Nanga Parbat (8.125 m) – deviata najvyššia hora sveta v Himalájach, si vyžiadala životy už viac ako 60 horolezcov. V noci na nedeľu 23.júna pod jej úpätím pakistanskí teroristi zabili dvoch špičkových slovenských horolezcov Petra Šperku a Antona Dobeša.
Asi pätnásť ozbrojencov prezlečených do uniforiem bezpečnostných síl nečakane prepadlo základný tábor ukrajinsko-gruzínskej expedície v severopakistanskej oblasti Gilgit-Baltistán. Podľa úradov pri útoku zahynuli dvaja Slováci, traja Ukrajinci, dvaja Číňania, Litovčan, Nepálec, Číňan s americkým občianstvom a pakistanský sprievodca, oznámili úrady. Jeden čínsky turista a jeden pakistanský sprievodca útok prežili.
Teroristi prepadli ubytovacie zariadenie v tábore, kde turisti prespávali. „Nebol to veľký hotel, len malá drevená chata, takže tam neplatili žiadne zvláštne bezpečnostné opatrenia,“ citoval spravodajský server CNN miestneho predstaviteľa Alího Šera. Turistov postrieľali, zobrali im telefóny, peniaze a pasy. Po ozbrojencoch pátra polícia a armáda. Telá obetí v nedeľu prepravili do pakistanskej metropoly Islamabad, odkiaľ budú repatriovaní. K útoku sa prihlásili hnutia Taliban a Jundulláh.
Podľa BBC News museli byť útočníci veľmi dobre vycvičení a aklimatizovaní, akcia si vyžiadala náročnú prípravu. Oblasť je nesmierne odľahlá, nevedú do nej žiadne cesty a dopravu zaisťujú iba muly. Ide o horskú púšť a čas pochodu z najbližšieho osídleného miesta je 20 hodín.
Radikáli sa do základného tábora pod Nanga Parbat v nadmorskej výške okolo 4.000 metrov dostali tak, že najprv uniesli dvoch miestnych sprievodcov a nariadili im, aby ich zaviedli niekam, kde bývajú zahraniční turisti, oznámilo pakistanské ministerstvo vnútra. Jedného zo sprievodcov potom usmrtili, druhému sa podarilo utiecť a upovedomiť o útoku úrady. Pakistanská polícia podľa agentúra DPA zadržala v súvislosti s útokom približne 20 osôb a informovala, že v zatýkaní bude pokračovať.
Peter Šperka (1955-2013) bol slovenský výškový horolezec, skialpinista, tatranský horský vodca, člen Horskej záchrannej služby. Organizátor skialpinistických a záchranárskych pretekov. V r. 1996 bol vedúcim skialpinistickej výpravy na Šiša Pangmu. Na vrchol vystúpil so Štefanom Slukom, ktorý zahynul na zostupe. V nasledujúcom roku viedol výpravu na Manaslu, z vrcholu sa opäť vrátil sám, zahynuli Juraj Kardhordó a Miroslav Rybanský. V roku 1998 na Broad Peaku ho prepadli pľúcne problémy, zostúpiť mu pomohol Martin Gablík. Peter Šperka zorganizoval v r. 2006 výpravu tatranských záchranárov znovu na Broad Peak (8047 m) a vystúpil na predvrchol Rocky Summit (8035 m) spolu s P. Kováčom. V r. 2007 viedol expedíciu na Gašerbrumy, dostali sa do 7.650 m. Bol aj vedúcim úspešnej výpravy na Čho Oju v roku 2009. Spolu s ním na vrchol vystúpili Milan Džugan a Anton Dobeš.
Anton Dobeš (1963-2013) pochádzal z Bánoviec nad Bebravou. Bol jedným z členov expedície, ktorá v roku 2012 zdolala Mount Everest (skončil vo výške 8.200 m). Na výpravu sa pripravovali dva roky a horu zdolali na počesť Jozefa Psotku, ktorý pri zdolávaní tejto hory zahynul. Na svoje konto pripísal aj výstupy na Cho Oju (8.201 m) v roku 2009 a množstvo ďalších. Vedúcim expedície bol ukrajinský horolezec Igor Svergun (47). Mal za sebou úspešné výstupy na Mount Everest (8.848 m), Lhotse (8.516 m) a iné.
Je to prvý raz v histórii horolezectva, čo na expedíciu brutálne zaútočili teroristi, pričom zahynuli aj dvaja Slováci – Peter Šperka a Anton Dobeš. Česť ich pamiatke!
Zdroj: Zahraničné agentúry; wikipedia