Banskobystrická latka už v sobotu, poznáme kvalitné mená výškarov i čestných hostí

ŠPORT
0 /

V sobotu 9. februára sa v Športovej hale na banskobystrických Štiavničkách so začiatkom o 16-tej hodine uskutoční jubilejný 25. ročník Banskobystrickej latky (BBL). Na programe bude kvalitná ženská i mužská súťaž s vypredaným hľadiskom.

V úvode podujatia sa predstavia ženy. V štartovej listine podľa riaditeľa pretekov Ľubomíra Roška nebude chýbať ani vlaňajšia víťazka Maria Lasickiené, štartujúca na podujatí so štatútom reprezentantky nezávislých štátov ako i víťazka 21-ého ročníka Alessia Trostová z Talianska spolu so svojimi reprezentačnými kolegyňami Elenou Vallortigarovou, ktorá vlani skočila 202 cm a Desiree Rossitovou, finalistkou  olympijskách hier 2016 a šiestou z majstrovstiev Európy výkonom 197 cm. Karina Tarandová z Bieloruska, juniorská majsterka sveta s osobným rekordom 192 cm, Švédka Sofie Skoogová, ktorá v roku 2016 obsadila na Banskobystrickej latke druhé miesto. Ďalšími výškarkami, ktoré sa predstavia na Štiavničkách, budú Ximena Esquivelová z Mexika s osobným rekordom 191 cm, juniorská majsterka sveta a Európy Michaela Hrubá z Českej republiky, tretia na podujatí v Banskej Bystrici v roku 2016 a štvrtá v uplynulom roku, ďalej Ukrajinky Katarína Tabašnykova, víťazka tohotoročného podujatia v Hustopečiach výkonom 199 cm a Jaroslava Mahučichová, ktorá tým istým výkonom v Hustopečiach vyrovnala svetový juniorský rekord. V štartovom poli bude po šiesty krát i reprezentantka domácej Dukly Tatiana Dunajská.

V ženskej kategórii na Banskobystrickej latke doteraz štartovalo 188 pretekárok z 28 štátov. Hranicu svetovej extratriedy 200 cm prekonali jedenásť krát. Prvou pretekárkou nielen na podujatí v Banskej Bystrici ale i na Slovensku, ktorá preskočila dvojmetrovú latku bola Ruska Tatiana Motková v roku 1995 na treťom ročníku Banskobystrickej latky. Rekordérkou v počte štartov v ženskej kategórii na Banskobystrickej latke je zatiaľ domáca reprezentantka HJC Banská Bystrica Mária Melová, dvojnásobná víťazka podujatia so siedmimi štartmi.

V mužskej kategórii budú na štarte i traja víťazi Banskobystrickej latky. Vlaňajšie prvenstvo bude obhajovať premožiteľ Katarčana Muza Essu Baršima, čínsky reprezentant Ju Wang. Na štarte bude i víťaz 22. ročníka Gianmarco Tamberi z Talianska a spoluvíťaz Sylwester Bednarek z Poľska, ktorý sa o víťazstvo v roku 2017 delil s Derekom Drouinom z Kanady. Obaja skočili 233 cm. Okrem nich diváci na Štiavničkách uvidia skákať i Mexičana Edgara Riveru Moralesa, štvrtého z majstrovstiev sveta v Londýne 2017, Maksima Nedosekova z Bieloruska – strieborného medailistu z majstrovstiev Európy z Berlína, Tichomira Ivanova z Bulharska, finalistu olympijských hier 2016 a majstrovstiev sveta 2017, Jerona Robinsona z USA, pre ktorého to bude premiérová účasť v Banskej Bystrici. Po štyroch rokoch sa na podujatí opäť predstaví Naoto Tobe z Japonska, bronzový medailista z vlaňajších Ázijských hier s osobným rekordom 233 cm. Piaty štart  na latke bude mať i Grék Kostadinos Baniótis. Jeho doterajšie najlepšie umiestnenie je z roku 2012, keď sa so slovenským reprezentantom Michalom Kabelkom delil o tretie miesto výkonom 231 cm. Na štarte bude i exmajster sveta Donald Thomas z Bahám. Pre neho to už bude šiesty štart na Banskobystrickej latke. Jeho najlepšími umiestneniami boli tretie miesta v roku 2016 a v roku 2018. V štartovom poli budú i dvaja slovenskí reprezentanti Lukáš Beer s osobným rekordom 226 cm v hale a Matúš Bubeník z domácej Dukly, ktorý v roku 2015 skončil na 6. mieste a výkonom 231 cm sa po Róbertovi Ruffínym a Michalovi Kabelkovi stal tretím Slovákom, ktorí prekonali túto výšku. Účasť na podujatí bude pre oboch našich reprezentantov veľkou motiváciou a snahou o preskočenie 226 cm, čím by splnili limit na tohoročné halové majstrovstvá Európy.

V doterajších 24-och ročníkoch štartovalo na podujatí 347 výškarov z 37 štátov sveta. Hranicu svetovej extratriedy 235 cm prekonali na podujatí 11 krát. Rekordérom v počte štartov na Banskobystrickej latke je Peter Horák z domácej banskobystrickej Dukly. Celkovo štartoval trinásť krát.

Čestnými hosťami jubilejného 25. ročníka Banskobystrickej latky budú prezident Európskej atletickej asociácie Nór Svein Arne Hansen, víťazka prvého ročníka BBL výkonom 195 cm Šárka Kašpárková, inak aj majsterka sveta v trojskoku v roku 1997 z Českej republiky. Zavíta k nám i víťaz druhého ročníka Banskobystrickej latky s výkonom 232 cm Dalton Grant z Veľkej Británie, ktorý v roku 2008 na podujatí v Banskej Bystrici  vyrovnal svetový rekord Američana Dwigta Stonesa vo veteránskej kategórii nad 40 rokov. Pod Urpín príde aj olympijský víťaz a štvornásobný víťaz Banskobystrickej latky Švéd Stefan Holm, ktorý svoj najlepší výkon na podujatí 237 cm dosiahol na štrnástom ročníku v roku 2007.

Autor: Jozef Ivan, Foto: archív Bystricoviny + ji