Štúdio RTVS BB: rozhlas sa búra, STV v napätí

SPRÁVY
7 /

Vyzerá to navonok paradoxne. O skutočnom dianí v regionálnom štúdiu RTVS v Banskej Bystrici informujú ľudia z externého prostredia, ale kompetentní manažéri v Bratislave aj s miestnym výkonným riaditeľom buď mlčia, alebo vypúšťajú mediálne bubliny.

Ako to teda je s regionálnou televíznou tvorbou v banskobystrickom štúdiu RTVS, s tvorivými pracovníkmi o sťahovaním televízie do budovy rozhlasu? Prečo sa za Banskobystričanov v RTVS a praktikám vedenia tejto verejnoprávnej inštitúcie postavili mestskí i regionálni poslanci so županom Vladimírom Maňkom?

Pre lepšie pochopenie problému uveďme niekoľko faktov, ktoré aj nezainteresovaným dokreslia obraz toho, čo sa deje za múrmi RTVS v Banskej Bystrici a Bratislave.

Začalo to príchodom znalca, ktorý znenazdajky začal fotografovať a prehliadať budovu STV na Rudlovskej ceste 1. Keď sa prekvapení pracovníci, ktorí zostali v budove po niekoľkých vlnách prepúšťania pýtali, čo sa deje, prakticky z druhej ruky sa dozvedeli, že sa majú sťahovať do budovy rozhlasu na Profesora Sáru 1 a ich budova sa bude predávať. Začalo byť jasnejšie, prečo sa prepúšťali tvoriví televízni pracovníci a prečo sa rušili zmluvy s externistami v Banskej Bystrici.

Do štruktúry televízneho štúdia sa zaviedli nové pozície „team leadrov“, v pracovných zmluvách sa zamestnancami sa zmenilo miesto výkonu práce, ktorým sa stala celá Banská Bystrica. V Bratislave vznikli nové odbory RTVS, tie pôvodné v STV v Banskej Bystrici prestala brať centrála do úvahy. Medzi pracovníkmi je napätie a boja sa o tom rozprávať, aby neprišli o prácu. Sú medzi nimi totiž aj takí, ktorí sú na strane vedenia a mohli by na nich donášať, keby sa začali správať nelojálne.

Od januára sa výroba s moderovaním relácie Regionálny denník presunula z Banskej Bystrice do Bratislavy. Banskobystrické televízne štáby robia iba jednotlivé reportáže alebo dokrútky na požiadanie a v réžii bratislavskej centrály. V praxi to vyzerá aj tak, že kameramana s redaktorom pošle banskobystrický „team leader“ do Zvolena, ale cestou sa v telefóne ozve niekto z Bratislavy a pošle štáb do Brezna. Tomu neostáva nič iné, len sa otočiť a ísť do Brezna, lebo príkazy z centrály majú väčšiu silu.

Podobne je na tom aj relácia Fokus o rodine, práci a právnom povedomí, ktorá sa síce ešte vysiela z Banskej Bystrice, no v absolútne nesledovateľnom čase o 16:30 hod, čo je likvidačné. Jedného dňa môže prísť príkaz na presun výroby do Bratislavy, lebo banskobystrický Fokus má nízku sledovanosť. Environmentálny magazín Zelená revue z Banskej Bystrice bol napriek vysokej sledovanosti zrušený úplne.

Keď sme sa po zistení týchto faktov chceli na to spýtať výkonného riaditeľa RTVS BB Mgr. Art. Jána Zaťku, najskôr nás odporučil na hovorcu RTVS v Bratislave. Až keď sme chceli vidieť aj projekt rozvoja regionálneho štúdia z verejného výberového konania a požiadali sme o jeho sprístupnenie podľa infozákona, tak len potom prijal redaktora bystricovín. Projekt však zostal utajený, lebo RTVS ho v zmysle autorského zákona považuje za „umelecké“ dielo a pokiaľ nedá k jeho zverejneniu súhlas autor, nemôžu ho vraj zverejniť.

Hlavne že globálny projekt RTVS súčasnej generálnej riaditeľky PhDr. Miloslavy Zemkovej z výberového konania sa stále nachádza na internete. Rovnako ako koncepcia riadenia tejto verejnoprávnej inštitúcie, v ktorej je však regionálnym štúdiám RTVS v Banskej Bystrici a Košiciach venované necelá jedna stránka. O nejakej samostatnosti regionálnych štúdií v RTVS nemôže byť ani reči, všetko je podriadené Bratislave.

Isté je to, že televízia sa má presťahovať z Rudlovskej do budovy rozhlasu na Profesora Sáru, kde by sa malo zmestiť zostávajúcich 88 pracovníkov zlúčenej RTVS aj s technikou. To však môže byť problém. V rozhlase sa už síce začalo s búracími prácami a stavebnými úpravami počas plnej prevádzky štúdia, ale ako sme si overovali na mestskom Stavebnom úrade, tu neevidujú nijakú žiadosť o vydanie stavebného povolenia ani ohlásenie drobnej stavby s búracími prácami a stavebnými úpravami. Nehovoriac o tom, že v budove rozhlasu má vzniknúť nové hybridné nahrávacie štúdio aj pre televíziu, čo si najskôr vyžiada vypracovanie nového projektu.

Z prostredia televízie sme sa dozvedeli, že televízna technika sa po preverení situácie na mieste do rozhlasu asi nezmestí. Nehovoriac o rozmiestnení ľudí do kancelárií. Ani proklamovaná fúzia výroby televíznych a rozhlasových programov nebude taká jednoduchá, ako sa to niekomu na prvý pohľad zdalo. Na rozdiel od rozhlasu je televízia audio-video, čo je z technického hľadiska oproti čistému audio dosť podstatný rozdiel.

Vyzerá to tak, že síce budova rozhlasu bola nie tak dávno komplexne zrekonštruovaná a zmodernizovaná, ale len pre rozhlasové účely. Nasťahovanie televízie do rozhlasu môže spôsobiť priestorové problémy. Iba ak by z televízie zostalo iba niekoľko spravodajských štábov v zložení redaktor-kameraman a pár technikov, ktorí zvládnu rozhlas aj televíziu. Na publicistiku či dokumentu možno zabudnúť.

Ešte väčšie problémy však môžu nastať v oblasti technológií. Na to však mal byť okrem ekonomických prepočtov šetrenia nákladov vypracovaný aj nejaký technický projekt. Podobný, ako bol vypracovaný ešte bývalým vedením regionálneho štúdia samostatnej STV na Rudlovskej 1 na nové profesionálne štúdio, na ktoré už bolo vydané aj stavebné povolenie a začalo sa s búracími prácami.

Mimochodom v budove na Rudlovskej, z ktorej sa má odsťahovať televízia a potom sa predá, sú okrem moderných strižní aj dve špičkové dabingové štúdiá, každý redaktor či technik mal svoje priestory a podľa všetkého by sa sem bez potreby ďalšej rekonštrukcie mohli bez väčších problémov presťahovať aj pracovníci rozhlasu. Nehovoriac o privedenej sieti optokáblov so servermi a možnosťou terestriálneho, satelitného i káblového prenosu v kvalitnom vysielacom formáte, čo z budovy rozhlasu nebude v takomto komplexnom prevedení technicky možné.

Nehovoriac o tom, že banskobystrická Akadémia umení, ktorá je jedinečná svojho druhu v našom kraji a každý rok vyprodukuje desiatku kvalitných absolventov umeleckého odboru filmovej a televíznej tvorby, sa bude musieť zamyslieť nad tým, či je to potrebné. Ak bude tvorba v banskobystrickom televíznom štúdiu v RTVS stagnovať, nenájdu v regióne uplatnenie a odídu inde.

Túto hrozbu postupnej likvidácie regionálnej televíznej tvorby v RTVS Banská Bystrica a stratu práce pre našich tvorivých ľudí vnímajú aj poslanci banskobystrickej mestskej a regionálnej samosprávy, preto sa župan Vladimír Maňka obracia listom na ministra kultúry i Radu RTVS, aby tento deštrukčný proces vo verejnoprávnej televízii v Banskej Bystrici zastavili.

Ide o to, či sa do ustanovenia nového parlamentu a vlády podarí zabrániť uskutočneniu takých procesov, ktoré by potom boli nevratné. Bratislavské vedenie RTVS aj so svojou predĺženou rukou v osobe banskobystrického výkonného riaditeľa hrajú o čas.

Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman); foto: Ľubomír Faško