Bystrický veterán Vladimír Výbošťok je vicemajstrom sveta na stovke

0 /

V španielskej Malage sa od 4. – 16.  septembra  2018 konajú Majstrovstvá sveta v atletike veteránov. Banskú Bystricu a Slovenko reprezentoval na tonto vrcholnom podujatí atletickej sezóny veteránov šprintér Vladimír Výbošťok (71).

Do Malagy odchádzal s medailovými ambíciami vo svoje obľúbenej disciplíne stovke. V jeho kategórii nad 70 rokov mal 51 súperov z celého sveta.

„V rozbehoch na 100 metrov som zabehol svoj tohtoročný osobák a časom 13.57 sek. bol z toho postup do semifinále druhým najlepším časom za skvelým Američanom Charlesom Alliem (12,90 sek.),“

uviedol Bystričan Vladimír Výbošťok  k svojmu úvodnému štartu na MS veteránov v Malage.

s americanom alliem

Na druhý deň čakalo Výbošťoka druhé semifinále. V ňom zvíťazil Japonec Masahiko Yamasaki časom 13,52 sek pred naším šprintérom (13,60 sek.), čo znamenalo pre neho postup do finále tretím najlepším semifinálovým časom. Suverénny víťaz prvého semifinále Američan Allie zabehol stovku za 12,81 sek.

„Naše semifinále meškalo 40 minút. Teplota sa ešte večer držala nad 30 °C a  na štadióne bolo ako vo vyhni. Bol som rád, že aj v takýchto podmienkach som do finále postúpil bez problémov. Vedel som, že na Amíka Allieho asi nemá nikto z nás ostatných, ale s Japoncom Yamasakim som si to chcel rozdať o striebornú medailu,“

komentoval Výbošťok svoj postup do finále stovky.

stadion v malage

Vo finále náš „rýchlik“ vydal zo seba všetko, čo v ňom bolo a napokon dobehol druhý v čase 13,85 sek. o 63 stotín za víťazným Američanom Alliem a 36 stotín sekundy pred tretím Japoncom Yamasakim:

„Nenechal som nič na náhodu a bežal naplno. Bol protivietor 3,3 m/sek., ale dokázal som sa stať vicemajstrom sveta, čo si v takejto silnej konkurencii veľmi vážim. Splnil som tak svoj cieľ, ktorý som si dal pred majstrovstvami sveta – priniesť do Banskej Bystrice medailu,“

povedal pre náš portál spokojný Vladimír Výbošťok.

strieborny vybostok

71 – ročný šprintér z Banskej Bystrice tak rozšíril svoju bohatú medailovú zbierku zo svetových a európskych šampionátov už na 82 medailí, z toho 41 zlatých, 22 strieborných a 19 bronzových.

Vladimír Výbošťok ešte skúsil aj štart vo svojej doplnkovej disciplíne na 200 m. Aj keď sa v semifinále zlepšil na 29.92 sek., jedenástym časom sa do finále napokon neprebojoval.  Ako nás informoval, jeho výkon poznačila únava z náročných šprintov na stovke a musel prekonávať aj zdravotné problémy, nešlo to viac. Po príchode do Banskej Bystrice si Vlado ako prvé doprial zaslúženú regeneráciu v Saune Štiavničky.

Pre Výbošťoka bola táto atletická veteránska sezóna úspešná. Na halových majstrovstvách Európy veteránov v Madride v šprinte na 60 metrov získal bronzovú medailu a na MS v Malage ako najlepší Európan na 100 m striebro. Gratulujeme.