Ako súvisí problém zahltenosti našich miest billboardmi s bezdomovcami? Odpoveď na túto zvláštnu otázku v meste Banská Bystrica dáva „Project Gregory“ slovenských dizajnérov a architektov zo spoločnosti Design Develop.
Vo svojom projekte, ktorý by radi uskutočnili v meste pod Urpínom, sa zamysleli nielen nad optimálnou mierou billboardovej reklamy, ale aj jej sociálnym dosahom vskutku netradičným spôsobom. Základnou myšlienkou je trojuholníková konštrukcia v pôdoryse pre úsporné umiestnenie reklamy na viacero smerov tak, aby sa interiéry vytvorené medzi billboardovými plochami po obvode dali upraviť na bývanie, trebárs pre bezdomovcov.
Minimálne náklady na prevádzku billboardov s bývaním vo vnútri nosnej konštrukcie by sa podľa tvorcov dala uhradiť z prenájmu reklamných plôch.
„Ak by boli náklady na vybudovanie 4 000 eur a prenájom jednej plochy je 150 eur na mesiac, za rok by takýto objekt zarobil 3 600 eur. Z ekonomického hľadiska to nie je taká zlá investícia, navyše s pocitom niekomu pomôcť,“
uviedol pre portál trend.sk Michal Poláček z Design Develop.
Dodávku energií pre celú konštrukciu navrhujú autori projektu riešiť pomocou solárnych panelov alebo biokanalizácie, ak by nebola k dispozícii elektrická sieť, ktorá chýba najmä pri cestách v extraviláne miest.
Realizáciu pilotného projektu navrhli dizajnéri a architekti z Design Develop priamo v Banskej Bystrici, kde je vybudovaná potrebná infraštruktúra. Nenáročná trojuholníková konštrukcia sa skladá z betónového základu a drevených hranolov, obklad môžu tvoriť OSB dosky. V interiéroch sa nachádza drevené resp. oceľové schodisko s dvomi oknami.
Vchod je riešený z vnútornej časti objektu, ktorý je rozdelený na dve časti – vstupnú chodbu s kuchyňou a malým pracovným stolíkom, ďalej sa schodíkmi dá dostať do vyvýšenej postele v spálni s úložným priestorom. V interiéri sa nachádza dokonca aj sprchový kút s hygienickým zariadením.
Sami autori považujú tento projekt za utopistický. Na prvý pohľad sa zdá, že interiér je predizajnový, ale je to všetko iba kompozične a materiálovo zladené. Takéto bývanie by malo dať bezdomovcom možnosť návratu do spoločnosti.
Zatiaľ sa nenašiel investor, ktorý by do takéhoto projektu išiel. Samotní autori si kladú otázku, či by tam chceli bezdomovci bývať alebo by to jednoducho zničili. Celý projekt je preto v štádiu otvorenej diskusie spojenej s jeho ďalším pretváraním. Napokon posúďte sami…
Autor: (tom), Foto: Design Develop