V objekte ostane pôvodná iba nosná konštrukcia. Na mieste vyrastie prakticky nová plaváreň. Bystricoviny.sk prinášajú fotografie z búracích prác a podrobný popis rekonštrukčných prác.
Mestská spoločnosť BPM s.r.o. začala 1.júna rekonštrukciu krytej plavárne na Štiavničkách za 7,38 milióna eur búracími prácami. Po nich zostane stáť iba nosná konštrukcia, všetko ostatné dostane úplne novú podobu. Množstvo prachu, zhrdzavené potrubia, vzduté obklady a a kopa narušeného materiálu vrátane dosluhujúcich technológií, taký je súčasný obraz plavárne.
Pôvodný objekt slúžil vyše 30 rokov ako očistné kúpele a krytá plaváreň. Má dve podlažia a konštrukčne sa skladá z dvoch častí. Hlavnej haly s rozmermi 36×61 metrov a prístavku so zázemím, ku ktorému sa v časti dostavalo tretie podlažie.
Nosnú konštrukciu haly plavárne v priestore bazénu tvoria železobetónové monolitické obvodové pozdĺžne rámy so stĺpmi 400 x 1200 mm s osovou vzdialenosťou 6,0 m v celkovej dĺžke 60,60 m. Štítové hrázdené steny sú čiastočne poškodené trhlinami. Poškodené sú aj železobetónové konštrukcie samotného bazéna a suterénu. Prestrešenie bazénovej haly tvoria pultové oceľové priehradové väzníky s rozponom 34,0 m. V minulosti sa celá strecha rekonštruovala, ale dnes sa musí spolu s väzníkmi a podhľadmi prispôsobiť novým požiadavkam doby a noriem.
Konštrukciu bazéna s vodnou plochou 50 m x 21 m a hĺbkou 1,20 m až 3,93 m tvorí monolitická železobetónová vaňa, ktorá v časti s nižšou hĺbkou má 3 vyrovnávacie nádrže. Steny bazéna sú monolitické s premennou hrúbkou steny. Z vnútornej strany je na hydroizolácii vybetónovaná monierka, na ktorej boli nalepené dlaždičky.
Najrozsiahlejšie statické poruchy predstavujú poruchy betónov v suterénnej časti, kde sa nachádza strojovňa a úpravňa vody s ohrevom. Pôvodné betóny majú nízku kvalitu. Cez prestupy kanalizácie v stenách bazéna a v stropných konštrukciách dochádza ku zatekaniu, v dôsledku čoho sa prejavuje karbonizácia a chlórová korózia, betón sa odlupuje. Preto ho bude potrebné otryskať až po výstuž, tú zosilniť a po riadnom ukotvení dobetónovať.
Rovnako sa odlupuje obvodové murivo, celý objekt má nedostatočný tepelný odpor. V doslova havarijnom stave sa nachádzajú potrubia a dožíva aj pôvodná technológia plavárne. Nanovo sa budú robiť aj hydroizolácie.
Podzemná voda v blízkosti základov je podľa sond v hĺbke 2,30 až 3,30 m a môže kolísať v závislosti na vodnom stave v Tajovskom potoku. Jedna zo sond v blízkosti vrtu s termálnou a minerálnou vodou vykazovala známky vysokej agresivity na konštrukcie. Búracie práce sa týkajú celého objektu plavárne mimo súčasného „saunového sveta“. Ich rozsah sa bude upresňovať i na základe sond. Na objekte sa budú samozrejme vymieňať aj všetky okná a dvere.
Čo prinesie rekonštrukcia?
Projekt rieši rekonštrukciu existujúceho objektu plavárne a novú prístavbu rekreačných bazénov. Zastavaná plocha sa zväčší na 3.680 m2. Originálnym technickým riešením bude vloženie bazéna do bazéna, inými slovami do existujúceho železobetónového telesa bazéna so zhutneným štrkovým lôžkom postupne osadí oceľová nerezová vaňa zváraná na mieste. Nové výškové osadenie hladiny o 40 cm vyššie a úprava dna štrkovým zásypom znamenajú vyššie zaťaženie na steny a dno konštrukcie, preto je potrebné ich zosilniť.
Po osadení oceľovej vane, ktorá bude osvetlená aj pod vodou, sa vodná hladina vyrovná s okolitými nástupnými podlahami pri bazéne (napätá hladina s prepadom vody cez pozdĺžny rošt). Vnútorné rozmery bazéna po rekonštrukcii budú 50,03 m x 20,62 m s 8 plaveckými dráhami šírky 2,5 m. Tieto budú mať v čele zabudovanú technológiu na osadenie časomiery a štartovacích blokov pre preteky.
Štrkové násypy pod oceľovou vaňou bazéna znížia jeho pôvodnú hĺbku. Tá sa bude pohybovať od 1,10 do 2,10 metra. Podľa dodávateľa z firmy Bendorf má bazén vyhovovať plaveckým predpisom FINA (nie však pre olympijské hry a majstrovstvá sveta, kde by bola potrebná aj dráha č. 9 a 10). Úplne nová bude samozrejme celá technológia úpravy a ohrevu vody s potrubiami a elektrickými rozvodmi. Technologicky a technicky sa táto päťdesiatka dostane na neporovnateľne vyššiu úroveň, ako je súčasný stav.
Nový bude celý obvodový plášť so zateplením, obklady vo vnútri objektu aj s podlahami. Zosilní sa priehradová konštrukcia pod strechou a nosníky dostanú špeciálny polyuretánový nástrek. Na ne sa zavesia nové podhľady s moderným osvetlením. Urobia sa nové kanalizačné, vodovodné, elektrické a ďalšie inštalácie vrátane vzduchotechniky. Celý objekt bude vybavený kamerovým systémom a sieťou multifunkčných počítačových zariadení s využitím najmodernejších technológií.
Úplne sa zmení vstupná časť plavárne a celé zázemie hlavného plaveckého bazéna. Vzniknú úplne nové priestory s priľahlými rekreačnými bazénikmi najmä pre deti. Veľkou atrakciou bude externý tobogan na stĺpoch pred halou. Nastupovať sa bude naň točitým schodiskom pri plaveckom bazéne a po vonkajšom vyložení vyústi do časti s rekreačnými bazénikmi. Aj tu sa snaží investor znižovať náklady vťahovaním do hry sponzorov a budúcich prevádzkovateľov týchto novovybudovaných zariadení. Návštevníkom dobre poslúži aj moderné zázemie plavárne s reštauráciou, občerstvením, šatňami, saunou a ďalšími oddychovými priestormi.
Grafická vizualizácia projektu naznačuje, že na Štiavničkách vznikne po rekonštrukcii prakticky nová moderná krytá plaváreň s ojedinelým 50-metrovým bazénom na úrovni 21.storočia. Mesto Banská Bystrica si takýto športovo-rekreačný stánok nepochybne zaslúži. Občania by však privítali, keby sa začalo intenzívnejšie investovať aj do priľahlého plážového kúpaliska, ktorý by mal tvoriť s krytou plavárňou jeden ucelený komplex pre vodné športy a relax.
Zdroj: Bystricoviny.sk (MM), foto: autor