Folkloristi boj proti poplatkom SOZA za používanie ľudovej hudby vyhrali

SPRÁVY
1 /

Ministerstvo kultúry SR rozhodlo súboj medzi fokloristami a Slovenským ochranným zväzom autorským (SOZA) tak, že sa vrátilo k pôvodnému návrhu Autorského zákona a nechránené diela, ktorými sú aj ľudovky na rôznych kultúrnych podujatiach v obciach, sa nebudú ohlasovať.

„Po rokovaniach so zástupcami folkloristov aj so SOZA sa ministerstvo kultúry vrátilo k svojmu pôvodnému návrhu čo znamená, že organizátori verejných kultúrnych podujatí nebudú musieť SOZA ani iným organizáciám kolektívnej správy nahlasovať nechránené diela,“

uviedol pre TASR hovorca ministra kultúry Jozef Bednár.

Podľa folkloristov Tomáša Brunovského, Alžbety Lukáčovej a Petra Obucha je tu veľká nádej, že zákon prejde v tejto podobe aj v slovenskom parlamente a organizátori folklórnych festivalov či obecných kultúrnych podujatí nebudú mať povinnosť posielať SOZA zoznamy stoviek tradičných ľudových piesní hraných a spievaných v rámci ľudových zábav. Práve kvôli tuto  takpovediac nezmyselnému ustanoveniu dochádzalo v minulosti k zbytočným sporom a udeľovaniu pokút obciam, ktoré ani poriadne nevedeli, čo vlastne majú nahlasovať inšpektorom SOZA

Argument folkloristov, že tradičná ľudová hudba ako súčasť kultúrneho dedičstva nie je chránená autorským právom a teda niet dôvodu, aby jej verejná prezentácia podliehala súhlasu, sa ukázal pravdivým. Nahlasovacia povinnosť sa bude týkať len chránených diel.

„Spisovanie zoznamov piesní autorov, ktorých diela sú chránené, bude  jednoduchšie  a poplatky, ktoré SOZA za ne vyberie, budú adresnejšie. Zvýši sa aj šanca, že sa v podobe tantiém dostanú skutočným autorom – členom SOZA,“

dodala Alžbeta  Lukáčová, dramaturgička Štátnej opery v Banskej Bystrici.

Petíciu folkloristov, ktorí sa postavili proti vyberaniu poplatkov za ľudovky, podporili ich kolegovia z folklórnych súborov, hudobníci, starostovia, vedci, organizátori, právnici a občania z celého Slovenska.

Súčasný šéf SOZA Anton Popovič najskôr zastával názory svojho predchodcu Vladimíra Repčíka, ktorý musel kvôli sporom s obcami odísť z funkcie:

„Mnoho ľudoviek sa totiž stalo populárnymi vďaka tomu, že ich niekto upravil, zaranžoval. Ak odznie verzia upravenej, zaranžovanej piesne, podlieha úhrade autorskej odmeny, nakoľko takéto úpravy hudobného materiálu sú autorským počinom. Navyše, niektoré autorské piesne skomponované v štýle ľudovej hudby zľudoveli natoľko, že ich ľudia pokladajú za nechránené ľudovky.“

Po dohode s folkloristami SOZA akceptuje konečné stanovisko Ministerstva kultúry SR. A tak členovia ľudovej hudby Muzička, ktorí na protest proti snahám SOZA vtiahnuť do procesu ochrany autorských práv aj ľudovú hudbu a folklór zorganizovali v sobotu 18.apríla v Pohorelej „Tanečno-spevavý dom“, mohli spievať a tancovať ľudovky bez obáv, že sa zrazu objaví človek zo SOZA a bude im chcieť udeliť pokutu za to, že neohlásili ľudové pesničky z podujatia…