Zverejnenú Informáciu nášho čitateľa o pripravovanom predaji budovy štúdia STV v Banskej Bystrici na Rudlovskej 1 a presťahovaní ľudí a televíznej techniky do budovy Slovenského rozhlasu (SRO) na Profesora Sáru 1 nám potvrdil hovorca RTVS Richard Šümeghy.
Najskôr sme sa pýtali výkonného riaditeľa Štúdia RTVS v Banskej Bystrici Mgr. Art. Jána Zaťku, či sa pripravuje predaj budovy STV na Rudlovskej do konca roka a aký je to dôvod, vrátane presťahovania techniky a televíznych pracovníkov do budovy SRO. Dostali sme odpoveď, že sa máme obrátiť na hovorcu RTVS, ktorý nám poskytne nformácie.
Hovorca RTVS Mgr. Richard Šümeghy nám ju poskytol v tomto znení: „Momentálne vyhodnocujeme projekt vybudovania televíznych štúdií RTVS Banská Bystrica v budove rozhlasu. Podľa rozsahu potrebných stavebných úprav a prác pripravíme verejnú súťaž. Budovu na Rudlovskej ulici v Banskej Bystrici bude možné odpredať až po úplnom vysťahovaní televízneho štúdia – samozrejme formou verejnej súťaže. Sťahovanie televíznej časti do budovy rozhlasu v Banskej Bystrici zredukuje niektoré profesie, čím sa ušetria finančné prostriedky.“
Z tohto vyjadrenia je zrejmé, že vedenie RTVS v Bratislave pripravuje odpredaj budovy STV v Banskej Bystrici na Rudlovskej, keď do budovy rozhlasu na Profesora Sáru presťahuje televízne štúdio s redukovaným počtom pracovníkov, čím chce ušetriť finančné prostriedky. Sťahovanie do jednej budovy v Banskej Bystrici a Košiciach potvrdila vlastne aj riaditeľka RTVS Miloslava Zemková, ako to vyplýva zo zápisnice októbrového zasadnutia Rady Rozhlasu a televízie Slovenska. Toto riešenie je aj súčasťou návrhu rozpočtu RTVS na budúci rok, o ktorom vo štvrtok rokovala Rada v Bratislave.
Zatiaľ nevedno, prečo musel skončiť nájom podnikateľa v budove STV na Rudlovskej už do konca tohto roka, ani dokedy a koľko televíznych pracovníkov by sa malo presťahovať do budovy rozhlasu na Profesora Sáru. Podľa našich informácií však budova SRO nie je pripravená na prílev väčšieho množstva nových ľudí vrátane potrebnej televíznej techniky a vybavených štúdií ani kapacitne, ani technicky. To znamená, že by sa muselo investovať do rekonštrukcie budov.
Momentálne pracuje v banskobystrickom televíznom štúdiu viac ako 60 zamestnancov. Zatiaľ nevedno, koľko z nich a v akých profesiách sa presťahuje do rozhlasu. Obavy o zánik televíznej tvorby v Banskej Bystrici potvrdzuje aj to, že počas posledných mesiacov sa v banskobystrickom štúdiu STV prestalo s výrobou dokumentov. Odborníci na televíznu tvorbu hovoria o tom, že je to jej faktická likvidácia a vedenie RTVS podľa všetkého uvažuje ponechať v Banskej Bystrici len spravodajské štáby s minimálnym technickým vybavením na pokrytie spravodajských informácií z regiónu.
Podľa našich informácií bývalé vedenie STV v Banskej Bystrici investovalo nielen do televíznej tvorby, ale aj do modernizácie budovy na Rudlovskej 1. Kompletne sa tu vymenili okná a zrekonštruovali zariadenia v budove, zmodernizovali sa štúdiá. Je pripravený projekt nového moderného nahrávacieho štúdia so stavebným povolením, k čomu sa už stavebne pripravil priestor na treťom podlaží. Teraz to vyzerá tak, že bratislavské vedenie RTVS chce predať zrekonštruovanú budovu pripravenú na rozvoj tretej osobe kvôli šetreniu financií v centrále. Ibaže ako sa stalo zvykom, bez ohľadu na našich ľudí a s rezignáciou na ďalší rozvoj televíznej tvorby v tomto regióne. Na to sme si pomaly už zvykli aj pri iných centrálnych inštitúciách postupne odchádzajúcich z Banskej Bystrice, napríklad naposledy pri odsťahovaní sídla Daňového riaditeľstva do Bratislavy.
Na to, čo si myslia o súčasnom postupe RTVS voči banskobystrickému štúdiu STV s oklieštením jeho profesionálnych pracovníkov a hroziacej likvidácii verejnoprávnej televíznej tvorby v Banskej Bystrici, sme sa opýtali bývalých riaditeľov STV Banská Bystrica Marty Gajdošíkovej a Jozefa Krošláka, ale aj primátora mesta a banskobystrického župana.
Ich stanoviská vám prinesieme v niektorom z nasledujúcich článkoch. Naším zámerom je vyvolať verejnú diskusiu medzi odbornou i laickou verejnosťou, kam smeruje RTVS v Banskej Bystrici a čo bude ďalej s televíznou tvorbou v našom banskobystrickom regióne.