Je niečo vyše pol roka pred novembrovými komunálnymi voľbami a o kandidátoch na bystrického primátora sa len šušká v kuloároch. Po nedávnych regionálnych a prezidentských voľbách sú potenciálni kandidáti opatrní.
Súčasný primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola pred štyrmi rokmi kandidoval ako nezávislý s podporou pravicových strán (SDKú, SaS, KDH, Most – Híd) a zvíťazil s 13.842 hlasmi, pred ľavicovým kandidátom Ľubomírom Vážnym (10.443). V mestskom zastupiteľstve má tesnú väčšinu SMER-SD so 17 poslancami, BBA má 7 poslancov, štyria tvoria Klub nezávislých poslancov, dvoch má SDKÚ-DS a jeden je nezaradený.
Ako teda vyzerá situácia s kandidátmi na bystrického primátora ku koncu apríla 2014? Úradujúci primátor Peter Gogola začiatkom mesiaca uviedol: „K tejto otázke sa v tejto chvíli nevyjadrím.“ Jeho hovorkyňa ho neskôr doplnila, že svoju prípadnú opätovnú kandidatúru oznámi včas a v zákonnej lehote. Voliteľnosť si otestoval vlani v novembri v regionálnych voľbách, keď sa stal poslancom BBSK.
Pokiaľ sa Gogola rozhodne opäť kandidovať, už nebude môcť rátať s podporou pravicových strán, ktorých reálna sila sa za posledné štyri roky značne poklesla. Navyše podľa úradujúceho krajského predsedu KDH Petra Lačného kresťanskí demokrati uvažujú o vlastnom kandidátovi. Zatiaľ sa nepotvrdil ani prípadný Gogolov vstup do novej strany Radoslava Procházku, v ktorej sú už aj primátor Martina s primátorkou Prievidze.
Svojho vlastného kandidáta bude mať nepochybne najsilnejšia strana SMER-SD, oficiálne meno však ešte nepadlo. Podľa našich informácií v Smere po posledných voľbách starostlivo zvažujú najvhodnejších kandidátov.
Svojho kandidáta resp. kandidátku na primátora môže mať aj SDKÚ-DS, ktorá má v súčasnom mestskom zastupiteľstve ako jediná z pravicových strán iba dvoch poslancov, vrátane viceprimátorky. Vlastného kandidáta chce mať podľa všetkého aj SaS, takže o nejakej jednote pravice v Banskej Bystrici nemôže byť reči. Navyše po nečakanom regionálnom úspechu vodcu ĽSNS Mariana Kotlebu možno očakávať, že táto strana postaví kandidáta aj na bystrického primátora.
Sledujúc posledný vývoj politickej a spoločenskej situácie na Slovensku to vyzerá tak, že aj v novembrových komunálnych voľbách sa budú chcieť vo väčšinovom volebnom systéme presadiť nezávislí kandidáti. V mestskom zastupiteľstve sú po Smere druhým najsilnejším zoskupením a podobne je to aj v zastupiteľstve BBSK po minuloročných regionálnych voľbách. Sinejúci trend „nepolitickej politiky“ možno očakávať aj v meste pod Urpínom, čo sa prejaví v kandidátkach na poslancov i primátora.
Podľa sociológa Pavla Haulíka by zavedené politické strany nemali vyčkávať so svojimi kandidátmi, ak chcú uspieť v krajských mestách voči nezávislým. „Už dnes je najvyšší čas. Strany majú šancu na koaličné dohody a to je ich výhoda oproti nezávislým, ale ak je nezávislým kandidátom viditeľná a známa osobnosť, ani koalície nemusia situáciu zachrániť,“ povedal Haulík pre Pravdu.
Najbližšie nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých kandiduje až 29 politických strán a koalícií. Po nich by sa už mala vyjasniť aj situácia okolo kandidátov na primátora. Dovtedy môžeme o tom len špekulovať.
Zdroj: Bystricoviny.sk