Aj keď v uplynulých dňoch na celom Slovensku zaznamenali monitorovacie stanice peľovej informačnej služby (PIS) z dôvodu ochladenie a zrážkovej činnosti väčšinou len nižšie hladiny peľu v ovzduší, predsa len bude peľ silne alergizujúcich inváznych rastlín naďalej komplikovať alergikom život. V tomto období sú nimi predovšetkým palina, ambrózia, ale aj žlto kvitnúci zlatobyľ.
Podľa RNDr. Janky Lafférsovej, vedúcej oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku, všetky monitorovacie stanice našťastie zaznamenali aj výraznejší pokles peľu slabo alergizujúcej pŕhľavy, ktorej peľ sa bude vyskytovať v ovzduší až do neskorej jesene spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Zato denné koncentrácie spór plesní v ovzduší sa udržiavali vo vzduchu vo veľmi vysokých koncentráciách. K výraznejšiemu nárastu došlo v uplynulých dňoch najmä u spór rodu Cladosporium.
Podľa prognóz na tieto a nasledujúce dni bude na celom území Slovenska dominovať naďalej peľ paliny a ambrózie, denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých sa budú udržiavať už len v nízkych koncentráciách až do neskorej jesene. Podobná prognóza je aj pre peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy. K významnejšiemu nárastu denných koncentrácií peľu inváznych rastlín v ovzduší môže ešte dôjsť za priaznivých poveternostných podmienok.
„Okrem ambrózie je potrebné venovať pozornosť aj ďalším inváznym druhom, ktoré sú významné aj z alergologického hľadiska. V tomto období sú to najmä žltokvitnúce porasty zlatobyle, ktoré sa rozprestierajú pozdĺž ciest, železničných tratí a závratnou rýchlosťou osídľujú aj ladom ležiace políčka, či opustené záhrady. Zlatobyľ patrí medzi hmyzom opelivé rastliny, má teda menšiu produkciu peľu, ktorý sa aj horšie šíri v ovzduší, preto i v hláseniach monitorovacích staníc nájdeme peľ čeľade astrovitých len v malých množstvách. Pre alergikov je teda dôležité, že v blízkosti takýchto súvislejších porastov je koncentrácia peľu zlatobyle niekoľkonásobne vyššia, ako sú údaje z meraní monitorovacích staníc“, upozorňuje RNDr. Lafférsová.
Zdroj: RÚVZ BB