mysľou informácia, že pravda je najvyššou kvalitou atletického umenia.

Nuž som ju začal dešifrovať. Myslel som, že sa budem kochať pohľadom len na skvelý beh Filipa Révaja, študenta Športového gymnázia v Banskej Bystrici, mladého chlapca z dedinky Rabča na Orave, ktorého trénuje Edo Földvári. V minulom roku  ako starší žiak vyhral celoslovenské tabuľky svojej kategórie v behoch na 400, 800, 1000, 1500 a 3000 metrov.

V I. kole majstrovstiev Stredoslovenského atletického zväzu však včera súťažili v 81 disciplínach juniori, juniorky, dorastenci, dorastenky mladšie žiačky a mladší žiaci. Veľký talent slovenskej atletiky svoj finálový beh na 400 metrovej trati hladko vyhral a skvelou formou, dravosťou i odvahou, ale tiež bežeckou ľahkosťou predviedol, prečo o ňom odborníci tvrdia, že ide o väčší talent akým bol v šesťdesiatych rokoch minulého storočia skvelý Jozef Plachý, ktorý vo veku dospelosti bežal fantasticky za družstvo Európy na 800 metrovej trati proti Amerike.

Pozorný divák však mohol znova   sledovať aj ladnú, oku lahodiacu atletickú chôdzu Kristínky Zámečníkovej zo Športového klubu BCF Dukla Banská Bystrica, v tej istej disciplíne pekný výkon mladšieho žiaka Filipa Krestianka z toho istého klubu. Prítomní silno tlieskali aj po behoch Tomáša Moravčíka z AO Slávia Žilina a Radoslava Franka, pretekára AK Danica Zvolen v behu na 100 – metrovej trati, zaujali skokani do výšky z MAC Redox Lučenec Milan Sabo s Filipom Žilkom, v behu na 60 m napríklad mladší žiak Sebastián Sádecký z AO Olympia Považská Bystrica a tak by sa dali menovať mnohí z 504 – členného štartovného poľa, ktorí sa postavili na 1037 štartov počas I. kola majstrovstiev Stredoslovenského atletického zväzu.

atletika2

Keď som si prisadol na tribúne k bývalému zástupcovi veliteľa Dukly Banská Bystrica Ing. Júliusovi Nyarjásovi, ktorý rozbehol atletický život detí a mládeže na Honte v Slovane Dudince, ten spomenul mená svojich pretekárov Richarda Kajtova z Vlčkoviec, Mariána Vanovského a Tomáša Petereka z Dudiniec či Mareka Hajdú zo Šiah, ale rovnako polohlasno zauvažoval o aktivitách, ktoré vyvíja po úspešnej organizácii tohoročného 34. ročníka Dudinskej päťdesiatky v období príprav jesenných majstrovstiev v cezpoľnom behu práve v Dudinciach, dozvedeli sme sa tiež o jeho starostiach s tréningami v tejto časti Slovenskej republiky.

Množstvo ďalších skvelých dobrovoľných funkcionárov atletiky by sa dalo menovať v súvislosti s ich vysokou odbornosťou, angažovanosťou a precíznosťou, všetko vlastnosťami ktoré vytvárajú v tomto prípade pravdivou kvalitou tej najvyššej značky vďaka svojej zanietenej práci atletické umenie v súkolí slovenského športu! Kto si otvorí internetový portál Slovenského atletického zväzu a klikne na výsledky, podrobne a presne preštuduje, zanalyzuje a možno aj do vlastných mozgových závitov zaknihuje mená mladých adeptov kráľovnej športu zo Stredoslovenského regiónu.

atletika5

Z napísaného i uvedených štatistických údajov vyplynulo, že na I. kole majstrovstiev SsAZ v Banskej Bystrici bolo v sobotu 21. apríla 2018 množstvo detí, dorastencov a juniorov. Tí, ktorí slovenskí šport sledujú desaťročia zblízka aj v týchto kategóriách môžu potvrdiť, že je to aj odraz narastajúcej členskej základne kráľovnej športu nie prostredníctvom mŕtvych duší o čo sa zavše zvyknú pokúšať v podaktorých iných športových odvetviach hlavne od čias, keď široká základňa ovplyvňuje výšku dotácií zo štátneho rozpočtu, ale tiež systematickej a systémovej práce, ktorá sa odvíja od múdrej stratégie nezabúdať na každú obec, školu, športový klub a jednotlivcov v motivácii pre atletiku.

Jej kormidelníci vo vedení Slovenského atletického zväzu, páni Peter Korčok, Ladislav Assványi, Martin Pupiš, Vladimír Gubrický a ďalší nemenovaní dobre vedia, prečo si cenia funkcionárov a dobrovoľných pracovníkov typu Milutína Černáka z Brezna, Pavla Zemka a Jána Gigasa z Martina, Eriky Karovej a Lucie Kršňákovej z Banskej Bystrice, Adama Panjuka, Moniku Krajčírovú, Miroslava Rybanského zo Žiaru nad Hronom a mnohých ďalších, z tohto i iných atletických klubov nášho malého, ale v súčasnosti skutočne múdro aktívneho atletického Slovenska.

atletika3

Vedia, že bez zanietencov, bez reči atletického srdca každého, kto tvorí členskú základňu, nebudú sa  rozvíjať talenty slovenskej atletiky do takých majstrovských rozmerov, aké v medzinárodnom merítku dosahujú v súčasnosti Matej Tóth, Ján Volko, Iveta Putalová i niektoré ďalšie objavujúce sa hviezdičky v tomto športe.

V jednom rozhovore mi dvojnásobný olympijský víťaz a dlhoročný atletický funkcionár Alberto Juantorena okrem iného povedal, že ani v atletike sa osobnosti neformujú peknými rečami, ale prácou a vlastným výkonom. Preto som ich v hojnom počte na podujatí, ktoré opisujem videl množstvo. Škoda, že aj z priestorových dôvodov nemožno o všetkých písať v takej pozitívnej tónine, ako si to zaslúžia. Možno nabudúce to budú pozitívne riadky práve s ich ctenými menami a priezviskami.

Titulné foto:

Celkom v troch rozbehoch bojovali dorastenci na 100 – metrovej trati o postup do finále. V tom treťom bolo poradie, ktoré vidíte na snímke. Zvíťazil Filip Špak z MAC Redox Lučenec pred Jánom Duchoslavom z AO Olympia Považská Bystrica a Radoslavom Frankom z AK Danica Zvolen. Celkovým víťazom v tejto bežeckej kategórii sa nakoniec stal Tomáš Moravčík z AO Slávia Žilina.

Autor: Jozef Mazár , Foto: Jana Franková