Banskobystrický chodec Matej Tóth bude môcť v Dudinciach splniť olympijský limit

ŠPORT
0 /

Chodecké podujatie Dudinská päťdesiatka by sa malo uskutočniť napriek opatreniam proti šíreniu koronavírusu. Naplánované je na sobotu 24. októbra. Banskobystričan Matej Tóth by tak mal mať šancu splniť limit (3:50 h) na budúcoročné olympijské hry v Tokiu.

Je to skvelá správa pre Mateja Tótha, pretože 39. ročník Dudinskej päťdesiatky by mal mať zelenú. Najprv to verejne prehlásil štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre šport Ivan Husár:

„Uvedomujem si, že je tu jedna z posledných šanci pre Mateja Tótha splniť limit do Tokia. Obával som sa však, že keď kompetentných vydráždim, tak nielen, že sa mi nepodarí vybaviť výnimku pre Dudinskú päťdesiatku, ale nebude ani pre päť profesionálnych líg v piatich kolektívnych športoch (futbal, hokej, basketbal, hádzaná, volejbal). Mám však nádej, že toto chodecké podujatie bude. Považujem jeho konanie za verejný záujem. Matej Tóth je jedným z najväčších vzorov pre naše deti. Bude to tragédia, keď nebude môcť zabojovať o účasť v Tokiu.“

Prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok sa zúčastnil stredajšieho zasadnutia novovzniknutej pandemickej komisie a priniesol dobré správy. Pre web atletika.sk prezradil:

„Intenzívne sme komunikovali s relevantnými inštitúciami, aby sme sa uistili, za akých podmienok môžeme v súčasnej situácii preteky usporiadať. Keďže pre hromadné podujatia, vrátane športových, stále platí nariadenie z 30. septembra, čo nám potvrdil aj hlavný hygienik Ján Mikas, vieme splniť všetky jeho podmienky.“

V praxi to znamená, že Dudinská päťdesiatka s dovedna 50 účastníkmi, pričom v tomto počte sú zahrnutí pretekári, tréneri na občerstvovačkách, rozhodcovia, časomerači a ďalší potrebný personál, sa môže uskutočniť v prípade, že všetci účastníci budú disponovať negatívnym výsledkom PCR testu alebo certifikovaného antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 12 hodín. V stredu večer dokonca hygienici umožnili aj antigénové testy pred daným športovým podujatím, čo je ďalšia dobrá správa..

V predbežnej štartovej listine pretekov v Dudinciach na 50 km je momentálne 15 mužov, okrem olympijského víťaza z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha napríklad aj dvojnásobný víťaz Dudinskej päťdesiatky (2017, 2019) Nór Havard Haukenes, špičkoví Poliaci na čele s Rafalom Sikorom, výborný Andres Chocho z Ekvádoru, Ír Alex Wright či Karl Junghanns z Nemecka.

Pandemická komisia na svojom stredajšom prvom zasadnutí navrhla v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) vytvoriť štatút kandidáta účasti na OH, ktorý by športovcovi umožňoval nerušene sa pripravovať na tokijské hry aj v prípade prísnych reštrikčných opatrení. Šéftréner SAZ Martin Pupiš v tejto súvislosti poznamenal: 

„Deväť mesiacov pred hrami potrebujú mať športovci istotu, že budú mať vytvorené nevyhnutné podmienky na prípravu. Nie je to náš výmysel, takto to funguje takmer všade vo svete.“

Na Slovensku sa od dnes 15. októbra nebudú konať žiadne iné hromadné podujatia. Pri ligových výnimkách v piatich športoch platí podmienka, že sa uskutočnia bez divákov a hráči/hráčky budú mať pravidelné testy. Ústredný krízový štáb SR reagoval na rastúce počty nakazených koronavírusom. Prijaté opatrenia budú platiť do momentu, kým sa kĺzavý sedemdňový medián nezníži pod hodnotu 500.

Od septembra boli športové zápasy a súťaže vyhlásené za rizikové podujatia s tzv. „superšíriteľmi“ nového koronavírusu. Pôvodne boli od 1. septembra do 1. októbra zakázané vonkajšie hromadné športové akcie s účasťou 1000 a viac divákov. Nesmeli sa organizovať ani interiérové podujatia nad 500 ľudí. Zároveň platilo odporúčanie neorganizovať žiadne hromadné podujatia. Neskôr bola diskusia o redukcii účastníkov na 100, resp. 50, no napokon sa 14. septembra rozhodlo o ponechaní vtedajších obmedzení. Na základe nových opatrení sa preruší sezóna vo všetkých domácich športových súťažiach s výnimkou spomenutých piatich líg. Neuskutočnia sa turnaje a šampionáty, zrušené sú všetky ostatné profesionálne aj voľnočasové aktivity športovcov.

Autor: (job), Foto: ilustračné tasr