Ěra klasických papierových kolkov na Slovensku končí. Od pondelka ich už na našich poštách nekúpite a pokiaľ vám ešte nejaké zostali, môžete nimi platiť na úradoch do konca roka resp. potom ich vrátiť za poplatok.
Nastupujú elektronické kolky
Po novom môžete na zakúpenie e-kolkov využiť samoobslužné kiosky (platobné terminály), ktoré vám na princípe bankomatu za určený poplatok vytlačia digitálny kolok aj s potvrdením o platbe. Dôležité je, že e-kolok sa dá použiť len na úrade, kde je aj platobný terminál, ktorý vám ho vydal. Samoobslužné kiosky sa postupne zaviedli na okresných a katastrálnych úradoch, na oddeleniach dokladov či dopravných inšpektorátoch polície v okresných a krajských mestách.
Pilotný projekt na Okresnom súde v Banskej Bystrici
Po testovacej prevádzke na Okresnom súde v Banskej Bystrici, ktorá sa spustila pred rokom, sa tu dá platiť e-kolkami z kiosku už od júna tohto roku. Ide o všetky súdne poplatky, ktoré sa cez platobný terminál pri vchode do budovy dajú miesto papierových kolkov platiť v hotovosti alebo bankomatovou kartou.
„Po zrušení papierových kolkov by takto malo vyzerať platenie poplatkov aj na ostatných orgánoch štátnej správy. S realizáciou projektu Centrálneho výberu súdnych a správnych poplatkov začalo Ministerstvo financií ešte vlani. Ministerstvá spravodlivosti a vnútra sú prvé rezorty, kde sa počíta s postupným celoplošným nasadením platobných terminálov napojených na centrálny modul výberu všetkých poplatkov,“
povedal pri uvádzaní kiosku do plnej prevádzky na banskobystrickom súde vtedajší štátny tajomník ministerstva financií a digitálny líder SR Peter Pellegrini.
Platba v hotovosti sa dá použiť do výšky 300 eur. V prípade vloženia o niečo vyššej sumy, ako je predpísaná, vám platobný terminál vráti výdavok do limitu 11 eur. Kartou môžete uhrádzať aj vyššie sumy. Okrem súdnych poplatkov v občianskom súdnom konaní umožňuje platenie poplatkov za úkony súdov na informačnom centre, archíve a zbierke listín obchodného registra, úhradu vecných nákladov za vyhotovenie fotokópií zo súdnych spisov, vyhotovovanie zvukových záznamov na CD a úhradu poplatkov vo veciach obchodného registra.
Súdne poplatky v občianskom súdnom konaní prepojené s číslom spisu, ktoré je na dokladoch uvedené v čiarkovom kóde. Terminál ho zaregistruje cez zabudované čítacie zariadenie. Na zaplatenie predpísaných poplatkov môžete použiť bankovky v nominálnej hodnote do sto eur alebo mince od 50 centov. Po naťukaní príslušnej sumy za vybratý úkon na dotykovej obrazovke a vložení peňazí, terminál vydá farebne odlíšený originál a kópiu potvrdenia o zaplatení.
Po Novom roku len e-kolok alebo potvrdenie o evidencii poplatku
Od 1.januára 2015 sa za vydanie vodičského preukazu, cestovného pasu a či ďalšie úkony na úradoch bude dať platiť len e-kolkami z kioskov alebo potvrdením o evidencii poplatkov.
Samoobslužné kiosky ešte nebudú na všetkých úradoch na Slovensku. Nenájdete ich napríklad na daňových úradoch. Podľa hovorkyne Finančnej správy Patrície Macíkovej by mali byť vo vybraných kioskoch aktivované niektoré služby daňových a colných úradov. Občania budú môcť na daňových úradoch využiť tzv. potvrdenie o evidencii poplatku. V praxi to funguje tak, že keď na takomto úrade zaplatíte trebárs 20 €, na túto sumu dostanete potvrdenie.
Ak nestihnete do konca tohto roka použiť papierové kolky, môže ich po Novom roku až do 30.novembra 2015 za nominálnu hodnotu na všetkých pobočkách pošty. Po vyplnení žiadosti pošta vyplatí občanom sumu za staré kolky najneskôr do 30 dní od overenia ich pravosti.
Autor: (tom), Foto: Ilustr.