Stalo sa u nás zvykom, že každá hoc aj užitočná vec, akou je napríklad ťažba bentonitu hlboko v horách, sa stáva predmetom záujmu aktivistov stojacich na strane občana proti investorovi, ktorý má podľa nich poškodzovať životné prostredie.
Posudzovanie vplyvov na životné prostredie
Predstavitelia slovenskej spoločnosti Regos preto prišli do Banskej Bystrice, aby novinárom predstavili svoj projekt. Aktuálne pripravujú rozšírenie ťažby bentonitu v Kremnických vrchoch zo súčasných 7 na cca 23 hektárov ložiskového územia v priebehu najbližších 20 rokov. V súlade so zákonom pripravili štúdiu posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorá je aktuálne predmetom verejného pripomienkovania.
Na celom Slovensku sa v troch lokalitách vyťaží približne 200.000 ton bentonitu ročne. Podstatná časť tejto kvalitnej suroviny so širokým využitím sa vyváža do zahraničia. Regos by chcel po výstavbe vlastného závodu bentonit dodávať najmä odberateľom na Slovensku.
Objektívne infomácie pre obyvateľov
V dobývacom priestore Kremnických vrchov ťaží bentonit ďalších päť spoločností. Konateľ ťažobnej firmy Regos Ladislav Sarvaš potvrdil, že o ťažbe bentonitu v katastri obcí Stará Kremnička a Lutila panujú medzi ľuďmi vďaka aktivistom a niektorým médiám neúplné a skreslené informácie. Ľudia sa boja, že v blízkosti ich obydlí bude o niekoľko rokov mesačná krajina a les nebude slúžiť na vychádzky či oddych. Preto sa ťažiari rozhodli spustiť intenzívnejšiu informačnú kampaň prostredníctvom pravidelných verejných stretnutí s obyvateľmi oboch obcí.
„Rozšírená ťažba bentonitu sa ani len nepriblíži k súkromným pozemkom, nebude obyvateľov obcí obťažovať hlučnosťou a ani sa nezhorší životné prostredie zvýšenou prašnosťou, ťažba nebude mať žiadny vplyv na zvýšenie radónového rizika, o čom svedčia pripravené štúdie. Po skončení ťažby vrátime skrývku povrchových zemín na pôvodné miesto, celý terén zrekultivujeme a zalesníme,“
uviedol Ladislav Sarvaš.
Manažér spoločnosti pre banskú činnosť Jozef Hodermarský ho doplnil: „Cesty z ťažobných lokalít neprechádzajú ani jednou obcou a prašnosť tvorí len necelé percento z povoleného limitu. V súčasnosti ťažíme ročne asi 30.000 ton bentonitu, po rozšírení to bude na úrovni okolo 50.000 ton v troch povrchových lomoch, pričom chceme bentonit aj spracovávať .“
Spoločnosť Regos, ktorá pôsobí v tomto odvetví od roku 2006. So súhlasom štátu odvtedy investovala niekoľko stoviek tisíc eur do prieskumnej a geologickej činnosti bez akýchkoľvek dotáci, pravidelne odvádza do štátneho rozpočtu banskú rentu. Zároveň podporuje regionálnu zamestnanosť. Priamo alebo nepriamo, v závislosti od situácie na trhu, zamestnáva niekoľko desiatok pracovníkov. Rozšírenie ťažby po schválení EIA sa prejaví aj na raste zamestnanosť v našom kraji.
Široké využitie bentonitu
Tvorí ho zmes ílovitých minerálov skupiny smeklitu, hlavne montmorillonitu, beidellitu a montronitu.Jeho typickou vlastnosťou je, že pri styku s vodou intenzívne napučiava. Ako prvý tento termín použil W.C. Knight v roku 1887. Horninu pomenoval podľa mesta Fort Benton v americkom štáte Montan.
Bentonit je v ideálnom prípade premenený sklovitý vulkanický popol. Jeho výskyt v Kremnických vrchoch výsledkom sopečnej činnosti spred 25 miliónov rokov. O bentonite sa hovorí ako o surovine budúcnosti. Pre svoju schopnosť viazať kvapaliny sa používa napríklad ako podstielka pri chove zvierat (menej kvalitný), v stavebníctve ako absorpčný materiál, vo farmácii na výrobu liekov a má veľký potenciál využitia pri uskladňovaní použitého jadrového paliva.
Veľká budúcnosť tejto suroviny
V USA je bentonit potravinovým doplnkom. Slováci poznajú liek Smecta, ktorý sa používa pri liečbe akútnej a chronickej hnačky u detí (vrátane dojčiat) a dospelých. Tehotné a dojčiace ženy ho používajú v liekoch na symptomatickú liečbu ťažkostí a bolestí spojených s ochorením pažeráka, žalúdka, dvanástnika a čriev.
V zlievárenstve sa využíva bentonit ako pojivo pieskov pre výrobu odlievacích foriem, v hutníctve ako pudrovacia hmota pre peletizáciu (premena rudy na peletky, guličky) alebo prísada do vysokých pecí. V keramickom priemysle vytvára bentonit väznú prísadu pre výrobky s pórovitými i slinutými súčasťami (žiaruvzdorné tmely, šamot, porcelán, smalty).
V stavebníctve tvorí bentonit tesniace vrstvy proti agresívnym vodám v základoch stavieb, je súčasťou vodotesného betónu alebo sa používa ako stálofarebný pigment do fasádnych zmesí. Obsahujú ho prírodné tesniace textílie na tesnenie skládok, stabilizáciu a ukladanie nebezpečných odpadov, používa sa na likvidáciu znečistenia pri priemyselných haváriách.
Bentonit ma trvalé využitie v potravinárstvo ako sorbent pre rafináciu stolových olejov, čírenie vína, octu a štiav, vo farmaceutike pri výrobe tabliet. Používa sa v analytickej chémii, papierenstve, priemysle plastov, v obalovej technike, textilnom priemysle a jadrovej energetike.