Duklista Michal Morvay vyhral chodecké preteky na 35 km v tureckej Antalyi

ŠPORT
0 /

Tokijský olympionik a chodec banskobystrickej Dukly Michal Morvay vyhral preteky na 35 km na otvorenom chodeckom šampionáte Turecka v prímorskej Antalyi, ktorý mal štatút bronzového podujatia seriálu World Athletics Race Walking Tour.

Zverenec kouča Mateja Spišiaka v banskobystrickej Dukle dosiahol čas 2:39:36 h a v historických slovenských tabuľkách sa v tejto novej disciplíne zaradil na šiestu priečku za Mateja Tótha (2:30:34/2015), Pavla Szikoru (2:33:55/1987), Štefana Malíka (2:34:08/1994), Petra Tichého st. (2:35:37/1994) a Miroslava Úradníka (2:37:32/2021). Po triumfe v Turecku Michal Morvay pre oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ) aj s dávkou vtipu uviedol:

„Podmienky, chodecký okruh a aj občasné dažďové prehánky boli fajn, ale prvý raz v živote som mal na trati okrem chodeckých súperov aj psích – počas pretekov sa na okruhu potulovali 60-kiloví miestni túlaví havkáči, čo veru nebola ´sranda´. Možno aj preto som šliapal tak rýchlo. Na to, že som neabsolvoval v príprave žiadne vysokohorské sústredenie a po operácii kolena makám len jeden a pol mesiaca, som nadmieru spokojný i šťastný. Rok 2022 sa pre mňa začal perfektne, vychytil som správny deň. Na trati som urobil všetko, čo bolo v mojich silách, som rád, že som dosiahol taký výkon.“

Michal Morvay v pretekoch

Náš banskobystrický chodec dosiahol približne o päť minút lepší výkon, aký mali s trénerom v pláne. Spokojný s Moravyovým debutom na 35-kilometrovej trati bol tak i jeho kouč z Dukly Matej Spišiak. Ten pre web atletika.sk uviedol:

„Mišo išiel parádne, výkon 2:39 h je o čosi nad plán. Teší ma víťazstvo i bonusové body do svetového renkingu. Má odo mňa pochvalu za to, ako dnes preteky zvládol. Do Turecka išiel z plného tréningu – otestovať sa a zájsť nejaký základný výkon do rebríčka. Keďže po operácii trénuje poriadne ani nie dva mesiace, o to príjemnejšie ma prekvapil.“

Preteky v chôdzi na 35 km sú nová disciplína v súťažnom programe vrcholných šampionátov, ktorá nahradila doterajšiu päťdesiatku. Limity na tohtoročné vrcholy, MS v Eugene a ME v Mníchove, sú veľmi prísne – 2:33:00 a 2:35:30 h.

Morvay s trénerom Spišiakom po triumfe

Autor: (bl), Zdroj: SAZ (atletika.sk), Foto: facebook