Atléti banskobystrickej Dukly by mohli súťažiť od júla

ŠPORT
0 /

Slovenské atletické leto by sa mohlo naplno začať už v júli. V hre sú stále tri verzie termínov. Píše oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Prvý tohtoročný slovenský atletický šampionát po koronakríze by sa mohol uskutočniť už 26. júna. Na tento termín totiž Český atletický zväz (ČAS) presunul svoje majstrovstvá krajiny v behu na 10 000 m na ovále, ktoré sa mali pôvodne konať 25. apríla v Slavkove pri Brne spoločne s majstrovstvami Slovenskej republiky. Dejisko šampionátu by malo ostať nezmenené.

Ďalší spoločný česko-slovenský šampionát, viacbojársky v Prahe, má v najnovšej verzii ČAS termín 24. – 26. júla. Štartovať by tu minimálne mohli slovenské sedembojárky Lucia Vadlejch a Lucia Mokrášová, ktoré trénujú i žijú v českej metropole. Prvá menovaná je členkou VŠC Dukla Banská Byxstrica.

Vzhľadom na uvoľňovanie hygienických a bezpečnostných opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu sa bude postupne črtať aj podoba letného kalendára na Slovensku. SAZ má pripravené tri verzie, ktorá však bude platiť, závisí aj od rozhodnutia vlády týkajúceho sa organizovania verejných podujatí. Ak by sa situácia vyvíjala pozitívne, mohla by platiť už verzia „A“, v ktorej sa počíta s dvoma kolami ligovej súťaže už v júli (11. 7. Dubnica n/V., 25. 7. Košice). Tu by sa už mohli predstaviť viacerí atléti banskobystrickej Dukly.

Generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický v tejto súvislosti pre web atletika.sk uviedol:

„Stále sú v hre všetky tri verzie možnej termínovky. Situácia ohľadne uvoľňovania opatrení sa však neustále mení a vyvíja, budeme na ňu včas reagovať.  Nádejame sa však, že pri pokračovaní súčasného trendu by sa letná atletická sezóna mohla rozbehnúť už v júli.“

Fixný termín – 29. a 30.augusta – má zatiaľ len seniorský slovenský šampionát v Trnave, ktorý bol naplánovaný týždeň po českom, avšak v stredu 13. mája ho preložili na 8. a 9. august. Čo sa týka 55. ročníka legendárneho mítingu P-T-S, Slovenský atletický zväz ho mieni usporiadať v období od druhej polovice augusta do prvej polovice septembra, ale vzhľadom na pozastavenie kvalifikačného procesu na OH v Tokiu sa bude konať v úspornom režime, čiže nie ako míting so „strieborným“ štatútom v rámci seriálu World Athletics Continental Tour.

Zatiaľ teda jediný istý letný termín majú M-SR dospelých v Trnave – 29. a 30. augusta 2020.

Autor: (bl + SAZ), Foto: ilustračné