Napriek vyhláseniam banskobystrického primátora Petra Gogolu o tom, že rozvoj cestovného ruchu je pre mesto pod Urpínom strategickou prioritou číslo jeden, aktuálne údaje Štatistického úradu SR hovoria, že za prvý polrok 2012 poklesol prílev domácich i zahraničných turistov do nášho mesta s blízkym okolím.
Vlaňajšie oficiálne štatistiky hovorili o tom, že počet ubytovacích kapacít v Banskobystrickom kraji sa znížil o 12 a bolo ich k dispozícii 424. Na druhej strane sa počet turistov medziročne oproti roku 2010 zvýšil o 4.502 a do nášho kraja prišlo 366.982 návštevníkov.
Lôžkové kapacity zariadení cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji sa v priemere využili vlani na 25,7 percenta a počet prenocovaní na jedného návštevníka dosiahol 3,7 nocí. Medzi návštevníkmi držali prím domáci (79%). Zo zahraničia k nám prišlo najviac Čechov (9,2%), Maďarov (2%), Nemcov (1,9%),Poliakov (1,4%) a Rakúšanov (1,1%).
Kým vlani sa v okrese Banská Bystrica zvýšil počet ubytovaných turistov oproti roku 2010 zvýšil zhruba 4 tisíc, za prvý polrok 2012 sme o približne o rovnaký počet turistov prišli. Za prvý polrok 2012 počet ubytovacích kapacít v banskobystrickom okrese síce stúpol o 20, ale celkový počet návštevníkov v nich sa znížil o 4068 turistov.
V okrese Banská Bystrica bola priemerná cena za jedno prenocovanie 19,57 eur, čo je o 1,99 eura viac, ako vlani. Domáci návštevníci platili v priemere 18,09 eur, zahraniční 25,89 eur. Na rozdiel od Banskej Bystrice v okolitých okresoch zaznamenali medziročný nárast prílevu turistov. Náš okres vyšiel z tohto porovnania ako najhorší v Banskobystrickom kraji.
Najväčší nárast turistov mali v susednom okrese Brezno. Tu bolo za prvý polrok 2012 o 7 ubytovacích zariadení menej, ako u nás, ale priemerná cena za jedno prenocovanie vzrástla na 25,76 eur (zahraniční 32,73 eur). Celkový počet ubytovaných návštevníkov oproti vlaňajšku v breznianskom okrese stúpol až o 11.223 turistov. Za Breznom dosiahol druhý najlepší výsledok okres Zvolen, kam prišlo za tohoročný prvý polrok o 5.222 turistov viac, ako vlani.
Celkovo bolo v Banskobystrickom kraji k 30.júnu tohto roku turistom k dispozícii 526 ubytovacích zariadení so 7.793 izbami a 20 491 lôžkami. Za prvý polrok sa v našom regióne ubytovalo 190.839 návštevníkov, z toho 19,8 % zo zahraničia. Zastúpenie turistov podľa krajín bolo nasledovné: Česká republika 7,1 % z celkového počtu návštevníkov, Maďarsko 2,6 %, Nemecko 1,7 %, Poľsko 1,3 %, Rakúsko 0,9 % a Južná Kórea 0,5 %.
Napriek tomu, že sa jedná o štatistické údaje za prvý polrok (čo napríklad banskobystrický primátor Peter Gogola pri hodnotení volebného obdobia považuje športovou terminológiou iba za prvý polčas, pričom góly sa strieľajú v druhom), predsa len by sme sa mali nad tým trochu zamyslieť. Minimálne si položiť otázku, či mesto Banská Bystrica v spolupráci s regionálnou samosprávou, štátnou správou a podnikateľmi robí naozaj všetko preto, aby sa mesto pod Urpínom stalo skutočným centrom cestovného ruchu.
Hoci na mestskom úrade vzniklo samostatné oddelenie cestovného ruchu, mesto vstúpilo do súkromnej obchodne spoločnosti VISIT BB s.r.o. s menšinovým podielom a založilo Oblastnú organizáciu cestovného ruchu „Stredné Slovensko“, spolu so samosprávami Sliač, Zvolen a podnikateľskými subjektmi, na konkrétne výsledky si ešte budeme musieť asi počkať.
Zatiaľ to podľa aktuálnych čísel Štatistického úradu SR veľmi ružovo nevyzerá. Počkajme si azda na koncoročné výsledky, možno sa to zmení k lepšiemu…
Zdroj: ŠÚ SR