RTVS v Banskej Bystrici porušuje zákon

SPRÁVY
0 /

Dve statočné ženy, nezávislé filmové tvorkyne Soňa Štubňová a Michaela Tettingerová sa postavili proti postupnej likvidácii samostatnej televíznej tvorby v regionálnom štúdiu RTVS v Banskej Bystrici. Táto verejnoprávna inštitúcia pri fúzii rozhlasu a televízie porušuje zákon.

Boj dvoch nebojácnych Banskobystričaniek plne podporila Únia slovenských televíznych tvorcov, banskobystrické mestské zastupiteľstvo spolu so zastupiteľstvom Banskobystrického samosprávneho kraja naprieč politickým spektrom. Svoju plnú podporu im vyjadril aj žilinský primátor Igor Choma. Banskobystrický župan Vladimír Maňka v stredu 29.februára poslal list ministrovi kultúry SR, v ktorom ho žiada, aby RTVS predložila verejnosti argumenty a analýzy, ktoré viedli k sťahovaniu STV v Banskej Bystrici do budovy rozhlasu a aké sú ďalšie zámery s regionálny štúdiom.

Zároveň župan Maňka žiada, aby sa vzhľadom na marcový termín parlamentných volieb zastavilo akékoľvek nakladanie s majetkom RTVS v Banskej Bystrici a predišlo sa tak nezvrátiteľným krokom ohrozujúcim činnosť a existenciu regionálneho štúdia. Konať by mala aj Rada RTVS.

Nebudeme sa tajiť tým, že boj za samostatnosť a zachovanie originálnej televíznej tvorby v regionálnom štúdiu RTVS v Banskej Bystrica podporuje aj redakcia portálu bystricoviny.sk, Vedú nás k tomu konkrétne fakty a argumenty, ktoré sme získali od konca minulého roka, kedy prenikli na verejnosť informácie o chystanom sťahovaní televízneho štúdia na Rudlovskej ulici 1 do priestorov rozhlasu na Profesora Sáru a prepúšťaní tvorivých pracovníkov miesto administratívy. Problém vidíme v štyroch sporných veciach:

1. Zatajovanie informácií o zámeroch RTVS s regionálnym štúdiom v Banskej Bystrici
Keď sme chceli vidieť projekt ďalšieho rozvoja banskobystrického regionálneho štúdia RTVS, s ktorým súčasný výkonný riaditeľ Mgr. Art. Ján Zaťko vyhral vlani výberové konanie, RTVS ho označila za „umelecké“ dielo chránené Autorským zákonom, ktoré nemôže byť zverejnené bez súhlasu autora ani v zmysle Zákona o slobodnom prístupe k informáciám č.211/2000 Z.z. v platnom znení. Napriek tomu, že projekt RTVS, s ktorým uspela vo výberovom konaní generála riaditeľka RTVS PhDr. Miloslava Zemková, dodnes visí na internete. Toto rozhodnutie RTVS prišlo žiadateľovi mailom.

Stalo sa to napriek tomu, že Autorský zákon č.618/2003 v platnom znení v §1-5 nedefinuje takýto dokument ako umelecké dielo hodné zákonnej ochrany nezverejnenia. Nehovoriac o tom, že výkonný riaditeľ je zamestnancom RTVS a projekt regionálneho štúdia sa stal majetkom jeho zamestnávateľa, teda aj akékoľvek autorské práva k nemu

Problémom sa zaoberala aj Rada RTVS, ktorá konštatovala, že pri doručovaní zamietavého stanoviska RTVS k nezverejneniu projektu výkonného riaditeľa banskobystrického štúdia táto verejnoprávna inštitúcia porušila §24 od.1 zákona č.71/1967 Zb. o správnom konaní v platnom znení, podľa ktorého musia byť dôležité písomnosti (najmä rozhodnutia) doručené do vlastných rúk adresátovi. Keďže sa tak nestalo, Rada RTVS doposiaľ nemohla rokovať o odvolaní proti rozhodnutiu verejnoprávnej inštitúcie.

2. Likvidácia televíznej tvorby v regionálnom štúdiu v rozpore so zákonom o RTVS
Podľa nezávislých televíznych tvorcov od januára 2012 dochádza v banskobystrickom štúdiu k postupnému utlmovaniu výroby originálnych televíznych programov miestnymi tvorcami z regiónu a presunu do Bratislavy. Profilová relácia „Regionálny denník“ sa už nevyrába v v televíznom štúdiu Banská Bystrica, ale v Bratislave. Environmentálny magazín „Zelená revue“ napriek vysokej sledovanosti bol zrušený.

Relácia „Fokus“ o rodine práci, a právnom vedomí sa ešte vysiela z Banskej Bystrice, ale v nevýhodnom čase sledovanosti o 16:30 hod. V relácii „Televíkend“ zostali len „Turistické inšpirácie“, ale témy „Cestovanie v čase“ a „Extrémne v horách“ vypadli z programu. Na Dvojke zostala v pôvodnej podobe zatiaľ len „Farmárska revue“.

V štúdiu RTVS Banská Bystrica sa na rozdiel od roku 2010 už nevyrábajú ani originálne dokumenty „Zvykoslovie“ či „Cestopis cechov a manufaktúr“. V roku 2010 sa vyrobilo v regionálnom štúdiu 12 dokumentov, v roku 2011 žiadny. V dokumente RTVS Zmluva so štátom bolo za rok 2011 boli k jednotlivým reláciám uvedené aj štúdiá, kde sa vyrábajú, na v Dodatku č.3 na rok 2012 to už chýba. To nesvedčí v prospech záujmu RTVS o rozvoj tvorby v banskobystrickom štúdiu.

Pritom podľa §5 odstavec f) zákona č. 532/2010 Zb. o RTVS má táto verejnoprávna inštitúcia zabezpečovať regionálne vysielanie prostredníctvom jednotlivých televíznych štúdií, regionálne vysielanie každého štúdia musí byť vyvážené a obsahovať príspevky z celého územia svojej pôsobnosti

3. Porušovanie stavebného zákona
Sťahovanie televízneho štúdia do budovy rozhlasu na ulici Profesora Sáru vyvoláva medzi odborníkmi na televíznu techniku a vysielanie údiv nad tým, prečo sa sťahuje technicky špičkovo vybavené televízne štúdio do objektu, ktorý bol v minulosti zrekonštruovaný iba pre potreby rozhlasu a nie sú tam vytvorené podmienky na zabezpečenie moderného a kvalitného televízneho vysielania, nehovoriac o nepripravenosti nasťahovania kompletnej televíznej techniky do existujúcich priestorov.

Výkonný riaditeľ RTVS v Banskej Bystrici Ján Zaťko v piatok 2.marca reagoval na verejnú kritiku takto: „Dôvody sú celkom jasné a pragmatické, že sa už rozbehlo sťahovanie pracovníkov. Objem a charakter prác, ktoré sa momentálne vykonávajú v budove rozhlasu, podľa stavebného zákona nespadá ani pod ohlasovaciu povinnosť. My sme nad rámec svojich povinností, deň pred začatím stavby ohlásili tie práce a mám o tom potvrdenie.“ Podľa neho v súčasnosti prebieha stavebná úprava redakčnej miestnosti “newsroomu” na 1.poschodí, aby v tomto priestore mohli spoločne pracovať rozhlasoví aj televízni redaktori. Čoskoro sa začne aj úprava dosiaľ málo využívaného veľkého rozhlasového štúdia na hybridné, ktoré bude slúžiť aj pre televíziu.

Faktom je, že po verejnej kritike pomerov v RTVS Banská Bystrica a začatí stavebných prác v budove rozhlasu bez právoplatného povolenia Stavebným úradom, v priebehu týždňa doručili z RTVS ohlásenie drobnej stavby, ale ešte nebolo vydané stanovisko príslušného úradu. Vyzerá to tak, že pán riaditeľ Zaťko koná rýchlejšie, ako rozmýšľa.

Stavebný zákon č. 50/1976 Zb. v platnom znení v § 57o ohlásení stavebnému úradu hovorí jasne: „Stavebník je povinný uskutočnenie stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu. Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia. Stavebník môže uskutočniť ohlásené stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky.“ Keďže toto RTVS zjavne neurobilo, banskobystrický Stavebný úrad na základe občianskeho podnetu vykoná v objekte rozhlasu stavebný dohľad.

4. Obchádzanie zákona o verejnom obstarávaní
Ak štúdio RTVS v Banskej Bystrici podľa slov výkonného riaditeľa Jána Zaťku už vykonáva stavebné práce v budove rozhlasu na Profesora Sáru, ale bez právoplatného písomného oznámenia Stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá výhrady (pokiaľ nerozhodne o potrebe stavebného konania a získania stavebného povolenia pre stavebníka), ako a na základe čoho môže vykonávať stavebné práce dodávateľ stavby?

Podľa dostupných informácií nebolo zverejnené žiadne výberové konanie na dodávateľa stavebných prác v rámci verejného obstarávania, ktoré je povinné verejnoprávna inštitúcia RTVS dodržať. O tom hovorí v §3 a nasl. zákon č.25/2006 Zb. o verejnom obstarávaní. To by však verejnoprávna inštitúcia mala mať najskôr projekt, výkazy výmer a materiálov s rozpočtom, ale aj platné stavebné povolenie, aby mohla vypísať verejné obstarávanie na výber dodávateľa.

Existuje podozrenie, že RTVS pri zahájení stavebných prác v objekte Profesora Sáru nedodržala zákon o verejnom obstarávaní. Pritom sám výkonný riaditeľ RTVS BB Ján Zaťko v súvislosti s predajom budovy na Rudlovskej ulici v piatok povedal: „Samozrejme, toto je štátna firma, to znamená, že my musíme dodržiavať zákon. Všetky zmluvy a všetky dokumenty sú uverejnené v centrálnom registri zmlúv. Momentálne sme po vykonaní súdnoznaleckého posudku toho objektu na Rudlovskej ceste. A na to, aby sa tá budova mohla predať, ešte musí prejsť dosť dlhý čas.“

A dodal: „Toto celé je podľa mňa politická hra, myslím si, že ide o politickú diskreditáciu mojej osoby a myslím si, že to možno súvisí, samozrejme, s generálnou riaditeľkou, lebo to sa týka jej diskreditácie.“ Ale prečo sa potom všetko urýchľuje pred marcovým termínom volieb aj za cenu nedodržiavania platných zákonov SR?

Z tejto kauzy RTVS v Banskej Bystrici na pokračovanie, ktorej sa venujeme posledné dva mesiace, plynie zovšeobecnenie: „Keby chcel niekto postupne likvidovať verejnoprávnu televíziu v banskobystrickom regióne, neurobí to inak…“