Živena: Ženy roka v Banskej Bystrici budú v roku 2024 ocenené už štvrtýkrát

Anketa
0 /

Spolok slovenských žien Živena v meste pod Urpínom vyhlásil novú anketu. Do konca júna 2024 môže verejnosť nominovať ženy v ankete Žena roka 2024 v Banskej Bystrici.

„Poslaním ankety je zviditeľniť a upozorniť verejnosť na výnimočné ženy z okresu Banská Bystrica, ktoré vytvárajú niečo zaujímavé a hodnotné, či už materiálne, alebo nehmotné. Ukázať, že ženy rôzneho veku a rôznych povolaní alebo záujmov v našom okrese niečo dokázali, oceniť ich a dať tak aj iným ženám príklad, motiváciu, inšpiráciu,“

píše sa v Štatúte ankety.

Vyhlasovateľom a organizátorom ankety je Živena, spolok slovenských žien – Miestny odbor Banská Bystrica. V ankete môže byť nominovaná obyvateľka okresu Banská Bystrica s trvalým alebo prechodným pobytom. Do ankety môže navrhnúť obyvateľku okresu Banská Bystrica akákoľvek iná osoba alebo inštitúcia.

Ocenenia pre rok 2024 sa budú udeľovať v troch kategóriách: Móda a dizajn, Mladé talenty vo veku 16 – 30 rokov a Žena podporujúca šport a zdravie.

V kategórii Móda a dizajn bude ocenená obyvateľka okresu Banská Bystrica, ktorá preukázala svoj talent v oblasti odievania, vizáže, bytového, interiérového dizajnu, dizajnu nábytku, úžitkových vecí, umeleckých artefaktov, grafického dizajnu apod.

V kategórii Mladé talenty vo veku 16 – 30 rokov hľadáme mladé ženy, ktoré dosiahli úspech v akejkoľvek oblasti, napr. v kultúre, umení, športe, vede, technike a iné.

Kategória Žena podporujúca šport a zdravie je pre ženy, ktoré svojou činnosťou prispievajú k rozvoju športu a zdravia, napríklad trénerka, organizátorka podujatí, vedúca turistického, alebo iného záujmového krúžku (klubu) v oblasti športu a zdravia,  športovkyňa, koučka alebo lektorka zdravého životného štýlu.

„Je dôležité vyzdvihovať aktívne a šikovné ženy, ktoré sú na verejnosti menej viditeľné. Robia pritom dôležitú profesionálnu alebo dobrovoľnícku prácu, ktorou zlepšujú život nám všetkým,“

vysvetľuje Janka Slaná, predsedníčka Miestneho odboru Živeny, spolku slovenských žien v Banskej Bystrici.

Janka Slaná prvá sprava

Janka Slaná prvá sprava

V predchádzajúcich rokoch boli ocenené ženy v rôznych kategóriách, ako environmentalistka, neprofesionálna umelkyňa, študentka-bádateľka, žena pracujúca s deťmi so znevýhodnením a iné. Teším sa, že sa anketa z roka na roku posúva vpred a každý rok sa podarí oceniť a uctiť si dámy z rôznych odvetví,“

uvádza Erika Karová, jedna z porotkýň a Slovenka roka 2022 v kategórii podpora mladých talentov.

V minulom roku boli ocenené tri Ženy roka 2023: Miriam Lapuníková v kategórii Líderka, Alena Paleschová v kategórii Žena starajúca sa o ľudí so znevýhodnením (neprofesionálna) a Tamara Mesíková s Kristínou Vozárovou v kategórii Mladá športovkyňa vo veku 16 – 30 rokov.

Posielať nominácie je možné do 30.6.2024 do 24:00 hod. prostredníctvom jednoduchého formulára: https://forms.gle/vzU5JZT3Gg5jJ9yW9.

Link na Štatút ankety Žena roka 2024: https://zivenamobb.webnode.sk/oznamy2/.

Zdroj: Janka Slaná , Foto: Živena BB