Chodec Matej Tóth si nevie predstaviť, ktorý odborník by ho pokladal za vinného

ŠPORT
2 /

Banskobystrický chodec Matej Tóth zatiaľ nepozná konečný verdikt v súvislosti s prípadom jeho nezrovnalostí v biologickom pase. Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu (DK SAZ) mohla v utorok 15. augusta vyhodnotiť, či náš úradujúci olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro porušil alebo neporušil antidopingové pravidlá. Nestalo sa tak ani po vypočutí atléta armádnej Dukly.

Prípad nezrovnalosti v biologickom pase Mateja Tótha tak naďalej pokračuje. Dočasne suspendovaný chodec absolvoval v utorok vypočutie pred DK SAZ, kde predložil nové dôkazné materiály. Tie podrobne vysvetľujú odchýlku v jeho biologickom pase. Disciplinárka teraz osloví nezávislých odborníkov, aby posúdili závery Tóthovho tímu. Jej šéf Ivan Čilík novinárom povedal:

„Disciplinárna komisia konštatovala, že nebolo jednoznačne preukázané, že došlo k užitiu zakázaných látok, alebo využitiu zakázaných metód. Budeme žiadať ďalšie expertné vysvetlenia a analýzy od odborníkov. Matej Tóth predložili nové dôkazné materiály, ktoré vysvetľujú možné odchýlky. Oslovíme teda nezávislých odborníkov. Dostali sme zo strany nášho chodca 250 strán vedecké textu. Nebude ľahké to všetko preštudovať. Vyžiada si to dlhší čas, verím, že sa nájdu odborníci ochotní vyjadriť sa v relatívne krátkom období. Výsledok DK pôjde potom na IAAF, tá potom urobí ďalšie kroky podľa jej pravidiel. Lehota bola iba 60 dní na prerokovanie, dodržali sme ju, na ďalšie kroky nie sú už žiadne lehoty. Musíme však prijať nejaké stanovisko, len ešte nevieme, či to bude už na najbližšom našom zasadnutí. Definitíva však padne na DK SAZ. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) alebo Svetová antidopingová agentúra (WADA) to môžu schváliť alebo pokračovať ďalej v riešení situácie.“

Nášho olympijského šampióna z Ria de Janeiro 2016 na päťdesiatke dočasne suspendovali začiatkom júla. Prípad na medzinárodnej úrovni vyšetruje novozriadená Jednotka pre integritu atletiky. Matejovi hrozí dištanc na štyri roky, do uzavretia prípadu nesmie súťažiť. Biologický pas funguje na princípe matematického vzorca. Odchýlky automaticky nemusia znamenať, že si športovec pomáhal nedovolenými prostriedkami alebo metódami. Matej Tóth dnes po vypočutí na disciplinárke pred prítomnými novinármi vyhlásil:

„Keďže DK SAZ definitívne nerozhodla a skúmanie prípadu pokračuje, nemôžem zatiaľ objasniť všetky detaily prípadu. Predložil som však argumenty na moju obhajobu, ktoré odborne a jasne vysvetľujú dôvod odchýlky v mojom biologickom pase. Vyvracajú akékoľvek podozrenie z užívania zakázaných látok alebo metód. Som pripravený podrobiť sa i ďalším lekárskym testom a analýzam, ak to bude vyžadovať DK SAZ, IAAF alebo WADA. Napriek množstvu antidopingových testov nikdy u mňa nikto nezistil žiadnu zakázanú látku.. Spis s našimi argumentmi obsahuje 25 príloh, 250 strán, sedem expertných stanovísk odborníkov z oblasti hematológie a metabolomiky zo šiestich krajín sveta. Všetky obvinenia vznikli na základe štatistických odchýlok, ktoré neprihliadajú na moju individuálnu variabilitu a okolnosti, aké predchádzali odberom. Verím, že vďaka argumentom sa mi podarí očistiť moje meno.“

Náš tridsaťštyriročný chodec z Banskej Bystrice v ostatných týždňoch poctivo zbieral argumenty od expertov, ktorými chce presvedčiť kompetentných o svojej nevine. Musí dokazovať niečo, čo sa nestalo. Zobralo mu to veľa psychických síl, no stále bojuje a dodáva:

„Cely život sa snažím riadiť pravidlami a robím to tak aj teraz. Som rád, že nezaznel verdikt, ktorý by ma hneď potrestal. Nie je konečný, ale už len to, že naše argumenty stáli disciplinárnej komisii  za to, aby ich preverila, je pre mňa pozitívne. Uvedomujem si silu našich argumentov. Verím, že dajú rovnaké stanovisko ako naši experti. Najťažšie je za mnou, museli sme dať všetko dohromady. Stálo to mnoho úsilia, nehovoriac o psychike, ktorá to sprevádza. Nastal pocit úľavy, že sú argumenty dobre vyskladané. Neviem si predstaviť, ktorý odborník by ma naďalej pokladal za vinného. Som optimista, no oslobodzujúce rozhodnutie je ešte ďaleko.“

Autor: (bl), Foto: Zdroj tasr + ilustračné