Banskobystrická kladivárka Martina Hrašnová nevzdáva boj o MS 2023 a OH 2024

ŠPORT
0 /

Banskobystričanku Martinu Hrašnovú sužovali v uplynulej sezóne zdravotné problémy. Absolvovať musela ďalšiu operáciu pravého kolena, už tretiu. Príprava na novú sezónu sa tak nesie v znamení dozvukov po zákroku. Iba postupne zvyšuje záťaž a rehabilituje. Dvojnásobná vicemajsterka Európy sa napriek tomu nevzdáva, verí v účasť na tohtoročných majstrovstvách sveta a nestráca ani parížsku olympijskú nádej.

Pred rokom o takomto čase mala Martina Hrašnová za sebou dvojtýždňový kemp v tureckej Antalyi a uvažovala, či si dlhé obdobie pred prvým súťažným štartom v kladivárskom kruhu opäť nespestrí účasťou na vzpieračských majstrovstvách Európy. Motivovalo ju 6. miesto z ME 2021 v Moskve, kde ju iba 2 kg delili od štvrtej priečky. Napokon však bolo všetko inak.

Šampionát vzpieračov sa konal až na prelome mája a júna v albánskej Tirane. To už mala zverenka Rudolfa Lukáča na konte prvý štart. Na 2. kole Vrhačskej tour doma pod Urpínom v závere apríla zvíťazila výkonom 66,41 m. Na Štiavničkách potom 5. júna v 2. kole atletickej ligy hodila 66,69 a nádej na splnenie kvalifikačných kritérií na MS Eugene, respektíve ME v Mníchove, stále žila. To však ešte Martina netušila, že v dôverne známom sektore dosiahla svoje sezónne maximum. O štyri dni neskôr na P-T-S v Trnave, kde sa deň pred hlavným mítingom konala kladivárska súťaž žien, skončila až ôsma s jediným vydareným hodom 59,12. Nasledovalo vystúpenie na mítingu v Kladne a návrat nad 60 m (14. júna, 63, 78), ale po ňom prišla v kľúčovej časti sezóny pauza vynútená obnoveným zranením operovaného kolena.

„Pokúšala som sa takmer o nemožné, ale jedna komplikácia striedala druhú. Samu ma prekvapuje, že som to do poslednej chvíle nevzdala. Hodnoty výkonov na súťažiach nie sú také, na aké by som bola hrdá, ale za daných okolností som vďačná aj za to, že som v minulom roku vôbec pretekala,“

– zhodnotila pre web Slovenského atletického zväzu (SAZ) nešťastný rok 2022 Martina Hrašnová. Napriek problémom ešte naša kladivárka banskobystrickej Dukly zabojovala a v polovici septembra pomohla klubu 9 bodmi za 2. miesto vo finále atletickej ligy k úspešnej obhajobe titulu. Posledný, trinásty vydarený súťažný hod v smolnom roku 2022, meral 55,74. Po ňom už nebolo inej cesty ako ďalší chirurgický zákrok, k čomu dodala:

„Začiatkom októbra som absolvovala v poradí už tretiu operáciu kolena a potom nasledovala rehabilitácia a postupné obnovovanie tréningového procesu.“

Zdravotnej situácii musela Hršová prispôsobiť aj svoju prípravu na začínajúcu sa sezónu s vrcholom na MS v Budapešti (19. – 28. augusta 2023). Prebieha v Banskej Bystrici, kde našla najlepšie podmienky na tréning spojený s rehabilitáciou. Stále však nezaberá v plnej záťaži ako za normálnych okolností a realisticky konštatuje:

„Koleno už nikdy nebude úplne funkčné, ale situácia sa zlepšuje. Denne pracujem s fyzioterapeutom a snažím sa tréningy neuponáhľať.“

Martina Hrašnová a jej tréning na banskobystrických Štiavničkách

Obvyklé sústredenie absolvuje naša banskobystrická kladivárka až na prelome marca a apríla v dobre známom prostredí v tureckej Antalyi, kde má na hádzanie skvelé podmienky aj tréningovú skupinu. Prvý štart si predbežne naplánovala na máj. To už bude v plnom prúde kvalifikačný proces na svetový šampionát. Stratégia WA s extrémne prísnymi limitmi vytlačila hodnotu znamenajúcu pre kladivárky budapeštiansku istotu na úroveň 73,60 m. Za 73 m hodila Martina Hrašnová naposledy v júni 2018 v Banskej Bystrici (73,25). Na MS kladivo z jej rúk letelo za virtuálnu čiaru limitu iba raz – v pamätnej 5. sérii berlínskeho finále 2009 znamenajúcej bronz (74,79).

„Chcem sa pokúsiť kvalifikovať na MS. Limit je veľmi vysoko, väčšiu pravdepodobnosť uspieť vidím v renkingu,“

– poznamenala Martina Hrašnová pre web atletika.sk, ktorej sa zo šiestich účastí na MS najviac vydarili práve tie geograficky najbližšie – v nemeckej metropole. Do finále to dotiahla na podujatí tohto rangu už len o 10 rokov neskôr v Dauhe, kde skončila deviata, najlepšie zo slovenskej výpravy. Naša tridsaťdeväťročná stálica slovenskej atletiky oslávi v marci tohto roku okrúhle životné jubileum. Želania sa točia celkom prirodzene najmä okolo zdravia. Nechýbajú však ani športové ciele.

 „Najviac si prajem byť zdravá a vedieť si urobiť čas na pekné chvíle s blízkymi. Z kategórie športových želaní by som si okrem tohtoročných MS priala aj účasť na OH 2024,“

– netají pre web SAZ Martina Hrašnová, ktorá vo svojej tréningovej skupine nebude na jar jediná jubilantka. Zhruba o mesiac neskôr oslávi narodeniny presne o desať rokov mladšia Veronika Kaňuchová, ktorej svojím výpadkom otvorila vlani cestu k jej prvému titulu majsterky Slovenska.

„S Veronikou som od jej úplných začiatkov. Máme veľmi dobrý vzťah, vzájomne si pomáhame. Tento rok ju zamestnali v Dukle, čo vnímam ako veľké plus a verím, že to povedie k jej zlepšeniu. Veľmi jej fandím. Plánujeme spoločnú oslavu našich jubileií. V súčte to bude 70 rokov, tak ich snáď oslávime hodmi nad 70 m. Dúfam, že ešte zvedieme niekoľko pekných súbojov a že na MS pôjdeme vo dvojici,“

–  zaželala si Banskobystričanka Martina Hrašnová.

Autor: (bl, cb úprava), Zdroj: SAZ (atletika.sk), Foto: facebook