Chodci z Dukly bez Mateja Tótha na svetovom šampionáte dieru do sveta neurobili

1 /

V nedeľu sa na svetovom atletickom šampionáte v Londýne predstavili dvaja nominovaní chodci z banskobystrickej Dukly. V mužskej kategórii bojoval na 50km trati Dušan Majdán, v ženskej na dvadsiatich kilometroch Mária Czaková. Obaja naši reprezentanti zaostali za očakávaniami.

Na 50km trati v mužskej kategórii sa stal nástupcom suspendovaného banskobystrického chodca Mateja Tótha francúzsky veterán Yohann Diniz. Suverénne vyhral preteky systémom štart-cieľ a dokonca vážne útočil na vlastný svetový rekord spred troch rokov – 3:32:33 hod. Cieľovú čiaru v rekorde svetového šampionátu prešiel časom 3:33:11. Diniz sa necelých päť mesiacov pred dovŕšením štyridsiatky dočkal prvého titulu majstra sveta. Na najvyššom stupienku vystriedal teda nášho Maťa Tótha, ktorý triumfoval pred dvoma rokmi v Pekingu, ale v Londýne sa zo známych dôvodov týkajúcich sa nezrovnalostí v jeho biologickom pase nepredstavil.

Mali sme tam však svojho zástupcu. Slovensko reprezentoval člen Dukly Banská Bystrica Dušan Majdán, no konca pretekov sa nedočkal. Pred métou 25 km úplne vysilený odstúpil. Naposledy bol klasifikovaný na medzičase 20 km s odstupom 8:48 min na 46. priečke. Pre SITA náš 29-ročný chodec uviedol:

„Od začiatku to bolo ťažké, hoci som sa snažil o aké-také tempo. Cítil som nohy akoby v kŕči. Po 20 km som už vedel, že z toho dnes nič nebude.“

Na 20km trati v kategórii žien sa predstavila banskobystrická chodkyňa Mária Czaková. Pred pretekmi hovorila, že sa cíti výborne, tešila sa na preteky. Tie však pre ňu vôbec nedopadli dobre. Naša 28-ročná Duklistka skončila na 36. mieste v čase 1:35:11. Jej osobný rekord spred dvoch rokov má hodnotu 1:32:23. Ďaleko teda za ním zaostala a pre SITA povedala:

„Chytila som krízu, tvrdli mi nohy, nešlo to. V jednej chvíli som trénerom Spišiakovi a Pupišovi zakričala, že neviem, či preteky dokončím, tak zle sa mi išlo. Obaja však povedali, že musím. Že mám bojovať, nesmiem sa vzdať a tak som bojovala až do konca. Som sklamaná, lebo veľa dievčat si urobilo osobné rekordy, sezónne maximá, padli národné rekordy. Trať bola rýchla, pekná, len mne to nejako nesadlo. Mrzí ma, že som nezaútočila aj ja na osobný rekord, lebo rozbehnuté som to mala dobre. Potom sa to otočilo o milión stupňov.“

Czaková sa predstavila na štvrtých majstrovstvách sveta, doteraz jej najlepším umiestnením je 29. miesto z roku 2011 z kórejského Dägu. Preteky vyhrala Číňanka Ťia-jü Jang v osobnom rekorde 1:26:18 hod. V závere o sekundu zdolala Mexičanku Mariu Guadalupe Gonzálezovú, tretia skončila s odstupom 18 sekúnd Talianka Antonella Palmisanová.

Autor: (cb), Foto: archívne (tasr)