Chodci bystrickej Dukly bližšie k olympiáde, majstrom SR na 20km je Dominik Černý

0 /

Na 92. ročníku chodeckých pretekov v českých Poděbradoch so zlatým štatútom seriálu World Race Walking Tour sa vo víkendových pretekoch na 20 km rozdeľovali aj tituly majstrov Slovenska. Medzi mužmi triumfoval chodec banskobystrickej Dukly Dominik Černý v treťom výkone kariéry! Nesklamal ani strieborný Bystričan Miroslav Úradník. Medzi ženami si vybojovala premiérové zlato s osobným rekordom Hana Burzalová, taktiež z banskobystrickej Dukly.

Dominik Černý v extrémne silnej konkurencii 96 chodcov v nezvyčajnom teple skončil v medzinárodnej konfrontácii desiaty časom 1:21:46 h, ktorý je jeho tretí najlepší v kariére a tento výkon patrične oslávil radostným výkrikom v cieli. Černý dosiahol lepší výkon len nedávno v Dudinciach (1:20:31) a vlani v októbri v nemeckom Zittau (1:21:42). Zverenec trénerskej dvojice Roman Benčík – Ľuboš Machník si vďaka poděbardskému výkonu opäť o čosi priblížil vytúženú miestenku na OH v Paríži. Pre chodca banskobystrickej Dukly to bol zároveň ôsmy titul majstra SR v kariére, tretí na 20 km (2019, 2023, 2024). Okrem toho je šampión na 10 km (2022, 2023), 10 000 m (2023)  a 20 000 m (2022, 2023). Po pretekoch pre web Slovenského atletického zväzu povedal:

„Veľmi sa teším z titulu majstra Slovenska. Po Hankinom triumfe v rámci majstrovstiev Slovenska som mal v hlave len jednu úlohu: získať tiež titul, čiže ísť takticky. Cieľ i sen som si splnil. Celkové umiestenie v prvej desiatke v takejto konkurencii – štartovalo až 24 chodcov s lepším osobákom ako ja – je len bonus. Čas pod 1:22 h ma teší, potvrdil som stabilnú výkonnosť.”

Druhý zo Slovákov bol v cieli na 16. mieste ďalší z Duklistov Miroslav Úradník solídnym časom, štvrtým najlepším v kariére 1:23:00 h a tiež ostáva v hre o parížsku miestenku. Ten na margo výkonu uviedol:

„Preteky pre mňa boli náročné hlavne pohybovo, lebo sa mi ozval zadný stehenný sval sa ozval. Bolesť ma obmedzovala najmä v druhej polovici. Dominik mi chcel pomôcť ku kvalitnému výkonu, čo nám v prvej polovici vychádzalo. Do MS tímov v Antalyi musím poriadne zregenerovať a dať sa do poriadku.”

Mužskú dvadsiatku vyhral v rekorde mítingu 1:18:22 h vicemajster sveta 2023 z Budapešti Švéd Perseus Karlström pred bronzovým z OH 2021 v Tokiu na 50 km Evanom Dunfeem z Kanady (1:18:41), tretí bol takisto ako vlani na MS Brazílčan Caio Bonfim (1:18:50).

stupne víťazov MSR v chôdzi na 20 km – muži

Slovenskí chodci na 20 km obsadili v Poděbradoch v medzištátnom stretnutí druhú priečku. Lepší ako dvojica Dominik Černý – Miroslav Úradník boli Francúzi Bordier s Campionom, tretí skončili Fíni. Slovenky v medzištátnom stretnutí neklasifikovali, lebo z troch chodkýň došla do cieľa len Hana Burzalová.

„Mirovi chýbalo trošku viac k spokojnosti, ale Hanka išla parádne a Dominik v kontrolovanom výkone šliapal na titul. Mal zrejme na viac, ale šetril si sily na MS družstiev v tureckej Antalyi 21. apríla,”

– vravel pre spomínaný web SAZ kouč Ľuboš Machník, ktorý oboch majstrov SR pripravuje spolu s Romanom Benčíkom.

Výborné 16. miesto obsadila a titul majsterky Slovenska na 20 km získala v Poděbradoch Hana Burzalová z banskobystrickej Dukly. Najlepšia zo šestice Sloveniek na štarte rýchlej dvadsiatky dokráčala do cieľa v čase 1:32:40, iba 13 sekúnd za svojím osobákom z Dudiniec a presne minútu za limitom na ME v Ríme. Zverenka Romana Benčíka a Ľuboša Machníka suverénne triumfovala v slovenskom šampionáte, získala svoj celkovo siedmy titul, premiérový v tejto disciplíne. Dvadsaťtriročná chodkyňa si v náročných podmienkach so stúpajúcou teplotou vzduchu výborne rozložila sily. Začala voľnejšie, v druhej polovici pretekov sa však postupne posúvala v poradí až do najlepšej dvadsiatky. Medzi 9. a 10. km predstihla aj líderku tohtoročných slovenských tabuliek Banskobystričanku Máriu Katerinka Czakovú a napokon suverénne získala slovenský titul. Pre atletika.sk poznamenala:

„Hoci bolo veľmi teplo, ja som ho až tak nepociťovala. Jednoducho – vyšiel mi deň.“

Skúsená a vzhľadom na výkon z Dudiniec (1:31:28) favorizovaná Katerinka Czaková napokon do cieľa nedošla, odstúpila po 15. kilometri.  Striebro z M-SR brala z celkovo 53. miesta Duklistka Klaudia Žárska (1:44:42), bronz z 56. priečky Košičanka Karin Devaldová (1:50:34). Preteky nedokončila ani obhajkyňa vlaňajšieho titulu z Banskej Bystrice Ema Hačundová.

V kúpeľnom parku v Poděbradoch zvíťazila majsterka sveta na 20 aj 35 km z Eugene 2022 Kimberly Garcíová Leónová z Peru v novom rekorde podujatia 1:27:08. Pod doterajšie poděbradské maximum 1:27:42 sa dostali aj Ekvádorčanka Glenda Morejónová (1:27:21) a Talianka Antonella Palmisanová (1:27:27).

stupne víťazov MSR v chôdzi na 20km – ženy

Výkon chodcov hodnotil po mítingu banskobystrický tréner chodcov Roman Benčík:

“Z pohľadu mojej tréningovej skupiny som nadmieru spokojní, moji zverenci získali oba tituly a tak ako sme si to už na jeseň vysnívali aj miestenku do štafetovej súťaže na MS v Antalyi, kde sa bude rozhodovať o olympijských miestenkách. Navyše, moji mládežníci vyhrali tri kategórie. Z pohľadu reprezentácie sa nám nedarilo tak ako v Dudinciach. Okrem Burzalovej, Černého a Úradníka nie som s ostatnými spokojný, svoje urobilo aj príliš teplé počasie. Do toho, ako niektorí skončili, zasiahol aj renkingový kvalifikačný systém – ak to niekomu nejde, radšej preteky zabalí a šetrí sily na ďalšie. To bol prípad Mariky Katerinka Czakovej a Miša Morvaya. Z juniorov by som pochválil Krestianka, ktorý po zdravotných problémoch predviedol solídny výkon. Žiaľ, Jakub Mažgút mal v noci pred pretekmi dosť vážne žalúdočné problémy a tak aj vyzeralo jeho zastúpenie. K Ivane Dudovej toľko, že o dva týždne na MS tímov verím v jej lepšiu formu. Dorastenka Timea Indrišková v juniorskej premiére na 10 km predviedla tiež dobrý výkon.”

Autor: (bl, atletika.sk), Foto: fb SAZ