História Banskobystrickej latky II. – druhých desať ročníkov

ŠPORT
0 /

V sobotu 9. februára sa v športovej hale na Štiavničkách uskutoční jubilejný 25. ročník populárnej a vo svete obľúbenej Banskobystrickej latky. Pod Urpín opäť zavítajú poprední európski a svetoví výškari a výškarky. Bystricoviny vám pri príležitosti tohto jubilea skrátene približujú toto podujatie od jeho vzniku až po súčasnosť tak ako ho videl a zmapoval Jozef Ivan. Ponúkame vám druhú časť – teda druhých desať ročníkov.

Banskobystrická latka

Ako sme už písali v prvej časti článku História Banskobystrickej latky I. /prečítať si môžete tu: https://www.bystricoviny.sk/atletika/historia-banskobystrickej-latky-i-prvych-desat-rocnikov/ / s myšlienkou organizovať v Banskej Bystrici halové podujatie v skoku do výšky sprevádzané hudbou prišiel bývalý slovenský reprezentant v skoku do výšky, atlét Armádneho  strediska vrcholového športu Dukla Banská Bystrica Ľubomír Roško. Okrem neho boli pri zrode i Róbert Rozim, Július Nyarjáš a Róbert Ruffíni. V súčasnosti je Banskobystrická latka známa po celom svete, vlani sa umiestnila v TOP 10-ke všetkých halových atletických mítingov na planéte Zem. V spomínanom prvom článku sme si priblížili úvodných desať ročníkov, teraz nasledujú ročníky 11. až 20.

  1. ročník Banskobystrickej latky – 17. 2. 2004

Niesol sa v znamení rekordnej účasti pretekárov v mužskej kategórii. Celkom 17 ich nastúpilo do súťaže. Nechýbal medzi nimi ani obhajca minuloročného víťazstva Stefan Holm. Na štarte bol i domáci reprezentant – člen AŠK Dukla Banská Bystrica Peter Horák. Holm na podujatí obhájil vlaňajšie víťazstvo a výkonom 234 cm a na Banskobystrickej latke tak už po druhýkrát zvíťazil. Po prekonaní tejto výšky sa trikrát neúspešne pokúšal o prekonanie latky na výške 240cm. Druhé miesto si vyskákal Andrij Sokolovskij z Ukrajiny výkonom 232cm a tretí skončil Jaroslav Bába z Českej republiky s 232 cm. Domáci Peter Horák sa delil o desiate miesto s reprezentantom Poľska Alexandrom Waleriaňcykom. Obaja skočili 220cm. Ďalší Slovák Michal Kabelka skončil na 15. mieste s výkonom 215 cm. V tomto ročníku sa v zaplnenej hale na Štiavničkách neuskutočnila  súťaž žien.

  1. ročník Banskobystrickej latky – 8. 2. 2005

Po športovej stránke kvalitne obsadená súťaž mužov sa niesla v znamení veľkej taktickej bitky. Po tom čo sa cez latku na výške 225 cm dostali všetci najväčší favoriti, začali mnohí z nich taktizovať a jednotlivé postupové výšky vynechávať. Taktický súboj vyvrcholil na výške 231 cm, keď túto métu vynechal Andrij Sokolovskij z Ukrajiny. Českí reprezentanti Ton, ktorý si vytvoril nový osobný halový rekord a Bába túto výšku preskočili. Na ďalšej postupovej výške 233 cm Sokolovskij ani Ton neuspeli a tak sa víťazom stal Jaroslav Bába. Ten sa potom pokúšal o prekonanie rekordu podujatia, no ani jeden z troch jeho pokusov na výške 238 cm nebol úspešný. Ani v tomto roku sa súťaž žien neuskutočnila

  1. ročník Europa SC High Jump – 14. 2. 2006

V tomto ročníku sa Banskobystrická latka vstupom nového sponzorského partnera premenovala na Europa SC High Jump a po piatich rokoch sa v Banskej Bystrici opäť predstavili i ženy. A boli to práve ženy, ktoré poskytli banskobystrickému obecenstvu nevídané skokanské predstavenie. Zaslúžila sa o to najmä Chorvátka Blanka Vlašičová ,ktorá preskočila 205 cm, vytvorila nový rekord podujatia a štvrtý výkon vo svetovej histórii v skoku do výšky v hale. K prekonaniu svetového rekordu na výške 209 cm jej pri treťom pokuse chýbalo len naozaj veľmi málo! Latku na tejto výške prekonala, ale po dopade na žinenku spadla i samotná latka a pokus bol neúspešný. Druhá skončila reprezentantka Českej republiky Barbora Laláková, ktorá preskočila 199 cm a tretia Ema Greenová zo Švédska výkonom 196 cm. I súťaž mužov mala veľké vyvrcholenie, keď Ukrajinec Andrij Sokolovskij si vybojoval víťazstvo a výkonom 236 cm vyrovnal jedenásťročný rekord podujatia Rumuna Sorina Mateia! Druhý skončil Linus Karl Thörnblad zo Švédska, keď preskočil 234 cm a tretí Kyriakos Ioannou z Cypru výkonom 230 cm.

  1. ročník Europa SC High Jump – 13. 2. 2007

V predvečer podujatia organizátori usporiadali v priestoroch novootvoreného nákupného strediska Europa SC výškarskú exhibíciu spojenú s autogramiádou švédskych reprezentantov Bergquistovej a Holma. Veľkú radosť po pretekoch žien mala bulharská reprezentantka, víťazka kategórie žien Venelina Venevová, ktorá po piatich rokoch sa v hale opäť dostala cez 200cm. Jej víťazný skok na výške 202 cm ju podnietil k tomu, že sa rozhodla pokračovať na výške nového svetového rekordu 209 cm. Jej tri pokusy na tejto výške neboli úspešné. Druhá skončila výkonom 200 cm Antonietta Di Martinová z Talianska a tretia Kajsa Bergqvistová zo Švédska výkonom 197 cm.

Veľkú radosť mal v mužskej súťaži i domáci pretekár Peter Horák, zverenec Radovana Mišíka, ktorý na druhý pokus prekonal latku na výške 230cm, obsadil štvrté miesto a stal sa po Róbertovi Ruffínim druhým Slovákom, ktorý pokoril túto métu. Víťazom v kategórii mužov sa stal švédsky reprezentant Stefan Holm, olympijský víťaz z Atén v roku 2004, ktorý výkonom 237 cm vytvoril nový rekord banskobystrického mítingu! Po preskočení výšky 230cm sa na tele Holma objavilo tričko s číslom 100 znamenajúce, že v Banskej Bystrici túto magickú hranicu preskočil po stýkrát vo svojej kariére. Druhý skončil Jaroslav Rybakov z Ruska výkonom 233 cm a tretí Victor Moya z Kuby, ten preskočil rovnako ako Duklista Horák tiež 230 cm.

  1. ročník Europa SC High Jump – 5. 2. 2008

V súťaži žien dominovala úradujúca svetová šampiónka a Európska atlétka roka 2007 Chorvátka Blanka Vlašičová. V Banskej Bystrici zvíťazila výkonom 204 cm, čo bol svetový výkon roka a zároveň ôsmy najlepší svetový výkon v hale v histórii. Druhá skončila Jekaterina Savčenková z Ruska výkonom 197 cm a tretia Marina Aitová z Kazachstanu so 194 cm.

V kategórii mužov pri svojom štvrtom štarte v Banskej Bystrici si odniesol štvrté víťazstvo švédsky reprezentant Stefan Holm, ktorý zvíťazil výkonom 234 cm. Druhý skončil Jesse Williams z USA výkonom 232 cm a tretí Dmytro Demjanjuk z Ukrajiny, keď preskočil 230 cm. V štartovom poli boli i traja slovenskí pretekári Peter Horák výkonom 225 cm obsadil 7. miesto, Michal Kabelka vyrovnaním osobného rekordu 220 cm skončil na desiatom mieste a Dominik Lopúch obsadil výkonom 210 cm trináste miesto. Diváci na Štiavničkách videli i jeden svetový rekord. Postaral sa oň Brit Dalton Grant, ktorý sa po štrnástich rokoch vrátil na toto podujatie a výkonom 210 cm vyrovnal rekord Američana Dwigta Stonesa vo veteránskej kategórii nad 40 rokov.

  1. ročník Europa SC High Jump – 11. 2. 2009

Svoje tretie víťazstvo na podujatí zaznamenala Chorvátka Blanka Vlašičová, keď zdolala latku na výške 200 cm. O dva centimetre menej skočila bronzová medailistka z halových majstrovstiev sveta 2006 Španielka Ruth Beitiaová. Tretie miesto si vybojovala reprezentantka Francúzka Melanie Melfort Skotniková výkonom 195 cm. V súťaži mužov na úspechy Stefana Holma nadviazal jeho krajan Linus Karl Thörnblad – zvíťazil výkonom 236 cm. Rovnaký výkon ako Thörnblad a rovnako druhé miesto ako pred rokom dosiahol Američan Jesse Williams. Tretie miesto v kategórii mužov patrilo talianskemu reprezentantovi Nicola Ciottimu za výkon 230 cm.

  1. ročník Europa SC High Jump – 4. 3. 2010

Organizátori v snahe motivovať pretekárov na prekonanie svetového rekordu vypísali pri jeho prekonaní odmenu – automobil Kia Venga. Najbližšie k jeho získaniu boli výkony ruského reprezentanta Ivana Uchova. Ten výkonom 238 cm utvoril nový rekord podujatia a zároveň svetový výkon roka 2010. Druhý skončil Samson Oni z Veľkej Británie výkonom 231 cm a tretí Viktor Šapoval z Ukrajiny, keď skočil 228.cm.

V súťaži žien Chorvátka Blanka Vlašičová svojim víťazstvom a pokorením latky na výške 204 cm dosiahla druhý najlepší výkon v histórii mítingu. Druhá bola Ema Greenová zo Švédska výkonom 195 cm a tretia Viktoria Kluginová z Ruska výkonom 192 cm.

Podobne ako Uchov i Vlašičová sa pokúšala o prekonanie svetového rekordu. Keď jej to nevyšlo, banskobystrické obecenstvo mohlo sledovať jej úprimný a nefalšovaný plač. V hodnotení špecializovaných výškarských mítingov sa banskobystrické podujatie v roku 2010 umiestnilo na treťom mieste na svete. S veľkým záujmom a odozvou verejnosti sa v predvečer mítingu stretla 30 minútová beseda v regionálnej televízii Hronka s Blankou Vlašičovou, ktorá bola odvysielaná na živo.

  1. ročník Europa SC High Jump – 9. 2. 2011

Nad týmto ročníkom dlho visel otáznik či sa pre nedostatok finančných prostriedkov vôbec uskutoční. Nakoniec sa všetko úsilie organizátorov stretlo i s porozumením a pomocou sponzorov a míting sa uskutočnil i s pretekmi žien. Odmenou organizátorom boli vynikajúce výkony zúčastnených pretekárok i pretekárov.

V súťaži žien si víťazstvo odniesla reprezentantka Talianska Antonietta  Di Martinová výkonom 204 cm. Druhá v poradí Svetlana Školinová z Ruska preskočila 200 cm, čo je v súťaži žien hranica svetovej extratriedy. Tretia skončila výkonom 192 cm Ana Šimičová z Chorvátska.

V súťaži mužov si ďalšie víťazstvo z Banskej Bystrice odniesol ruský reprezentant Ivan Uchov vyrovnaním rekordu mítingu 238cm. Pri svojom treťom štarte v Banskej Bystrici si po tretí krát vybojoval druhé miesto Američan Jesse Williams výkonom 234 cm. Tretí v poradí Dmytro Demjanjuk z Ukrajiny preskočil 232 cm. Banskobystrický míting sa v roku 2011 stal po prvýkrát nielen najlepším špecializovaným výškarským mítingom, ale na základe dosiahnutých výkonov i najkvalitnejším mítingom na svete.

  1. ročník Europa SC High Jump – 8. 2. 2012

V súťaži žien sa z víťazstva tešila ruská reprezentantka Anna Čičerova ,ktorá preskočila 200 cm. Druhá skončila Tia Hellebautová z Belgicka výkonom 196 cm a tretia Američanka Chaunté Lowe – prekonala výšku 193 cm.

Tak ako v predošlých dvoch ročníkoch sa v súťaži mužov z víťazstva tešil reprezentant Ruska Ivan Uchov, ktorý zvíťazil výkonom 233cm. Po štvrtýkrát si v Banskej Bystrici vybojoval druhé miesto Američan Jesse Williams výkonom 231 cm.

Najväčším prekvapením mítingu bol výkon slovenského reprezentanta Michala Kabelku, ktorý výkonom 231 cm obsadil konečné delené tretie miesto s reprezentantom Grécka Kostadinosom Baniótisom a splnil limit na halové majstrovstvá sveta do Istanbulu. Zároveň vyrovnal umiestnenie Róberta Ruffíniho z druhého ročníka tohto nášho výškarského podujatia.

  1. ročník Banskobystrická latka – 6. 3. 2013

Po ukončení spolupráce s generálnym – titulárnym partnerom ostali organizátori Banskobystrickej latky bez značnej finančnej podpory a keďže nedokázali naplniť požadovaný rozpočet, rozhodli sa i tento ročník uskutočniť bez súťaže žien. Napriek tomu sa im podarilo získať na štart bronzového medailistu z olympijských hier v Londýne a vedúceho pretekára svetových tabuliek roka 2013 Mutaza Essu Baršima z Kataru. I keď na štart v Banskej Bystrici nenastúpil úplne zdravý, organizátorov a i divákov na Štiavničkách svojim výkonom nesklamal. Prekonal výšku 236 cm a zvíťazil. Aj štyria ďalší pretekári – druhý Rus Alexej Dmitrik výkonom 232 cm, tretí Talian Gianmarco Tamberi výkonom 230 cm, štvrtý Grék Kostadinos Baniótis s 230 cm a piaty Jaroslav Bába z Českej republiky s 230cm sa dostali cez hranicu svetovej extratriedy.

Zostávajúce štyri ročníky, v ktorých lákal divákov do haly na Štiavničkách hlavne Katarčan Mutaz Essa Baršim, si priblížime v treťom pokračovaní článku budúci týždeň. Neopomenieme ani Latku piatich miest a poďakovanie všetkým tým, ktorí majú zásluhu na doterajších 24-och ročníkoch.

Autor: Jozef Ivan + (cb - úprava), Foto: BBL