Kontroverzného politika Mariána Kotlebu z Banskej Bystrice za jeho proticigánske letáky z regionálnej volebnej kampane na predsedu BBSK v roku 2009 teraz definitívne oslobodil Najvyšší súd SR. Podľa uznesenia súdneho senátu z 19.marca 2013 neporušil zákon.
Marián Kotleba svojim voličom v Banskobystrickom samosprávnom kraji pred štyrmi rokmi prostredníctvom volebných letákov sľuboval, že s ich dôverou „odstráni nespravodlivé zvýhodňovanie nielen cigánskych parazitov“. Už prvé žaloby na jeho osobu za hanobenie národa, rasy a presvedčenia neprešli cez banskobystrické súdy. Nepomohlo ani dovolanie bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej na Najvyšší súd SR.
Podľa Najvyššieho súdu Kotlebovi nešlo o Rómov ako etnikum v celku, ale len o tých, ktorí sa priživujú na výhodách, ktoré im poskytuje spoločnosť: „Napokon nejde len o parazitujúcich z tohto etnika, ale aj o parazitujúcich z väčšinového obyvateľstva, čo je zdôraznené spojkou nielen“.
O slovo „nielen“ oprel svoju obhajobu aj Marián Kotleba. Podľa neho vo svojom programe sa zameriava aj na parazitov z iných etník, národov a spoločenských skupín. „Svojím výrokom som nemohol hanobiť rómske etnikum, pretože pôvodný názov pre toto etnikum sa dosiaľ používa aj medzi samotnými Rómami,“ uviedol Kotleba.
S touto argumentáciou sa stotožnili súdy v Banskej Bystrici i Najvyšší súd SR. Sudcovia v zmysle lexikografických príručiek štátneho jazyka upozorňujú, že označenie „cigáň, cigán, cigánsky“ používajú bežne aj samotní Rómovia, ale nájdeme ho napríklad aj v názve skupiny „Cigánski diabli“, muzikálu „Cigáni idú do neba“ alebo filmu „Cigán“.
Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku, Ľudia proti rasizmu, Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Rómsky inštitút a Nadácia otvorenej spoločnosti protestujú: „Súdy v tomto prípade fatálne zlyhali v ochrane základného ľudského práva, ktorým je rešpektovanie ľudskej dôstojnosti každého človeka.“
Mimovládne organizácie tvrdia, že celé verejné konanie Mariána Kotlebu je dostatočne známe a jasne dokumentuje jeho úmysly. Na základe rozhodnutia slovenských súdov však v budúcnosti postačí, keď niekto medzi výroky hanobiace nejaké etnikum doplní slovo „nielen“ a všetko bude v súlade so zákonom. Aj taká vie byť demokracia…
Zdroj: Bystricoviny.sk