Chodci z Dukly zabojujú o OH 2024 v Poděbradoch, na 20km ide o národný šampionát

ŠPORT
0 /

V sobotu sa v českých Poděbradoch koná už 92. ročník chodeckých pretekov, ktoré majú nielen zlatý štatút seriálu World Race Walking Tour, ale sú aj slovenským šampionátom v chôdzi na 20 km, teda prestížnej olympijskej disciplíne. Cestuje tam teda kompletná špička borcov z banskobystrickej Dukly tak v kategórii mužov ako i žien.

Chodec banskobystrickej Dukly Dominik Černý je majster SR na 20 km z rokov 2019 a 2023 a celkovo 7-násobný šampión. Vďaka štvrtej priečke a najmä výraznému zlepšeniu osobného maxima na 1:20:31 h pred tromi týždňami v Dudinciach si zvýšil nádej na olympijskú miestenku do Paríža. V Poděbradoch by sa k nej v prípade kvalitného výkonu mohol priblížiť ešte viac. Pred podujatím pre web Slovenského atletického zväzu (SAZ) povedal:

„Teším sa na tri výzvy – na súboj o titul majstra Slovenska v olympijskej disciplíne na 20 km, na možnosť pokúsiť sa znova si zlepšiť osobný rekord, ktorý už nie je ďaleko od olympijského limitu a takisto na ďalšiu šancu zasúťažiť si na zlatom mítingu so svetovou špičkou.“

Ďalšiemu chodcovi banskobystrickej Dukly Miroslav Úradník dudinské preteky nevyšli celkom podľa predstáv, ale boj o olympiádu nevzdáva. Až 13-násobný majster Slovenska vraví:

„Všetko pod 1:22 h bude z môjho pohľadu dobrý výkon. Poděbradský okruh je rýchly, každý rok sa tam schádza svetová konkurencia, ktorá , verím, ma poženie ku kvalitnému výkonu.“

Na mužskú dvadsiatku so štartom o 15.00 h sa prihlásilo až 107 chodcov, z ktorých až 12 má osobný rekord pod 1:20 h! Favoriti sú strieborný a bronzový medailista z MS 2023 Švéd Perseus Karlström (os. rek. 1:17:39) a Caio Bonfim z Brazílie (1:17:44), štartujú aj piaty z Budapešti Nemec Linke, šiesty Partanen z Fínska či olympijskí medailisti Dunfee z Kanady a Guatemalčan Barrondo. V štartovej listine sú štyria Slováci, okrem Černého a Úradníka aj Michalovia Morvay a Duda.

Miroslav Úradník

O titul majsterky Slovenska sa v českom kúpeľnom mestečku „pobije“ (od 12.50 h) šestica chodkýň: 7-násobná šampiónka v tejto disciplíne (celkovo už 21-násobná) Mária Katerinka Czaková, obhajkyňa titulu Ema Hačundová, držiteľka 6 seniorských chodeckých titulov Hana Burzalová, lanská šampiónka na 20 000 m na ovále Alžbeta Ragasová, Klaudia Žárska a Karin Devaldová.

Skúsená trojnásobná olympionička Mária Katerinka Czaková z banskobystrickej Dukly, ktorá v Dudinciach na zlatom mítingu skončila piata za 1:31:28 h, splnila limit na ME v Ríme a priblížila si štart na OH 2024 v Paríži. Pre atletika.sk uviedla:

„Myslím si, že som pripravená dobre. V tréningoch išlo všetko podľa plánu. Môj cieľ je zájsť opäť kvalitný čas a získať čo najviac bodov do rebríčka. Uvidíme, ako to pôjde, lebo cez víkend bude už pomerne teplo.“

Na dudinských pretekoch si výborne počínala i ďalšia Duklistka Hana Burzalová, ktorá si časom 1:32:27 h až o 1:26 min zlepšila osobné maximum a ani ona nevzdáva boj o parížsku olympiádu, keď povedala:

 „Na preteky v Poděbradoch sa ako každý rok veľmi teším pre výborné podmienky aj atmosféru. Pokúsim sa získať slovenský titul a zlepšiť si osobák, no ako to dopadne, uvidíme v sobotu.“

Z 80 prihlásených žien až 15 dosiahlo v kariére výkon pod 1:30 h, najlepší čas spomedzi nich má na konte Ekvádorčanka Glenda Morejónová (1:25:29). Štartuje viacero skvelých chodkýň, olympijská víťazka Antonella Palmisanová z Talianska (1:26:36), jej krajanka Eleonora Giorgiová (1:26:17), majsterka sveta na 20 a 35 km z Eugene 2022 Peruánka Kimberly Garcíová Leónová (1:26:40), piata z MS 2023 Alegna Gonzálezová z Mexika (1:26:59) či dvojnásobná strieborná medailistka z MS 2022 (na 20 i 35 km) Poľka Katarzyna Zdzieblová z Poľska (1:27:31).

Mária Katerinka Czaková

V Poděbradoch sa podľa výsledkov slovenského šampionátu rozhodne aj o zložení miešaných dvojíc pre preteky na maratónskej trati na MS družstiev v tureckej Antalyi 21. apríla, ktoré budú v tejto disciplíne zároveň jedinou kvalifikáciou na OH v Paríži. O tom, v akých zostavách sa slovenské miešané tímy v Antalyi predstavia, sa rozhodne hneď po sobotných pretekoch. O slovenské tituly sa na 92. ročníku poděbradského mítingu bude súperiť i v súťažiach na 10 km v kategóriách juniorov a junioriek. Šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie z Banskej Bystrice Roman Benčík hovorí:

„Dúfam, že naši reprezentanti po úspešnom vystúpení v Dudinciach potvrdia dobrú pripravenosť na sezónu kvalitnými výkonmi aj v sobotu v Poděbradoch. Z nášho pohľadu ide o najdôležitejšie podujatie sezóny v kvalifikačnom procese a zbieraní renkingových bodov v chôdzi na 20 km  na ME 2024, OH 2024, ale už aj na MS 2025, čo si pretekári veľmi dobre uvedomujú. Dúfam, že sa dobre vyrovnajú s tlakom, ktorý táto situácia prináša. Verím, že dosiahnu maximálne možné výkony v rámci svojho aktuálneho výkonnostného potenciálu.“

Autor: (bl, atletika.sk), Foto: ilustračné