Regionálne štúdio RTVS v Banskej Bystrici bude sídliť v budove rozhlasu na Profesora Sáru a uvoľnená budova bývalej STV na Rudlovskej 1 sa predá vo verejnej súťaži, podľa možnosti čo najskôr. Také je rozhodnutie RTVS v Bratislave.
Sťahovanie televízie do budovy rozhlasu
Administratíva sa z televíznej budovy presťahuje do rozhlasu ešte v januári, ostatní televízni pracovníci sa premiestnia následne. Na Rudlovskej sa ešte budú využívať technické pracoviská a nahrávacie štúdio, pokiaľ sa na Profesora Sáru nevybuduje hybridné štúdio pre celú regionálnu RTVS. To by malo byť hotové do polroka 2012. Spojený verejnoprávny rozhlas a televízia v Banskej Bystrici má po predchádzajúcich vlnách prepúšťania aktuálne 88 zamestnancov, ktorí sa zmestia do budovy rozhlasu.
To sú informácie, ktoré nám potvrdil súčasný výkonný riaditeľ banskobystrického regionálneho štúdia RTVS Ján Zaťko. Plní sa tak Koncepcia riadenia a rozvoja RTVS na roky 2011-15, ktorá platí aj pre Banskú Bystricu. Investuje sa do pripravených stavebných úprav v objete na Profesora Sáru, financie majú byť aj na novú technológiu a techniku.
Vízie rozvoja regionálneho štúdia v B.Bystrici
Chceli sme vidieť aj projekt rozvoja RTVS v Banskej Bystrici, s ktorým vlani v lete vyhral banskobystrický regionálny riaditeľ výberové konanie. Od hovorcu RTVS Richarda Šümeghyho sme však dostali zamietavú odpoveď: „Víziu nesprístupňujeme, autorské diela prihlásených kandidátov chránime podľa zákona. RTVS nerealizuje projekt pána Zaťka, ale naopak, pán Zaťko v Banskej Bystrici realizuje projekt RTVS.“
Preto sme požiadali centrálu RTVS o sprístupnenie projektu v zmysle infozákona, lebo verejnoprávna inštitúcia RTVS nemôže utajovať takéto dokumenty. Obzvlášť keď NR SR na svojom webe vlani, ešte pred februárovou voľbou generálneho riaditeľa RTVS, zverejnila projekty všetkých uchádzačov o túto funkciu, vrátane neskoršej víťazky Miloslavy Zemkovej.
Zmena smerovania STV
Je jasné, že jedna vec je vízia a druhá reálny život. V minulom roku sa zásadne zmenilo smerovanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu na Slovensku, ktoré sfúzovali do RTVS. Ešte koncom októbra 2010, keď STV a Slovenský rozhlas boli samostatné subjekty, zasadala v Banskej Bystrici vtedajšia Rada STV pod vedení Martina Kákoša a zaoberala sa rozvojom regionálnych štúdií verejnoprávnej televízie. Jej záver bol jednoznačný: v legislatívnom procese pripravovanej novely zákona o STV zakotviť postavenie regionálnych televíznych štúdií ako samostatných organizačných zložiek s jasným vymedzením ich pôsobnosti a zachovaním regionálnej tvorby.
NR SR však schválila zákon o zlúčení STV a SRO do RTVS, Štefana Nižňanského nahradila Miloslava Zemková a všetko sa pohlo opačným smerom. Žiadne samostatné regionálne televízne štúdiá, ale zlúčené rozhlasovo-televízne pracoviská tvrdo podriadené centrále v Bratislave. Po ich rozvoji a konkrétnej podpore televíznej tvorby v regiónoch sa zľahla zem. O banskobystrickom štúdiu RTVS rozhoduje len generálna riaditeľka v Bratislave s úzkym okruhom svojich ľudí a všemocné peniaze.
O tom hovorí aj 60-stranová Koncepcia riadenia a rozvoja RTVS na roky 2011-15 zo septembra tohto roku, ktorá venuje regionálnym štúdiám v Banskej Bystrici a v Košiciach iba zopár riadkov na jednej strane. „S oboma regionálnymi štúdiami počítame aj v nasledujúcom období, nielen kvôli plneniu zákonných úloh, ale aj pre ich autonómny a tvorivý potenciál,“ hovorí sa všeobecne v dokumente, ale bez bližšej špecifikácie, čo to bude znamenať v praxi.
V minulosti do regionálneho štúdia STV išli investície
Faktom je, že do minuloročnej zásadnej zmeny kurzu slovenských verejnoprávnych elektronických médií sa regionálne štúdio STV v Banskej Bystrici rozvíjalo tak, ako o tom hovorila bývalá Rada. Do budovy na Rudlovskej ulici sa pritiahli ďalšie optokáble a osadili nové servery. Zo štúdia sa dá technicky vysielať v rôznych formátoch, sú v nej aj dve kompletne vybavené dabingové štúdiá s kvalitnou technológiou.
V zadnom trakte budovy sa začalo s prípravou nového nahrávacieho štúdia s rozlohou 240 m2, ktoré môže slúžiť na výrobu plnohodnotných publicistických, hudobných i nenáročných hraných programov. Podľa projektu a stavebného povolenia sa vo vybúraných priestoroch už mohlo začať s jeho výstavbou, ale na tú bratislavská centrála RTVS neuvoľní zdroje. Tie pôjdu len do budovy rozhlasu, kam sa sťahuje televízia.
Ako ďalej s regionálnou tvorbou
Čo sa týka regionálnej tvorby, po Novom roku sme postrehli obmedzovanie výroby niektorých originálnych programov v banskobystrickom televíznom štúdiu. Napríklad Regionálny denník z Banskej Bystrice sa už moderuje v Bratislave. Bystričania posielajú do centrály iba jednotlivé príspevky. Podľa vedenia RTVS je to vraj len dočasné opatrenie, ale poznajúc skutočný význam tohto slova, ťažko tomu uveriť.
V radoch tvorivých televíznych pracovníkov z mesta pod Urpínom prevládajú obavy, že postupne sa okliešti aj ďalšia tvorba regionálnych programov, ktorých výrobu preberú externisti a Bratislava. Vyzerá to vraj tak, že po presťahovaní televízie do budovy rozhlasu postačí v meste pod Urpínom iba niekoľko televíznych štábov na výrobu objednaných šotov do celoslovenského verejnoprávneho vysielania z regiónu. „Onedlho to môže postihnúť aj ďalšie originálne regionálne programy vyrábané našimi ľuďmi a vysielané z Banskej Bystrice,“ ozývajú sa znepokojivé hlasy zvnútra regionálneho štúdia RTVS.
Ide o peniaze a nehnuteľnosti
Ako sa zvykne hovoriť, až v prvom rade ide len o peniaze. Je pochopiteľné, že ak ich je málo pre verejnoprávnu RTVS, tak treba šeriť a hľadať rezervy, kde sa dá. Len aby to nebolo len o peniazoch a na úkor regionálnej tvorby. V prípade Banskej Bystrice ide totiž o predaj budovy s technicky dobre vybaveným televíznym štúdiom v lukratívnom prostredí blízko centra mesta, ktorá má na realitnom trhu svoju hodnotu. Preto nečudo, že po meste sa už začalo šepkať o záujemcovi, ktorý by mohol šikovne prísť k tomuto majetku buď kúpou alebo zámenou nehnuteľností. Vraj by tu kľudne mohla zakotviť aj nová súkromná televízia.
Mimochodom vedľa televízneho štúdia na Rudlovskej sa na Skuteckého 13 nachádza voľakedajšia vila rodiny svetoznámeho architekta Ladislava Hudeca, o ktorú ešte v roku 2010 malo záujem mesto Banská Bystrica. Chcelo tu zriadiť múzeum slávneho rodáka. Objekt, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, sa však z ministerstva kultúry cez ministerstvo vnútra zámenou nehnuteľností dostal do rúk súkromnej firmy. Od nej ho odkúpil súčasný vlastník, ktorý je blízky istému banskobystrickému politikovi.
Centrála RTVS urýchľuje odpredaj budovy na Rudlovskej, kvôli čomu treba čo najskôr odsťahovať televíznych pracovníkov do rozhlasu. Určitou brzdou je povinnosť verejnoprávnej inštitúcie predať túto nehnuteľnosť vo verejnej súťaži. Za normálnych okolností sa to nedá stihnúť do 10.marca, kedy sú predčasné voľby, čo by podľa pozorovateľov mohol byť jeden z dôvodov urýchľovania tohto procesu. Ale už sme boli svedkami rôznych „nemožností“ na najvyššej úrovni v rôznych rezortoch, že keď bola vôľa, našla sa aj cesta. V tomto neuveriteľnom chaose už málokomu a máločomu hodno veriť.
Záver
Ide len o to, aby sa po postupnom odsťahovaní centrálnych inštitúcií a činností do hlavného mesta (naposledy Daňového riaditeľstva), postupne nestala z Banskej Bystrice iba akási „provincia Bratislavy“ aj vo verejnoprávnej televíznej tvorbe. Nezabúdajme, že mesto pod Urpínom, so svojím ľudským a tvorivým potenciálom, dalo Československu a potom Slovensku nielen prvú káblovú televíziu, ale aj množstvo autorov kvalitných televíznych či rozhlasových diel. Bolo by smutné a neodpustiteľné, keby sa šmahom nejakej neviditeľnej ruky všetko tvorivé a životaschopné v našom meste zmietlo len tak zo stola a presunulo niekam inam.
Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)