Duklista Šimon Bujna na poslednú chvíľu splnil limit na halové majstrovstvá Európy

ŠPORT
0 /

Atlét banskobystrickej Dukly Šimon Bujna na pretekoch „Road to Torun 2021“ vo viedenskej hale Ferryho Dusiku v behu na 400 m časom 47,60 sekundy splnil limit na marcové halové ME v Toruni.

Špeciálne preteky vyhral niekdajší víťaz Svetovej univerziády 2013 na 400 m prekážok Martin Kučera z BK HNTN Bratislava za 47,53 sekundy o štyri stotinky pred banskobystrickým armádnym atlétom Šimonom Bujnom (47,57), inak svojím tréningovým kolegom zo skupiny kouča Radoslava Ivana. Tretí skončil ďalší Slovák, zverenec Edmunda a Igora Kováčovcov Matej Baluch z Dukly Banská Bystrica výkonom 49,05 s. Ten mal však úlohu rozbehnúť preteky, aby Kučera s Bujnom splnili limit na štvrtý pokus v aktuálnej sezóne.

Atlét banskobystrickej Dukly Šimon Bujna k pretekom po splnení limitu na HME pre RTVS povedal:

„Išli sme do toho s tým, že je to už naša posledná šanca splniť limit. Dali sme do toho všetko a sme veľmi radi, že sa to podarilo. Dobre bolo, že nám to na začiatku veľmi dobre odtiahol Maťo Baluch. Zavesil som sa za neho a potom to bolo iba na nás s Martinom dobehnúť to s dobrým časom do cieľa.“

Šimon Bujna sa na kontinentálnom šampionáte pod strechou predstaví druhý raz, v Glasgowe 2019 sa na 60 m prebojoval do semifinále. Pre špecializovaný web atletika.sk ešte uviedol.

„Moje pocity po dnešnej štvorstovke sú neopísateľné. Bol to od začiatku sezóny náš cieľ prebojovať sa na halové majstrovstvá Európy. Stredajší beh bol veľmi dobre rozbehnutý, Maťo Baluch nám s tým veľmi pomohol, keďže na dvojstovke zbiehal na prvom mieste. Dal som do toho úplne všetko, bola to viac-menej posledná šanca na splnenie limitu.“

Duklista Bujna sa dostal na 9. priečku slovenských historických tabuliek na 400 m v hale. Z „osobáku“ si skresal 23 stotín.

Vo Viedni sa o limit 53,75 s na 400 m žien pokúšala aj Iveta Putalová z banskobystrickej Dukly, no dosiahnutým časom 54,06 sekundy jej torunská miestenka ušla o 31 stotín a skončila celkovo tretia. Po pretekoch pre portál Slovenského atletického zväzu skonštatovala:

„Hoci čas bol tentoraz výrazne lepší ako v nedeľu vo Val de Reuil, aj v tomto behu sa potvrdilo, že nemám nabehaných dosť rýchlostno-vytrvalostných úsekov. Žiaľ, v závere som už nedokázala zrýchliť.“

Autor: (bl), Foto: ilustračné (tasr) + facebook