FOTO: Kubánec Zayas pred očami Sotomayora prekvapujúco vyhral Banskobystrickú latku + HLASY

ŠPORT
1 /

Banskobystrická latka vo vypredanej hale na Štiavničkách s 1 200 skvelými divákmi priniesla senzačný až šokujúci triumf kubánskeho mladíka Luisa Enriqueho Zayasa. Ten pred očami krajana, ešte stále aktuálneho svetového rekordéra Javiera Sotomayora, vyrovnal svetový výkon roka 233 cm a o tri cm si zlepšil absolútny osobný rekord z augusta minulého roka z peruánskej Limy.

ŽENY

Najskôr v podvečerných hodinách dominovali ukrajinské výškarky dominovali na utorňajšom 26. ročníku Banskobystrickej latky (BBL). V hale na Štiavničkách zvíťazila Jaroslava Mahučichová výkonom 196 centimetrov. Druhé miesto obsadila Iryna Heraščenková a tretia bola Julia Levčenková, keď obe zdolali 193 cm. V prospech Heraščenkovej rozhodol počet pokusov. Slovenská reprezentantka, členka domácej banskobystrickej Dukly Tatiana Dunajská skončila jedenásta, keď ako jediná spomedzi štartujúcich neskočila tretiu výšku.

Iba osemnásťročná juniorka Jaroslava Mahučichová z Ukrajiny ako líderka tohtoročných oficiálnych svetových tabuliek a najväčšia favoritka mítingu pod Urpínom vynechala úvodné dve výšky (175 aj 180 cm). Na prvý pokus zvládla 185, na 190, 193 aj 196 cm potrebovala zakaždým jednu opravu, no tak vysoko ako ona sa nedostala žiadna súperka. Neúspešne sa pokúšala o pokorenie dvojmetrovej latky, ale nestala sa trinástou „dvojmetrovou“ víťazkou v histórii podujatia. Po triumfe prítomným médiám povedala:

„Ďakujem všetkým za podporu, súťaž sa mi veľmi páčila. Som veľmi šťastná a hrdá, že som tu mohla štartovať. Škoda, že nepadli dva metre, atmosféra v hale bola výborná, ďakujem divákom za povzbudzovanie. Hranicu 196 cm som skočila na druhý pokus, ani dva metre neboli ďaleko. Bolo to nádejné, verím, že na najbližšom mítingu sa mi to podarí. Verím, že keď sa do Banskej Bystrice o rok vrátim, budem mať lepší deň.“

Jediná domáca zástupkyňa Tatiana Dunajská v súťaži prekonala na prvý pokus 175 i 180 cm, ďalšiu výšku 185 cm však nepokorila ani na tri razy a nezlepšila svoj halový osobný rekord (181). Po svojom vystúpení 27 – ročná členka VŠC Dukla Banská Bystrica uviedla:

„Škoda, v živote som takto tesne 185 cm nezhadzovala. Už štvrtý rok za sebou som na Banskobystrickej latke skončila súťaž so 180 cm, to je na porazenie, Nie som spokojná, skočiť tu 180 cm piatykrát za sebou, to už je prekliatie. Dúfam, že ho niekedy zlomím. Nebolo to vysoko, myslím si, že sa to úplne pokojne dalo skočiť. Žiaľ, niečo tomu stále chýbalo, budem sa snažiť, aby to vyšlo najmä na majstrovstvách Slovenska. Zážitok z BBL ma opäť namotivoval, aby som pokračovala v skákaní aj v ďalšej sezóne.“

MUŽI

Mužská súťaž bola vyvrcholením programu a večer vyšiel nad očakávanie kubánskemu výškarovi. Mladý 22 – ročný LuisZayas zvíťazil v hale na Štiavničkách, keď pokoril 233 centimetrov rovnako ako druhý Jamal Wilson z Bahám, na treťom mieste skončil Brit Tom Gale (231). Jediný slovenský reprezentant v súťaži mužov Matúš Bubeník obsadil v šestnásťčlennom štartovom poli dvanástu priečku výkonom 220 cm.

Bývalý juniorský majster sveta 2016 a piaty z vlaňajších MS v Dauhe Luis Zayas skákal za tónov Macareny ako z veľkej knihy: ako jediný začal súťaž na 220 cm, prekonal ich na prvý raz, takisto aj 225 cm, 228 vynechal, ponad 231 i 233 cm, čo bol limit na OH do Tokia, sa prehupol na prvý raz. Stoplo ho až 235 cm…

V napínavej koncovke s ním zostal v hre už iba Wilson, aj on si zdolaním 233 cm splnil olympijský limit do Tokia a utvoril si osobný rekord. Obaja vyrovnali Galeov svetový výkon roka.

Predovšetkým kubánsky objav prechádzal súťažou sebavedomo a z nečakaného triumfu pred zrakom svojho slávneho krajana Javiera Sotomayora (drží svetové rekordy v hale i pod holým nebom viac než štvrťstoročie fantastickými výkonmi 245 cm) netajil veľkú radosť  týmito slovami:

„Teším sa, že som splnil olympijský limit. Na budúci rok sa opäť vynasnažím predviesť čo najlepšie predstavenie. Chcem sem do Banskej Bystrice prísť znovu, atmosféra bola vynikajúca. Bol to pre mňa fascinujúci zážitok.“

Dvadsaťdeväťročný domáci výškar z banskobystrickej Dukly Matúš Bubeník si s rezervou hneď poradil s otváracou výškou 210. Na 215 musel raz opravovať, o ďalších päť centimetrov vyššie sa dostal na prvý pokus, 225 cm však už bolo nad jeho sily. Pri ôsmej účasti na BBL ho limitovali aj problémy s achilovkou, k čomu prítomným médiám uviedol:

„Evidentne som sa s tým nepopasoval. Mal som vyššie ambície aj napriek achilovke. Je to náročné, keď to bolí, tuhne to, dlho sa čaká. Nemôžem si tú súťaž užiť tak, že si sadnem, odpočiniem a pripravím sa na ďalší pokus. Musím tam pobehovať, držať to v teple. To je šport, keď sa trénuje naplno, prídu aj zranenia, keď sa ide na pol plynu, nie sú výkony. Išli sme do rizika.“

Pretekárov na pódiu dekoroval najvýznamnejší hosť podujatia a úradujúci svetový rekordér Javier Sotomayor z Kuby, ktorého víťazstvom potešil 22 – ročný krajan a nasledovník. Prišli tiež štvornásobný miestny víťaz Stefan Holm zo Švédska (v Banskej Bystrici koučoval zverenku Sofie Skoogovú) či najlepší slovenský šprintér Ján Volko.

BBL má štatút European Athletics Indoor Special Premium, teda najvyšší možný v rámci európskych halových mítingov ako jediné výškarské podujatie. Pri bodovaní do svetových rebríčkov je to C – kategória, čo je dôležité vzhľadom na olympijskú kvalifikáciu.

Prvá osmička medzi mužmi aj ženami získala od 60 po 25 bodov za umiestnenie. V rebríčku bodovania mítingov skončila Banskobystrická latka v roku 2019 na siedmom mieste na svete spomedzi všetkých špecializovaných podujatí v hale a vonku (vrátane vrhačských a podobných). Medzi halovými výškami je jednoznačná svetová jednotka.

VÝSLEDKY

Ženská súťaž:

1. Jaroslava Mahučichová 196 cm, 2. IrynaHeraščenková 193*, 3. JuliaLevčenková (všetky Ukrajina) 193*, 4. MarušaČernjulová (Slovinsko) 190, 5. Sofie Skoogová (Švédsko), AlessiaTrostová (Taliansko), LevernSpencerová, JeannelleScheperová (obe Sv. Lucia) všetky 185*, 9. AirinéPalšytéová (Lit.) 185*, 10. Barbara Szabóová (Maďarsko) 185*, 11. Tatiana DUNAJSKÁ (SR) 180 cm.

Mužská súťaž:

1. Luis Zayas (Kuba) 233*, 2. Jamal Wilson (Bahamy) 233*, 3. Tom Gale (V. Británia) 231, 4. Sylwester Bednarek (Poľsko) 228, 5. Edgar Rivera (Mexiko) 225*, 6. Naoto Tobe (Japonsko) 225*, 7. Čang Kuo-wej (Čína), Maxim Nedosekov (Bielorusko) obaja 225*, 9. Silvano Chesani (Taliansko), Donald Thomas (Bahamy), Mathew Sawe (Keňa) všetci 220*, 12. Matúš BUBENÍK (SR) 220*, 13. Adrijus Glebauskas (Litva) 220*, 14. Alperen Acet (Tur.), Kostadinos Baniótis (Grécko) obaja 215, 16. Joel Castro (Portoriko) 210 cm.

* – rozhodol počet pokusov

Autor: (bal), Foto: Mirka Chabadová a Marek Rakovský, ženy Pavol Uhrin